Důchody v Česku opět vyletí. To už snad není pravda, měly by se snižovat

Ačkoliv všichni odborníci varují před neudržitelností důchodového systému v České republice, který už začal kolabovat, představitele státu jakoby to netrápilo. Chystají určitá opatření, která plně naběhnou až za deset a více let, kdy už můžeme mít skutečně vážný problém s udržitelností důchodů.

Skvělá úroveň života

Nikoho však nenapadlo, že by se řešení mělo týkat i současné generace důchodů. Ta rozhodně sama o sobě nic nezavinila, ovšem aktuálně ze systému odčerpává takové prostředky, že už na to nestačí průběžné důchodové pojištění od pracujících, ale musíme se na výplaty zadlužovat.

Namísto toho, aby se řeklo, že se to v minulých letech přehnalo, a současné důchody se přinejmenším na několik let zmrazily nebo dokonce i jednorázově snížily na únosnou úroveň, dochází k dalšímu navyšování.

Jak uvedl ministr práce a sociálních věcí, v příštím roce penze vzrostou o 360 korun. Průměrný penzista si tak přijde na opravdu slušných 20 693 korun. Ostatně, ne nadarmo jsme v nedávném žebříčku srovnání úrovně kvality života důchodců na celém světě skončili na výborném desátém místě a předběhli jsme takové státy jako třeba Německo nebo Finsko, jež v této oblasti byly vždy dávány za vzor.

Foto: Shutterstock

Všechno je to na dluh

Na tom by nebylo nic špatného a vlastně by bylo skvělé zjištění, že se důchodcům v Česku žije skvěle, jen kdyby se to týkalo i dalších vrstev obyvatelstva a bylo to udržitelné. Ani jedno není pravda, a tak jsme si toto umístění v žebříčku akorát tak koupili na dluh, který budou muset splácet příští generace, jež nám za to příliš nepoděkují.

Zajímavé je přitom také to, že už 78 % důchodců v Česku bude pobírat penzi vyšší než 18 tisíc korun. Masivní navyšování důchodů všem tak vedlo k tomu, co mělo být vlastně primárním cílem, a to vytáhnutí velkého množství penzistů z chudoby. Kvůli špatně nastavenému systému to ale bylo za cenu toho, že se výplata významně zvyšovala hlavně těm, kteří už to vůbec nepotřebovali.

Komentář Tomáše Mrkvičky

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

68 názorů k článku “Důchody v Česku opět vyletí. To už snad není pravda, měly by se snižovat

 1. Uměl by dnešní třicátník měsíc vyžít s 20ti tisíci. Jen si to zkuste.
  A jaký on má dnes základ pro výpočet důchodu. Je teď logické že jeho důchod bude už nyní o hodně vyšší. Přemýšlel někdo i takhle 🤔.

 2. Novináři a neziskovčíci se navzájem znají a podporují. Novinářští šmejdi totiž vylézají ze stejných sluníčkářských humanitních fakult, jako šmejdi z neziskovek, které opečovávají nepřízpůsobivou verbež. Z ochrany nepřizpůsobivých neziskovkáři mají prachy od státu o jakých se nám ani nezdálo a naprosto bezpracně. Novináři nebudou přece kazit kšefty svým kámošům z neziskovek. A pak je tu zadání od Fialova režimu na štvaní občanů proti sobě. Už loni někdo z poslanců za SPD tvrdil, že Fialova vláda má v úmyslu ze státního rozpočtu financovat spřízněná média a novináře aby psali na zakázku vlády. Že jsou média placená vládou je nejvíc vidět na webu Novinky.cz. Zřejmě ale i zdejší novinářští šmejdi jsou na výplatní pásce Fialova organizovaného zločinu.

 3. Žádný průměrný důchod jak to počitaj z těch visokych jsou lidi kteří nemaj ani 10000 co pořád lžou a to nemaj že by nepracovali stačilo že bylčlovek nemocný a dostal se do invalidního důchodu, právě že ty nemakačenka máj víc jak ty co dělali nebo naopak byli nemocný.Takova je tady spravedlnost.

  1. Máte pravdu. Já si dám grilované kuře Vy dva krajíčky chleba ale průměrně jsme oba dobře pojedli 😂😂😂

 4. Dobrý den,důchody opět vyletí ( údajně), ale proč? Není to přece rozezranosti důchodců.Je to kvůli inflaci která paradoxně jak se zdá českým politikům vyhovuje, když s ní tak tragikomicky bojují.Navic každá mince má dvě strany, autor až nenávistného článku by měl porovnat o jak velkou částku narostly důchody a o kolik kazdomesični výdaje str důchodce.Kdyz měla například důchodkyně nájem bytu devět tisíc korun a dnes šestnáct tisíc korun, nárůst cen potravin a energií o přibližně šedesát procent,kde je rázem nemravné obohacení seniora? Řekl bych že se o tolik se drtivé většině důchodců důchod nezvýšil, pisatel je tedy buď pokrytec nebo jede na vlně populismu , že by neznal fakta? Tím tedy hůř.

  1. Pisatel plní zadání režimu na štvaní lidí proti sobě. Rozděl a panuj, o to tu jde. Každý totalitní režim se snaží rozdělit společnost a vytvořit atmosféru nenávisti a strachu. Novináři vždy byli prodejnýma štětkama režimu.

  2. Máte pravdu pisatel nenapsal nic nového! Dám příklad. Moravany před 2 lety stála 15 90kč dnes v Bílé 59 90kč.to co přidali za 2roky to dnes zdárně sežere inflace! Takže jaké zbohatnout! Jenom se neustále otirate o důchodce, ale bez nich by v této republice nebylo nic. A jestli chcete šetřit tak neutracejte peníze za zbraně.

 5. Všem co mají takové (slušně řečeno) “hloupé kecy”, že se mají důchodci abnormálně dobře protože mají důchod 20 tisíc, bych okamžitě dál tu samou částku k výplatě a to minimálně na rok a sledoval bych je online jak moc si žijou v blahobytu…..

  1. Ano , oni se maji dobře, v prvé řadě by si měli sáhnou na své královské platy a přestat podporovat Ukrajince. Ty nám. vyplenili státní pokladnu. To by bylo peněz .

 6. Přesně jste to vystihl. Už je teď taková nevraživost mezi mladými a staršími lidmi.
  To je vidět,že si neváží ani svých rodičů.

  1. Ne ne něco dalko horšiho odporny nevychovanec, bez úcty ke starým lidem. Toto je kultura naroda který takto vychoval své děti!

 7. Tak co se tyka duchodovych fondu statniho rozpoctu, tak ty prohospodarily predchozi vlady a parlamenty, kteri si bezostyšně pridavaji. Pan Jurecka prezentuje jen to, co se mu hodi. Se schodkem duchodu zacala klausova vlada, kdyz zapojila nasporene duchodove fondy do st.rozpoctu. pokud nemame na duchody , tak nemuzeme nakupovat ani predrazene zbrane, nebo je to jinak ?

  1. Hlavně, ze maji dost penez na valorizace církevnich restituci v nasem téměř ateistickem statě

 8. Nesmyslný článek. Průměr není směrodatný, je to číslo, co samo o sobě nic neříká. Co si s tím ale počne člověk, žijící v nájmu a platící energii a další náklady? Důchody vyletí o 360 kaček? No to je bomba! Na basu piva by to mohlo stačit.

 9. Stále řešíte důchody lidí kteří celý život pracovali, měli by se řešit dávky které dostávají lidí kteří ani neví co slovo práce znamená.

 10. Tak opravdu vyletí. Tech 360 kč je tak s bídou na 1 oběd pro rodinu měsíčně. Ja mám duchod 14 tisíc a do těch 20 bych tu musela být tak do stovky.6 tisíc mám poplatky a to ostatní na jídlo a léky. No máte fakt co závidět.😕

 11. Tento”šéfredaktor” Mrkvička nenávidí důchodce.Je to již několik článků, které ho usvědčují z této odporné úchylky. Na to, že má VŠ ekonomického zaměření, je to katastrofa.
  Jako ekonom by měl řešit příčinu, to je vysokou inflaci způsobenou bezbřehým kupováním zbraní, vysokými cenami elektrické energie, kterou levně vyrábíme a draze kupujeme, novou CK vlády s cestami které státu nic nepřináší, ekoterorismem a rozbujelou vládní administrativou.
  Co se tak zkusit živit slušně pane Mrkvičko? Zkuste žít s 20 tisíci měsíčně. 😄
  Je mi z vás smutno.

 12. Tomáši,ty potřebuješ dostat pořádně přes držku.Hlavne tví rodiče nemůžou vědět co píšeš,jinak by tě zabili.Zkus vzít 20000 a žít celej měsíc.zaplatit inkaso a různé poplatky.To nedáš.

 13. Proč pořád rešíte nynější důchodce,kteří celý život dělali a přispívali do systému??? Proč neřešíte miliardové úniky do zahraničí,sociální dávky pro nepřizpůsobivé a výběr daní. Důchodovou reformu tu nikdo neřeší už 35.let,ano sejmeme důchodce,mladé rodiny a bude na F 35……Takže,když máme miliardy na nepotřebné F-35,tak nás dnešní důchody nemohou ohrozit…..

 14. Kdyby nebyla inflace, kterou nezvládá tato vláda, tak by se nemuselo skoro nic důchodcům navyšovat. Inflaci zavinila především svou dnešní, nekompetentní, hospodářskou politikou hlavně klika co nám teď vládne. Hlavně všechny obrala o úspory, co si šetříme na důchodový věk, protože inflace je pro pracující občany horší než měnová reforma reforma z 50 let v minulém století. Ceny všech hlavních komodit pro přežití se od roku 1989 zvýšily o tisíce procent. U nás je inflace jedná z největších v EU, novinářský ekonome!

 15. My jsme pracovali 55 roků,bez zaspání,absencí,nebo čerpání doc podpory.Nasetrili jsme si na důchody,v roce 1995 bylo v důchodovém balíku na třicet let z čeho čerpat.Musite na bývalou vládu která v té době odsouhlasila,aby se z důchodového balíku půjčovalo např. na předvolební kampaně různým stranám a to po stovkách milionů.A za 4 roky znovu a znovu. Ale to není vše.Ten komu vadí staří lidé kteří drželi tenhle stát na úrovni ať prokáže kolik toho odpracoval a odevzdal do státní kasy,na důchodové a zdravotní pojištění. Pokud nedopracovali alespoň 35let bez absencí, podpor atd.tak ať drží hubu a koukají makat jako my!!!

 16. Nevím co na to říct takovou částku 360 korun já beru důchod 13.474 korun a mám co dělat zaplatit nájem a vše zbyde mi 2.300 korun do konce měsíců , měli by opravdu uvažovat o zvýšení důchodu od mladí až do 61 let jsem pracovala .

 17. Proč nepíšete že je dost důchodců kteří na těch 20000 Kč dlouho nedosáhnou. Důchodci zijou na dluh, tak proč se strkaji miliony na UK? Na důchody není ale strkat peníze ukrajincum co tady dělají jenom borde tak to se peníze najdou. Je to bordel!!!!

 18. Jak můžete napsat,že důchody jsou nadprůměrné,že jsme na tom lépe než v Německu nebo Finsku!!A že by se důchodcům mělo ještě ubrat!!!Celý život pracují,odvádějí státu daně,tak by se stát o ně měl důstojně postarat.Z čeho mají žít,když je vše stále dražší.

 19. Tento článek musel napsat “mág.r”.

  Proč se asi zvyšují důchody? No protože je inflace!!!

  Vy to píšete jako by za inflaci mohli důchodci. Ti by jistě rádi vrátili důchody na hodnotu před Fialovou vládou, jen kdyby nebyla taková inflace.

  Vzpamatujme se a nechme důchodce už být!!!

 20. Mají důchodce podporovat proč se do nich furt navažíte? Mladým se nechce dělat sedí od 18 na dávkách to nikdo nevidí!!! A stát to podporuje!!! Mám kamarádku která má 8000 důchodů a pracovala celý život fakt si myslíte že by využila!!! Starejte se o své děti vychojte je tak aby měli učební obory a pracovali a dejte důchodcům už pokoj. Vyjít v noci z domu je o život aby člověka mládež někde nenapadla.

 21. Pan Mrkvička se jen baví tím, že si z důchodců dělá legraci nad komentářích. On je všechny stejné nečte. Proč by měl? Naštvat co nejvíce důchodců. Taky bude starý dobrý a nedej bože aby byl odkázaný na léky.

 22. Kde jsou ty miliardy co si ODS z důchodového “půjčila” že je vrátí? To nikoho nezajímá. Také by jste si .Eli spočítat kolík se vybere na důchody a kolik se vyplatí. Mě vychází ještě plus.

 23. Štat na duchody vynaklada 8% z HDP v EU je prumer 10% na duchody z HDP. Tak kde je chyba p. Mrkvička

 24. Proč pořad řešíte důchody ať skrouhnou dávky pro nepřizpůsobivé už jich mají i tak dost

 25. Chlapečku,kolik let máš odpracováno,kolik let jsi studoval a kdo na tebe přes 40 let dřel?běž pracovat do fabriky aspoň na rok a vyžij s tím co jsme měli my.

 26. Pročpak pan Mrlvička neřeší platy poslanců, které si opět navršili o částku, na kterou mnozí důchodci nedosáhnou? Nebo proč se nezamyslí nad jejich nehoráznou výší, ač nic neprodukují a nespočítá si, kolik průměrných platů pracujících lidí je třeba na jeden takových příživníků?! Nebo jak je možné, že nájmy v Praze nebo i v Brně vystoupaly do výšin, které ani běžný pracující člověk nemůže vydělat, natož aby na to měl normální důchodce?!

 27. Na důchody se vybere stále dost. A ještě té bandě rozmetadel ze Strakovky zbyde. Na hračky pro jednu války chtivou nevyrovnanou osobu. Tyto články mají jen posloužit k nenávisti a rozeštvání mezi generacemi. To oni potřebují. Aby vnuk nenáviděl babičku, že mu ujídá z krajíce😟 A hlavně, aby je ti oblblý mladí hlupáci opět zvolili. Pavel byl ve 22 nevyzrálý a proto vstoupil do KSČ. O sobě říká sám!!! A dnešní 16 letí jsou dost vyzrálý, aby měli volební právo? 😀 Za to oblbování by zasloužil někdo pořádně po hubě! Hrozná doba 🤑

 28. Vůbec nikdo nemluví o tom, že při covidu zemřelo, bohužel, tolik tisíc důchodců. Takže peníze za jejich důchody se ušetřily
  Co by teprve bylo, kdyby se tak nestalo? Jsem také důchodce a to neustále napadání mi vadí. A nejvíc od lidí, kteří by za 16 000,- ani nedokázali žít.

 29. Já mám starobní důchod 9000 Kč za 35 roků práce a 2 výchovné děti to nestačí ani na inkaso manžel má ID 8700 teď nepočítám ani léky co nás stojí navíc má manžel dietu na slinivku a když jsem žádala nějaký příspěvek na dietu tak my dali 8 papíru na vyplnění a nic s toho

 30. Vy už nevíte na koho to svést vy by jste chtěl aby důchodce nevolíl aby nejedl jen aby umřel takový jako vy by stavěl koncentráty pro důchodce kvůli vaší neschopný vládě stydět by jste se měl

 31. Před 3 roky jsem si mohl z důchodu koupit 600 másel,po všech valorizacícj nyní 400,tak co řeśíś..,.

 32. Od 15.let poslouchám jak je nutné myslet na budouc.nost našich dětí.To se psal rok 1955.Ted poslouchám to samé od Jurečky.Nyni jsem osmdesatilety stařec a pochopil jsem proč bylo tolik kontinentu u StB od lidovců. Jako bandy nemoralnich šmejd,pokrytcu. Jste.zločinci,stačí porovnat vaše výroky s ústavou.Jurečko,nechtěl bych tě potkat,nevím jak by to dopadlo.

 33. Dobrý den jsem invalidním důchodu a to co my dávají to je ostuda 12826 Kč v celém invalidním důchodu ať jsi to skusej žít měsíc do bytkove ať jse za mnereji na niske důchody

 34. Proč stále světě lidí a mladé proti důchodcům? Proč se nezeptáte pana Jurečky ač věděl že se bude muset dělat valorizace důchodů kvůli nízké inflaci náboroval vyzýval lidí ať jdou do predčasneho důchodu že se jim to až o několik tisíc vyplatí. Pak se divil že každý 5. důchodce z těch 2,5 milionů je předčasný důchodce?! Buď neumí počítat nebo má špatne poradce a neodborníky podřízené? Divné bylo že ho nenapomenul a nekrotil pan Fiala ? Asi byli domluvení aby všechny průšvihy mohli hodit na příživníky důchodce . Zajímalo by mě kdo spočítal že skoro 80% důchodců má 18000 Kč. Já za 43 let mám o 3153 Kč nižší důchod nez je nyní průměrný. Jsem zvědav zda ten pisatel – redaktor odpracuje to co já?

  1. Důchody? Proč stále lžete i tom že 78% má 20tis důchod. Většina lidí ti nemá když ale do toho zapocitavate vysoké důchody ředitelů, politiku atd tak průměr vysoký je, jenže pro většinu nedosažitelný. Myslíte že důchodcům dává stát peníze bezdůvodně. Snad proto že raketové stoupají životní náklady. Vy jen plodiště a šíříte nenávist vůči důchodcům. Jděte už do pryč s těmi nenávistnými články

 35. Furt důchody jenom řešíte a co vy poslanci pojebaní vy si nesnižte platy a nedotujte Ukrajince a bude na všechno j

 36. Než řešit důchody. Řešte radši co nepracuji práce jim nevoní. A jsou radši na dávkách. Tady Vám utíkají peníze. Že důchodci mají víc peněz, tak jim to přejte. Pracovali celý život. Chcete peníze, nezavidte! Bez práce nejsou koláče.

 37. Pokud státní rozpočet mohl čerpat z peněz pracujících odvadenych na duchodyba byl v hlubokem převisu tak to nikomu nevadilo. Teď když se má doplácet tak je křik. Nevěřím, že v v roce 2060 se všichni důchodci toho roku dožiji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *