Češi si mohou dojít pro 13. důchod. Mnozí o tom ale netuší a o peníze každý rok přicházejí

Mnozí důchodci žehrají nad tím, že jim stát neposílá dostatečné množství peněz. A to jsme ještě právě prožili dobu, kdy se penze navyšovaly rekordním tempem. Nyní přichází zpomalení a spolu s ním i očekávaný pokles úrovně důchodců. Spousta opatření aktuálně směřuje proti nim, respektive v zájmu udržitelnosti důchodového systému.

Je to na dosah ruky

Málokdo ovšem nad důchodem uvažuje jako nad něčím, co by si měl zajistit i vlastními silami. V České republice je zvykem spoléhat se dominantně na stát a požadovat po něm, aby seniorům kryl veškeré výdaje. Ovšem to funguje pouze v evropských zemích. Všude jinde se lidé musí do značné míry starat sami o sebe.

V našich končinách a aktuálních podmínkách je to překvapivě jednoduché. Je pochopitelné, že lidé ve stáří nechtějí sahat do svých celoživotních úspor, které drží na účtu pro případ, že by se něco hodně pokazilo a oni je potřebovali. Je až překvapivě velké množství lidí, kteří mají úložky ve stovkách tisíc korun a klidně i v milionech.

Jak upozornil finanční analytik Jaroslav Brychta, díky tomu si mohou jednoduše opatřit něco jako 13. důchod. Stačí přitom velmi jednoduchá finanční operace, a to převod z neúročených účtů na spořicí účet nebo termínovaný vklad. Rázem vaše peníze začínají vydělávat velmi slušný úrok, a to aniž byste cokoliv riskovali.

Slušné peníze navíc

Je až neskutečné, jaký to může udělat rozdíl. Analytik apeloval na to, že zejména důchodci mají své prostředky uloženy na špatných účtech, ze kterých profitují akorát tak samotné banky. Ty jim pochopitelně neporadí, aby si je převedli jinam, jelikož pro ně je to takto více než výhodné.

Pokud však máte třeba 500 tisíc korun, můžete si při současném úroku kolem 5 % přijít na krásných 25 tisíc korun ročně. To už je jeden velmi pěkný důchod navíc. A v případě, že máte třeba milion, může vám vydělat i 50 tisíc korun.

Čtěte také: Důchodci v Česku dostali další ránu. Zrušili jim valorizaci výchovného, nejsou na to peníze

A nebo také nemusí, pokud peníze necháte nadále ležet na běžném účtu, nebo je máte třeba někde doma v hotovosti, což je ještě horší možnost, jelikož tam opravdu hrozí, že o ně nějakým nedopatřením přijdete.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vše směřuje ke schválené velké důchodové reformy, která výrazným způsobem překope to, jakým způsobem odcházejí Češi do důchodu a na co všechno vlastně mají nárok. Ačkoliv se celá záležitost nese ve jménu úspor, což se projeví mimo jiné tím, že drtivá většina lidí půjde do penze později, někteří na tom přeci jen mohou vydělat. Někde už je jasno Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž zároveň chystá seznam profesí, jejichž vykonavatelé budou moci odcházet do důchodu výrazně dříve. Příští týden by mělo být definitivně odhaleno, které to budou, ovšem už teď se hlasitě spekuluje o spravedlivosti tohoto systému. Vše oznámil ministr práce na CNN Prima News. Jistotu toho, že půjdou do penze dříve, mají lidé ze čtvrté kategorie z hlediska Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Které to jsou? “Jedná se nejčastěji o práce v galvanovnách, horníky, svářeče manganu, obsluhu tryskačů v těžkém průmyslu, laboranty ve specifické biologické laboratoři a podobně,” uvádí web Bepra.cz. Čtvrtá kategorie dnes v České republice čítá přibližně 18 tisíc lidí, což není zase tolik. O poznání početnější už je třetí kategorie, kam spadá celkem 450 tisíc zaměstnanců v této zemi. Jde o stále rizikovou kategorii, ale už ne tak výrazně. Státní rozpočet si nicméně nemůže dovolit všechny tyto zaměstnance posílat do penze dříve. Podle odhadů se tak předčasný odchod do důchodu bude týkat pouze 120 tisíc z nich. A tady se bude hrát o to, kteří to budou. Velké rozdíly “Nejčastěji se jedná o svářeče, kováře, pracovníky v lesnictví, lakýrníky, řezníky, hutníky kovů, skladníky v mrazírnách, pokojské, práce konané pouze v noční době (například hlídač, recepční, pekař), práce s lasery a podobně,” uvádí odborný portál. Tady ministr upozornil na to, že dnes už jsou velké rozdíly třeba mezi svářeči, které se zřejmě nějakým způsobem zohlední. Je také poměrně jasné, že například recepční nebo pokojské zřejmě na předčasný důchod mohou zapomenout. Jde jistě o náročné profese, ale zase ne tolik, aby to opodstatňovalo takovéto privilegium, které je z hlediska státu velmi drahé. Čtěte také: Důchodci v Česku zpět do práce. Stát pro ně připravuje zaměstnání Už příští týden bychom se každopádně měli definitivně dozvědět, koho se bude dřívější odchod do důchodu týkat. Jistě kolem toho bude velká debata a mnozí budou namítat, že by se jich to také mělo týkat. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Domníváte se, že když vybíráte z bankomatu v České republice, nemůže vás už nic překvapit? Pokud si myslíte, že pozor si musíte dávat pouze v zahraničí, a to kvůli dynamickému přepočtu měny, který dnes bankomaty běžně nabízejí, jste na omylu. Jeden z nejvýznamnějších provozovatelů bankomatů v Česku totiž na tuzemské zákazníky připravil velkou habaďuru. Nachytá se každý Bankomaty Euronet nemají ani mezi Čechy nejlepší pověst. Souvisí to s modelem jejich podnikání, který je postaven na tom, získat co možná nejvíce poplatků při jakémkoliv výběru. Ovšem situace postupně dospěla do takového stavu, že většina klientů českých bank má všechny výběry v české měně z tuzemských bankomatů zdarma. Tudíž i zařízení značky Euronet přestaly být hrozbou. Avšak jen na nějakou dobu. Jak nyní totiž upozornil Janek Rubeš ve svém pořadu Kluci z Prahy, tato společnost zavedla nový fígl, díky kterému obere prakticky každého, kdo si z tohoto bankomatu chce vybrat peníze a o této nachytávce neví. Když vložíte svou platební kartu do bankomatu Euronetu, budete vyzváni, abyste zvolili požadovanou službu. Výběr je skoupý a nabízejí se pouhé dvě možnosti: “Hotovost a zůstatek” a “Jiné”. Drtivá většina lidí přitom pochopitelně klikne na první možnost, jelikož je v ní slovo hotovost a právě tu chtějí vybrat. Tohle není normální Jenže v ten moment nedojde k výběru hotovosti, nýbrž objednávce služby, která se jmenuje požadavek na aktuální zůstatek na účtu. A ta už je zpoplatněna. Poplatek účtuje provozovatel bankomatů samotným bankám a ty si ho potom dle vlastního sazebníku strhnou z účtu klienta. Například v České spořitelně činí 20 Kč, ale taková Moneta Money Bank za něj chce 50 Kč. Vtipné je, že po zadání tohoto požadavku bankomat zůstatek ve skutečnosti nezobrazí. K tomu je ještě nutné provést samotný výběr. Teprve pak se k němu dostanete. Jenže spousta lidí je z chování bankomatu zmateno a tlačítko “Hotovost a zůstatek” zmáčkne hned několikrát, než si uvědomí, že výběry jsou skutečně až pod tlačítkem “Jiné”. Nového triku bankomatů Euronet, kdy vám účtují poplatek za "zmáčknutí tlačítka" si všimli v Polsku a začali ho řešit. Co u nás? Kdo tohle může/bude řešit? Budou banky varovat své klienty? @UniCredit_CZSK @CSOB_CZ @Ceskasporitelna @MONETAMoney pic.twitter.com/coMm8Aahyn— kluk z Prahy (@janekrubes) February 26, 2024 Čtěte také: Je to tady. Banky začaly rušit lidem účty za názor. Pokud máte špatné, všechno vám zablokují a jste v problémech Každé stisknutí se však rovná jednomu poplatku. Pokud to tedy učiníte třikrát, Moneta vám naúčtuje 150 Kč. Nedozvíte se to ale hned. Tyto poplatky spojené s užíváním účtu se vyúčtovávají až na konci měsíce, kdy už si je nemusíte spojit s konkrétním výběrem a často je i přehlédnete. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidé si musí své povinnosti vůči státu sami hlídat. Nikdo je nebude upozorňovat, že mají udělat to či ono. Pakliže tak neučiní, musí se smířit s tím, že budou platit často i velmi tučnou pokutu. Úřady totiž musí být přísné. Pokud by si každý dělal, co se mu zachce, nikam by to nevedlo. Povinnosti se tedy musí tvrdě vymáhat. Musíte jednat V příštích dnech a týdnech by si přitom Češi měli připravit nejdůležitější dokument, který musí každoročně státu odevzdat. Nejde o nic menšího než daňové přiznání. Navzdory mnohým domněnkám ho musí podávat každý, kdo má nějaké příjmy, a to včetně zaměstnanců. Tam však často platí, že ho za ně podá firma, kde pracují. Výjimkou jsou situace, kdy mají třeba i různé přivýdělky nebo nějaké investice, které je třeba rovněž zdanit. To už za vás firemní účetní obvykle nebude chtít dělat. Daňové přiznání tedy musí podat všechny osoby samostatně výdělečně činné nebo ti, kdo mají příjmy z prodeje cenných papírů, popřípadě dividend. Letos si navíc stát připravil velkou změnu, kterou musí ti, kdo daňové přiznání podávají, reflektovat. OSVČ už totiž nebudou mít možnost podat daňové přiznání klasickou papírovou formou, ať už osobně na finančním úřadě nebo jeho odesláním poštou. Od toho totiž mají dnes už povinně zřízené datové schránky, přičemž od letošního roku je musí začít používat pro odeslání nejdůležitějšího dokumentu, tedy daňového přiznání za rok 2023. Možností, jak to udělat, je přitom několik. Lze vyplnit klasický formulář, ať už na počítači nebo písemně a potom ho ofotit a zaslat datovou schránkou na příslušný finanční úřad. Mnohem lepší je však využít nových možností, které nabízí digitalizace státu. Dokdy máte čas? Za tímto účelem funguje portál Mojedane.cz, který není ničím jiným než jakýmsi online finančním úřadem, kde můžete dělat veškerá elektronická podání pro finanční správu. Přihlásíte se jednoduše pomocí identity občana nebo datové schránky. Následně už o vás bude portál vědět vše potřebné a do dokumentů, včetně daňového přiznání, vám to bude předvyplňovat. Když potom do příslušného formuláře vyplníte vše potřebné, stačí kliknout na tlačítko odeslat a vše už se na finanční úřad přenese. Je to velmi pohodlné a ve skutečnosti výrazně příjemnější než vyplňovat stohy papírů. 📊 Startují pravidelné pondělní statistiky.📊 K 11. 2. 2024 evidujeme 141 026 podaných přiznání k dani z příjmů.📊 Dvoustránkový formulář využilo 31 560 fyzických osob. pic.twitter.com/RJeAdt7YaM— Finanční správa ČR (@financnisprava) February 12, 2024 Každopádně, pokud využijete portálu Moje Daně, prodlouží se vám termín pro odeslání daňového přiznání o jeden měsíc. Standardně na to máte lhůtu do úterý 2. dubna 2024, ovšem pokud tak učiníte elektronicky, stačí ho podat do čtvrtka 2. května 2024. Kdo potom využívá daňového poradce, tomu se termín prodlužuje až do pondělí 1. července 2024. Čtěte také: Vydělám si pěkných 150 tisíc měsíčně. Stát mi odpustí daně a ještě zaplatí bydlení. Naučte se v tom chodit Finanční úřad potom ještě počítá s ochrannou lhůtou ve výši pěti dnů. Pokud se tedy o pár dní opozdíte, ještě se nic neděje. Potom už ale začnou naskakovat úroky a budou vyměřovány pokuty. Tomu je každopádně lepší se vyhnout. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

6 Replies to “Češi si mohou dojít pro 13. důchod. Mnozí o tom ale netuší a o peníze každý rok přicházejí

  1. Vážení, ale když mám třeba jak píšete uloženo 500 000 Kč, tak při inflaci 17 procent , přijdu o 85 000 Kč ! Jak vidno to vám nevadí???

    1. Po rozvratu v roce 89 kdy soudruzi soukmenovci převlékli kabáty a uniformy, rozdělili Československo, zhasli a rozkradli viz seriál Devadesátky včetně dokumentu a další komentáře ještě dole k rozbalení. O kolik přišli pracující lidé inflací, cenami všeho, trvalý vzestup cen, mafiánská ,stavební krizí’ kterou rozvezli po světě 2008. Řešit jako na Islandu kde ty šmejdy vyhnali a jsou v desítce nejbohatších zemí ! Sledujte ,Inovace Republiky’ generál Petr Pelz o návratu do minulého století, projev Alice Wedel Afd na yt Roman Kirsch čtitulky, hodnocení Anděly Sara Wagenknecht, Minúta pravdy Milana Uhríka, Prof John J Mearsheimer universityChicago naYT Matěj Gottwald čtitulky, XTV načtený životopis P.P. k žádosti o vstup do strany, na drbna.cz generál Hynek Blaško Trampoty EU a článek První výročí vzniku války na Ukrajině a viz níže.

  2. Pro pochopení dnešního bahna zhlédněte filmy Ukřižování (Mel Gibson), Kladivo na čarodějnice, Wilsonov, Dny zrady, Noc rozhodnutí, Schindlerův seznam, Smrt krásných srnců, Musíme si pomáhat, Wintonovy děti, Hlava22, Rozrušená země, Toman, Ucho, Okamžik záblesku, Lidi co znám, Erin Brockovich, Vlk z Wall Street, Vážení přátelé ano, Bony a klid, Báječná léta pod psa, Pupendo, Kolja, Akumulátor1,2, seriál Devadesátky včetně dokumentu, Příběh Kmotra-agentStB Mrázek zKolínska, Šmejdi, Gangster ka, Sametoví vrazi, Ivánku kamaráde můžeš mluvit, Kancelář Blaník, seriál Volha včetně dokumentu, Někdo to rád horké, Kmotr, Sicilský klan, Obchodník se smrtí, Soukromá válka pana Wilsona, Vítejte v Řecku pane inspektore,.Vicepresident, My Lai, Četa, Forest Gump o Vietnamu, Už je tady zas” o nesmrtelností té lichvamafie která vede svět od krizí ke krizím a od válek k válkám válečnickými trpaslíky,kudlankami,trubci,komedianty,
    lháři, podvodníky, falešnými studenty falešných bendapráv a škol prodavačů danuschetitulů kteří sedí všude kolem nás, vyplácejí si násobky imaginární průměrné’ mzdy a smějí se nám. Knihy Ukradená revoluce, Polojasno, Cibulkovy Seznamy agentů StB, Orwell1984. Karel Kryl Demokracie, Za prachy, Věštec Ivan Řekni kde ty prachy jsou, Kabáti Colorado, Mám jednu ruku dlouhou, Amnestie, Nájem zvedej, Pánubohu do oken,Nightwork píseň pro Pražáky,Sexuální násilí, Sami, Iluze o lůze, LupoAnettaTahači, ABJ, virtuálky, Pánové nahoře, Zdálky z blízka, Krajina po bitvě,Sprcha,Dežo, Revoluční,
    Vtom roce pitomém, Dál se háže kamením, Josef Fousek Nemám čas lhát, Pepa Nos Země je kulatá, filmy Planeta opic, Pošťák, Doktor divnoláska a ještě přednášky na yt.

    1. Podepište petici Voda je život, seznamte se s Holešovskou výzvou, přijďte ke všem volbám všichni aktivisté, ekologové, Grety, vědci, sportovci, ženy, mladí, staří, rockeři vzpomenout na heslo Make Love not War ! říct mafii a dost ! Jako na Islandu kde ty šmejdy vyhnali i s jejich mafiánskou ,stavební krizi’2008 kterou rozvezli po světě, a jsou v desítce nejbohatších zemí. Yt Bosé stopy značky Baťa, na FTV Prima zoom Zlato národu ukradeno(za soudruha Tošovského), na ČT 1 Reportéři ČT rozhodnutí brněnského soudce v kauze Voda je život se zdůvodněním rozsudku že zem ovládá mafie, na yt Mudr Jan Hnízdil Světu vládnou psychopati, na U rádiu Martina Kociánová o nové totalitě, viru, vládních dezinformátorech, omezování svobody slova, na svobodny-svet.cz Má práce v Kauflandu bylo okrádat dodavatele (samozřejmě naše místní), na yt Prof John J Mearsheimer universityChicago na yt Roman Kirsch čtitulky, drbna.cz generál Hynek Blaško Trampoty EU a článek První výročí vzniku války na Ukrajině ,na bezpressu-nevs/videa/covid-summit-v-evropskem-parlamentu-proslov-dr-davida-martina/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *