Čeští důchodci se mají nejlépe na světě. Lebedí už si ale moc

Ačkoliv veřejné mínění si myslí pravý opak, ve skutečnosti se mají důchodci v České republice naprosto skvěle. Teď to potvrdil i mezinárodní výzkum, který se zabýval tím, jak si žijí penzisté v celkem 150 zemích světa. Pakliže byste se v tuzemsku zeptali, kde asi tak mohli skončit ti zdejší, potom by se vám dostalo odpovědi, že přinejlepším někde uprostřed. Výsledky vás ale překvapí.

Tady se to nečekalo

Ve skutečnosti se mají důchodci v České republice nadmíru dobře. Skončili totiž hned na desáté příčce, což znamená ještě v Top 10 a ve společnosti takových zemí, jako je například Norsko, Švýcarsko, Island nebo Austrálie, kde se senioři mají vůbec nejlépe.

Zcela jistě mnohé zaujme skutečnost, že Česká republika v tomto reprezentativním žebříčku společnosti Natixis předstihla takové země, jako je například Německo, Finsko, Švédsko, Kanada, Spojené státy americké, Velká Británie nebo Rakousko. Ano, důchodcům se u nás žije oficiálně lépe než v těchto zemích.

Důležitý je rovněž trend, v jakém se Česká republika pohybuje. A ten je jednoznačně růstový. Když se žebříček v roce 2012 sestavoval poprvé, byli jsme na stále slušném 22. místě, avšak od té doby prakticky výhradně stoupáme. Podle všeho je to hlavně proto, že ostatní se propadají, zatímco v tuzemsku se kvalita života důchodců drží na vysokém úrovni, ba dokonce stoupá.

Foto: Shutterstock

Situace se změní

Toto srovnání každopádně neřeší, jak moc jde o udržitelnou záležitost, což je právě v Česku velký problém. Důchodci se tu sice mají dobře, protože dostávají poměrně vysoké penze, které v posledních letech razantně rostly, a mají nárok také na nejrůznější příplatky a příspěvky, ovšem důchodový systém to již nezvládá, a tak se už teď penze platí de facto na dluh.

Je tedy docela možné, že dosažená desátá příčka bude pro Českou republiku na nějakou dobu maximem, protože už teď se chystají opatření, které situaci českých důchodců v mezinárodním měřítku o něco zhorší. Například růst penzí už nebude zdaleka takový a chystá se například i navýšení věk pro odchod na odpočinek.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments