Češi se bouří. Nechtějí platit za Českou televizi. Raději to zrušte, volají

Jako rána z čistého nebe přišla zpráva o tom, že lidé budou muset za Českou televizi a také za Český rozhlas platit vyšší poplatky než dosud. Dohromady půjde o 215 korun, kterým se navíc podle nových pravidel nevyhne už prakticky nikdo. Zatímco dosud totiž stačilo deklarovat, že nemáte televizní nebo radiový přijímač, což je případ celé řady domácností, teď už se povinnost hradit poplatek vztahuje na jakékoliv zařízení, kterým můžete signál přijímat.

Jaký je důvod ČT?

Ačkoliv to není explicitně uvedeno, de facto to znamená, že platit bude muset každý, kdo vlastní počítač nebo mobilní telefon. A stačí přitom, aby byl jediný v domácnosti, a už tato povinnost vzniká. Pokud nad tím máváte rukou s tím, že platit stejně nebudete, měli byste se mít na pozoru. Česká televize je známá tím, že koncesionářské poplatky tvrdě vymáhá. Lidé, kteří byť jen opomenou poplatek uhradit, dostávají například předžalobní výzvy, případně končí rovnou v exekuci.

Tento krok je nepochopitelný zejména z jednoho důvodu. V posledních letech poklesla zejména kredibilita České televize, jejíž smysl nevidí stále více občanů, kteří za ni mají přitom platit. Rozšiřuje se také skupina těch, kterým se vyloženě nelíbí obsah, který vysílá. Vyvstává tedy logická otázka, proč by za televizi měl platit někdo, kdo ji nesleduje a navíc ji ani nechce podporovat, protože hlásá něco, s čím nesouhlasí.

Důvody jsou přitom různé. Například známý ekonom Radovan Vávra položil na sociální síti Twitter důležitou otázku. “V čem podle vás Česká televize a rozhlas naplňují své poslání? Jaký konkrétní formát nebo pořad pravidelně sledujete s tím, že na komerční stanici byste ho nenašli, nebo nenašli v takové kvalitě. Já za sebe fakt nevím.

Foto: Shutterstock

Ať si vysílání zablokují

Podobně už se dříve vyjádřil například bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer, podle kterého je Česká televize přežitek, a nabízí se tak její zrušení. Podle něj není žádný důvod, proč by měla existovat instituce existující pouze proto, že jsou lidé nuceni ji přispívat na tučný sedmi a v blízké budoucnosti devítimiliardový rozpočet.

Stále více lidí poukazuje na to, že v této moderní době už veřejnoprávní televize pozbývá smyslu. K dispozici je totiž obrovské množství zpravodajského, publicistického i zábavního pořadu, a to na nejrůznějších kanálech, přičemž diváci si mohou sami vybírat, koho svými prostředky podpoří. Na tento model by podle kritiků měla najet i Česká televize, a pokud chce za svůj obsah platit, má si ho uzamknout a otevřít pouze těm, kdo poplatek uhradí. Ostatním ať dá pokoj.

Foto: Česká televize

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments