Češi to vydrží ještě do Velikonoc, potom propuknou nepokoje, tvrdí Babišův epidemiolog. Jenže opatření podle něj nezaberou

Je možné, že lidé brzy přestanou opatření respektovat úplně. Upozornil na to epidemiolog a člen Rady vlády pro zdravotní rizika Petr Smejkal, kterého si vybral Andrej Babiš jako novou tvář po Romanu Prymulovi, jenž po několikadenní pauze přestoupil do hradního týmu, kde vymýšlí plán, jak se popasovat s epidemií.

Bez masivního testování, trasování a izolování si nemůžeme myslet, že to dobře dopadne. Lidé už to dlouho nevydrží, maximálně do Velikonoc,” uvedl Petr Smejkal v televizi CNN Prima News. Pak se mohou začít dít divoké věci. Mohou propuknout nepokoje a Česká republika se ponoří do anarchie. To by byla z hlediska šíření viru katastrofa.

Zároveň však Smejkal nevidí velkou pravděpodobnost, že by nově vyhlášená opatření měla zabrat. Jsou příliš měkká, a přestože lidi obtěžují, nepředstavují dostatečně důraznou obranu vůči viru, jehož nálož v populaci je obrovská. Proto se Smejkal domnívá, že po třech týdnech těchto opatřeních se nic moc nestane. Zapotřebí by byl přísný lockdown, který by postihl také průmysl. Jenže jeho uzavření vláda stále odmítá.

Pokud budeme masivně testovat a vše pojede v přísném lockdownu, pak se teprve bude moci mluvit o rozvolňování. Pokud budeme i nadále dělat kompromisy, tak se za slibovanou dobu nedostaneme tam, kam máme,” uvedl Smejkal.

S tímto pohledem souhlasí také prezident České lékařské komory Milan Kubek. “Přeji si, aby opatření zafungovala. Teď se bude deset až čtrnáct dní zhoršovat situace, poté možná čísla začnou pomalu klesat. Za tři týdny budeme mít denní nárůst nakažených jako dnes, nebudeme ale na vzestupu, ale na sestupu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments