Důchody v Česku opět vyletí. To už snad není pravda, měly by se snižovat

Ačkoliv všichni odborníci varují před neudržitelností důchodového systému v České republice, který už začal kolabovat, představitele státu jakoby to netrápilo. Chystají určitá opatření, která plně naběhnou až za deset a více let, kdy už můžeme mít skutečně vážný problém s udržitelností důchodů.

Skvělá úroveň života

Nikoho však nenapadlo, že by se řešení mělo týkat i současné generace důchodů. Ta rozhodně sama o sobě nic nezavinila, ovšem aktuálně ze systému odčerpává takové prostředky, že už na to nestačí průběžné důchodové pojištění od pracujících, ale musíme se na výplaty zadlužovat.

Namísto toho, aby se řeklo, že se to v minulých letech přehnalo, a současné důchody se přinejmenším na několik let zmrazily nebo dokonce i jednorázově snížily na únosnou úroveň, dochází k dalšímu navyšování.

Jak uvedl ministr práce a sociálních věcí, v příštím roce penze vzrostou o 360 korun. Průměrný penzista si tak přijde na opravdu slušných 20 693 korun. Ostatně, ne nadarmo jsme v nedávném žebříčku srovnání úrovně kvality života důchodců na celém světě skončili na výborném desátém místě a předběhli jsme takové státy jako třeba Německo nebo Finsko, jež v této oblasti byly vždy dávány za vzor.

Foto: Shutterstock

Všechno je to na dluh

Na tom by nebylo nic špatného a vlastně by bylo skvělé zjištění, že se důchodcům v Česku žije skvěle, jen kdyby se to týkalo i dalších vrstev obyvatelstva a bylo to udržitelné. Ani jedno není pravda, a tak jsme si toto umístění v žebříčku akorát tak koupili na dluh, který budou muset splácet příští generace, jež nám za to příliš nepoděkují.

Zajímavé je přitom také to, že už 78 % důchodců v Česku bude pobírat penzi vyšší než 18 tisíc korun. Masivní navyšování důchodů všem tak vedlo k tomu, co mělo být vlastně primárním cílem, a to vytáhnutí velkého množství penzistů z chudoby. Kvůli špatně nastavenému systému to ale bylo za cenu toho, že se výplata významně zvyšovala hlavně těm, kteří už to vůbec nepotřebovali.

Komentář Tomáše Mrkvičky

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
68 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments