Češi se ve velkém zbavují bytů a domů. Nikdo už je nechce. Co se to děje?

Možná nenajdeme nikde na světě zemi, kde by lidé v takové míře věřili tomu, že ceny nemovitostí poletí neustále vzhůru, jako je Česká republika. V minulých deseti letech zde skutečně převládlo přesvědčení, a nutno říct, že mu pomáhali také nejrůznější odborníci, že ceny bytů a rodinných domů mohou pouze stoupat.

Pokřivené prostředí

Logika této úvahy byla zdánlivě neotřesitelná. Lidé zkrátka touží po vlastním bydlení, a toho bude vždy o něco méně, než kolik je aktuálně zájemců. To bylo podporováno neustálým tvrzením o tom, že se v Česku moc nestaví, a tak zkrátka není co prodávat. Vše přitom podporovaly rekordně až nepřirozeně nízké úrokové sazby, které eliminovaly konkurenční investice, případně vůbec možnost uložit peníze za slušný úrok na spořicí účet nebo termínovaný vklad.

Lidé si zkrátka neuvědomili, že žijí v pokřiveném prostředí, které vede k rostoucím cenám nemovitostí, ale jakmile toto skončí, zastaví se i tento cenový nárůst a může se klidně proměnit v pokles, protože se ukáže, že mezitím ceny vyšplhaly na nerovnovážnou úroveň.

A to se teď také stalo. Předně stouply úrokové sazby, což způsobilo hned několik věcí. V první řadě dnes málokdo dosáhne na novou hypotéku a i refinancování se jeví méně výhodně než dříve. Už zkrátka nefunguje to, že si někdo koupí byt na úvěr a tuto půjčku dokáže splácet z nájemního výnosu. Tito lidé nejenže nové byty nekupují, ale zbavují se i těch, co už si takto pořídili. Zjišťují totiž, že když si peníze uloží do banky za úrok 6 %, je to mnohem lepší a hlavně bezpracné, než kdyby kasírovali tříprocentní výnos na nájemném.

Foto: Shutterstock

Nabídek přibývá, ceny klesají

Málokdo si také uvědomuje, že vlastnictví nemovitostí s sebou přináší spoustu starostí. Rozhodně to není tak, že když si koupíte investiční nebo “spořicí” byt, už z něj pouze dostáváte peníze. S nájemníky mohou být potíže, nemusí vám platit, mohou byt poničit, a funguje tu i prosté opotřebení. Po nějakých deseti dvaceti letech zkrátka bude byt potřebovat renovaci, a vy budete muset dát velkou část peněz, které jste do té doby získali z nájmu.

Není tedy divu, že o domy a byty dnes už nikdo příliš nestojí. Realitní servery jsou plné nabídek, u kterých postupně klesá cena. Skutečnost, že to opticky nevypadá nijak dramaticky, je dána i tím, že je v nabídkách spousta ležáků, které se jejich majitelé snaží prodat za ceny, které už dávno neplatí. Reálné prodejní ceny jsou výrazně pod tím, než co se uvádí v nabídkách.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments