Češi se bouří. Nechtějí platit za Českou televizi. Raději to zrušte, volají

Jako rána z čistého nebe přišla zpráva o tom, že lidé budou muset za Českou televizi a také za Český rozhlas platit vyšší poplatky než dosud. Dohromady půjde o 215 korun, kterým se navíc podle nových pravidel nevyhne už prakticky nikdo. Zatímco dosud totiž stačilo deklarovat, že nemáte televizní nebo radiový přijímač, což je případ celé řady domácností, teď už se povinnost hradit poplatek vztahuje na jakékoliv zařízení, kterým můžete signál přijímat.

Jaký je důvod ČT?

Ačkoliv to není explicitně uvedeno, de facto to znamená, že platit bude muset každý, kdo vlastní počítač nebo mobilní telefon. A stačí přitom, aby byl jediný v domácnosti, a už tato povinnost vzniká. Pokud nad tím máváte rukou s tím, že platit stejně nebudete, měli byste se mít na pozoru. Česká televize je známá tím, že koncesionářské poplatky tvrdě vymáhá. Lidé, kteří byť jen opomenou poplatek uhradit, dostávají například předžalobní výzvy, případně končí rovnou v exekuci.

Tento krok je nepochopitelný zejména z jednoho důvodu. V posledních letech poklesla zejména kredibilita České televize, jejíž smysl nevidí stále více občanů, kteří za ni mají přitom platit. Rozšiřuje se také skupina těch, kterým se vyloženě nelíbí obsah, který vysílá. Vyvstává tedy logická otázka, proč by za televizi měl platit někdo, kdo ji nesleduje a navíc ji ani nechce podporovat, protože hlásá něco, s čím nesouhlasí.

Důvody jsou přitom různé. Například známý ekonom Radovan Vávra položil na sociální síti Twitter důležitou otázku. “V čem podle vás Česká televize a rozhlas naplňují své poslání? Jaký konkrétní formát nebo pořad pravidelně sledujete s tím, že na komerční stanici byste ho nenašli, nebo nenašli v takové kvalitě. Já za sebe fakt nevím.

Foto: Shutterstock

Ať si vysílání zablokují

Podobně už se dříve vyjádřil například bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer, podle kterého je Česká televize přežitek, a nabízí se tak její zrušení. Podle něj není žádný důvod, proč by měla existovat instituce existující pouze proto, že jsou lidé nuceni ji přispívat na tučný sedmi a v blízké budoucnosti devítimiliardový rozpočet.

Stále více lidí poukazuje na to, že v této moderní době už veřejnoprávní televize pozbývá smyslu. K dispozici je totiž obrovské množství zpravodajského, publicistického i zábavního pořadu, a to na nejrůznějších kanálech, přičemž diváci si mohou sami vybírat, koho svými prostředky podpoří. Na tento model by podle kritiků měla najet i Česká televize, a pokud chce za svůj obsah platit, má si ho uzamknout a otevřít pouze těm, kdo poplatek uhradí. Ostatním ať dá pokoj.

Foto: Česká televize

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

19 názorů k článku “Češi se bouří. Nechtějí platit za Českou televizi. Raději to zrušte, volají

 1. V 17 státech EU se koncesionářské poplatky neplatí a Německo se nejspíš přidá a problém nemají. Ať se ČT zablokuje a je to placený kanál. Přejmenované reklamy mají víc než dost.

 2. Nechte svobodně lidi rozhodnout a ne něco někomu přikazovat, je jasné že je nikdo nechce podporovat, není to vůči lidem spravedlivé ať se někteří nad sebou zamyslí, raději ať to zruší jak píší ostatní.

  1. To s Vámi souhlasím ale platit zato kdo má počítač nebo mobil je blbost aby se ještě platilo

 3. Koncesionářský poplatek je opravdu přežitek, obzvláště pak jeho forma. Kolik lidí nemá nějakého poskytovatele připojení jehož součástí je/může být i TV? Řešení jsou jednoduchá. Buď platit poplatek přes poskytovatele a šíření vzduchem(bez poskytovatele) mít jako placenou službu. Druhá možnost je mít ČT rovnou v této formě a divák si u svého poskytovale vybere patřičný tarif.
  Rozhodně neplatit plošně a na přímo (SIPO,..)

 4. Naše vlády zaspali, komunismus skončil na konci roku 1989 . Proč máme platit za službu kterou nevyužíváme. Bohužel na ČT to stále funguje jako za Komančů a jeden zákon jim pomáhá . Vše dostanou od státu , jinak bude ohroženo veřejno právní vysílání . Je to neskutečná žumpa a bezedná studna na prachy .

 5. Jsem pro absolutní zrušení jakéhokoliv poplatku co se týče ČT. A výmluvy ohledně nějaké bouře války mi nestojí za řeč. Jakákoliv tv to zvládne taky a daleko kvalitněji a rychleji. A nestěžuji si na nedostatek financí od občanů. To opravdu si o ty vybrané miliony či miliardy navýší své platy a odměny? Kvalita vysílání se nezmění pokud jim vláda bude lítat zadky.

 6. Českou tel.bych nechal ale rozhodně nemůžete nutit lidi aby platili co nechtějí.Jeste nám budou diktovat co mám koupit a co ne,platím kabelovku a na ČT nekoukam.

 7. Naprosto souhlasím ať čte se zablokuje a kdo bude chtít tak si zaplatí a nebo úplně zrušení poplatků

 8. ČT je o ničem a také ji neplatím a nikdy nebudu.Můžou se se mnou soudit a stejně nedostanou ani haléř.

 9. Dobrý den, česká tv dejme tomu nechápu proč běží ČT 24 když tam vše dokola celý den opakují, platy a další náklady musí být neuvěřitelně. A český rozhlas už vůbec nechápu kdo to poslouchá? Hlavně že mají x stanic, já ho neslyšel od devadesátých let a opravdu mě nechybí. Hlavně je vše politický řízeno. Ať je tam Pepa nebo Fanda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *