Bývalý koordinátor očkování Blahuta prozradil, jak funguje Babiš a spol. v krizi. Vypadá to, že hlavní překážkou není virus, ale premiér

Bývá standardem, že zaměstnanci, kteří se rozhodli odejít, zachovají vůči svému bývalému zaměstnavateli loajální mlčenlivost. Bývalý koordinátor očkování Zdeněk Blahuta tak neučinil, protože stav věcí je dle něj natolik závažný, že by ho měla znát i veřejnost. Významný manažer, který v minulosti vedl i Státní ústav pro kontrolu léčiv, v podstatě potvrzuje to, o čem se dlouhodobě mluví. Tedy, že Andrej Babiš mluví úplně do všeho, jedná chaoticky a své podřízené ponižuje. Tentokrát je toto zjištění ale přeci jen odlišné, protože ho někdo konečně říká na jméno.

Protože jeho metody řízení a práce jsou opravdu svérázné, ale pak už se to samozřejmě nedalo. Měl jsem s ním interakci třikrát nebo čtyřikrát, kdy tak nějak, jak bych to řekl, sestoupil ze svých strategických výšin na mou úroveň. Bylo to takové… já jsem se snažil to udržovat ve věcné rovině, ale s ním je to těžké, on neudrží myšlenku, jestli mi rozumíte, do všeho se montuje a o všem chce rozhodovat,” uvedl Zdeněk Blahuta pro server Seznam Zprávy.

Blahuta také popsal, jak premiér zachází s lidmi. Funkci koordinátora očkování vzal po delším přemlouvání a domníval se, že z ní bude schopen působit i na veřejnost a například rozptylovat nejrůznější dezinformace, kterých se kolem vakcinace vyrojila spousta. Pokud jste si také říkali, že ale vůbec nebyl vidět a většina lidí ani nevěděla, že někdo takový na ministerstvu působí, mělo to svůj důvod.

Zdeněk Blahuta totiž 16. prosince vystoupil v rozhovoru v České televizi. Ten se ale Babišovi z nějakého důvodu nelíbil a koordinátorovi pro očkování zakázal další veřejné výstupy, protože prý “nie som politik”. “A v té chvíli jsem pochopil, že to je průšvih, protože já jsem tu svou práci chápal i jako určitou agendu, která souvisí s prací s veřejností. Dodávat lidem naději, dodávat jim odvahu, bojovat s fake news a zdůvodňovat jim některé kroky, proč toto ano a proč toto ne. Jediné místo, kam mě ministr potom pouštěl, byla odborná fóra, jako je Sdružení praktických lékařů. Jinak jsem nesměl vůbec komunikovat s novináři, vůbec s nikým.

Koordinátor pro očkování popsal také to, jakým způsobem Andrej Babiš mluvil do rozdělování vakcín mezi kraji. To prý vůbec nechápal odborně, ale jen politicky. “On samozřejmě rozhodoval, kdo dostane kolik vakcíny, jestli pošleme něco navíc do Libereckého nebo do kraje Vysočina a podobně. A on to opravdu všechno zdůvodňoval tím, že to je všechno politika,” uvedl Blahuta, podle kterého byly dodávky zvláštně postavené. V počátcích očkování potom premiér vydal v Praze pokyn “naočkujte všetko, čo ide, koho uvidíte”. V důsledku toho se rychle vyčerpaly zásoby vakcín a vytvořila se velká základna pro nutnou druhou dávku. V jednu chvíli tak v celé zemi očkování téměř zkolabovalo.

Andrej Babiš slova bývalého koordinátora očkování odmítá. “Je to samozřejmě lež neschopného, zhrzeného úředníka, který nebyl schopen předložit očkovací strategii,” uvedl pro server iRozhlas.cz.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments