Česká spořitelna varuje klienty. Mohou přijít o všechny peníze, stačí jeden chybný krok

Úroveň snahy vylákat z klientů českých bank jejich přístupové údaje, a to s cílem připravit je o celoživotní úspory, dospěla do další fáze. Česká spořitelna vydala závažné varování před novým způsobem, kterým se podvodníci snaží získat kontrolu nad vaším účtem. Bohužel nejde o žádnou teorii, ale realitu, ke které již došlo.

Závažné napadení

Dnes většina lidí ovládá svůj bankovní účet prostřednictvím mobilního telefonu. V obchodech jako Google Play ovšem nově nemusíte narazit pouze na oficiální aplikaci České spořitelny George, ale také na podvodné aplikace, které se za ni vydávají. Pokud si něco takového do telefonu nainstalujete v domnění, že pracujete s legitimní aplikací, už je velmi jednoduché získat od vás všechno, co je potřeba k napadení účtu.

Dále už je několik možností, jak mohou organizované skupiny postupovat. V této falešné aplikaci vás mohou přimět k tomu, abyste vyplnili své přihlašovací údaje a potom něco potvrdili prostřednictvím SMS.

Mohou se ovšem pokusit také ovládnout celé vaše zařízení. Jednoduše vás tato aplikace požádá o nejrůznější povolení, které většina lidí udělí, jelikož chce, aby jim bankovní aplikace fungovala správně. Jde pochopitelně o jednu z těch nejdůležitějších v celém mobilním telefonu a lidé jí logicky důvěřují.

Bude to stále horší

Jde o velmi sofistikovanou metodu, proti které se obtížně brání. Klienti České spořitelny, ale také dalších bank, musí být jednoduše neustále obezřetní a vždy zpochybňovat to, když po nich někdo něco chce, ať už je to bankéř na telefonu, textová zpráva nebo třeba aplikace.

Když už si přitom instalujete mobilní bankovnictví, buďte dvojnásob obezřetní a několikrát si zkontrolujte, zda jde skutečně o oficiální program banky. Bohužel se dá očekávat, že podobných pokusů bude nadále přibývat.

Čtěte také: Česká spořitelna změnila podmínky na spořicím účtu. Každý dostane jiný úrok, přehledné to vůbec není

Platí přitom, že pokud přijdete o peníze v důsledku něčeho takového, banka vám je nevrátí. Obvykle už jsou ztraceny v nenávratnu. Navíc jde o pochybení bankovního domu, ale vaše, že jste si nedali pozor.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vše směřuje ke schválené velké důchodové reformy, která výrazným způsobem překope to, jakým způsobem odcházejí Češi do důchodu a na co všechno vlastně mají nárok. Ačkoliv se celá záležitost nese ve jménu úspor, což se projeví mimo jiné tím, že drtivá většina lidí půjde do penze později, někteří na tom přeci jen mohou vydělat. Někde už je jasno Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž zároveň chystá seznam profesí, jejichž vykonavatelé budou moci odcházet do důchodu výrazně dříve. Příští týden by mělo být definitivně odhaleno, které to budou, ovšem už teď se hlasitě spekuluje o spravedlivosti tohoto systému. Vše oznámil ministr práce na CNN Prima News. Jistotu toho, že půjdou do penze dříve, mají lidé ze čtvrté kategorie z hlediska Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Které to jsou? “Jedná se nejčastěji o práce v galvanovnách, horníky, svářeče manganu, obsluhu tryskačů v těžkém průmyslu, laboranty ve specifické biologické laboratoři a podobně,” uvádí web Bepra.cz. Čtvrtá kategorie dnes v České republice čítá přibližně 18 tisíc lidí, což není zase tolik. O poznání početnější už je třetí kategorie, kam spadá celkem 450 tisíc zaměstnanců v této zemi. Jde o stále rizikovou kategorii, ale už ne tak výrazně. Státní rozpočet si nicméně nemůže dovolit všechny tyto zaměstnance posílat do penze dříve. Podle odhadů se tak předčasný odchod do důchodu bude týkat pouze 120 tisíc z nich. A tady se bude hrát o to, kteří to budou. Velké rozdíly “Nejčastěji se jedná o svářeče, kováře, pracovníky v lesnictví, lakýrníky, řezníky, hutníky kovů, skladníky v mrazírnách, pokojské, práce konané pouze v noční době (například hlídač, recepční, pekař), práce s lasery a podobně,” uvádí odborný portál. Tady ministr upozornil na to, že dnes už jsou velké rozdíly třeba mezi svářeči, které se zřejmě nějakým způsobem zohlední. Je také poměrně jasné, že například recepční nebo pokojské zřejmě na předčasný důchod mohou zapomenout. Jde jistě o náročné profese, ale zase ne tolik, aby to opodstatňovalo takovéto privilegium, které je z hlediska státu velmi drahé. Čtěte také: Důchodci v Česku zpět do práce. Stát pro ně připravuje zaměstnání Už příští týden bychom se každopádně měli definitivně dozvědět, koho se bude dřívější odchod do důchodu týkat. Jistě kolem toho bude velká debata a mnozí budou namítat, že by se jich to také mělo týkat. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Domníváte se, že když vybíráte z bankomatu v České republice, nemůže vás už nic překvapit? Pokud si myslíte, že pozor si musíte dávat pouze v zahraničí, a to kvůli dynamickému přepočtu měny, který dnes bankomaty běžně nabízejí, jste na omylu. Jeden z nejvýznamnějších provozovatelů bankomatů v Česku totiž na tuzemské zákazníky připravil velkou habaďuru. Nachytá se každý Bankomaty Euronet nemají ani mezi Čechy nejlepší pověst. Souvisí to s modelem jejich podnikání, který je postaven na tom, získat co možná nejvíce poplatků při jakémkoliv výběru. Ovšem situace postupně dospěla do takového stavu, že většina klientů českých bank má všechny výběry v české měně z tuzemských bankomatů zdarma. Tudíž i zařízení značky Euronet přestaly být hrozbou. Avšak jen na nějakou dobu. Jak nyní totiž upozornil Janek Rubeš ve svém pořadu Kluci z Prahy, tato společnost zavedla nový fígl, díky kterému obere prakticky každého, kdo si z tohoto bankomatu chce vybrat peníze a o této nachytávce neví. Když vložíte svou platební kartu do bankomatu Euronetu, budete vyzváni, abyste zvolili požadovanou službu. Výběr je skoupý a nabízejí se pouhé dvě možnosti: “Hotovost a zůstatek” a “Jiné”. Drtivá většina lidí přitom pochopitelně klikne na první možnost, jelikož je v ní slovo hotovost a právě tu chtějí vybrat. Tohle není normální Jenže v ten moment nedojde k výběru hotovosti, nýbrž objednávce služby, která se jmenuje požadavek na aktuální zůstatek na účtu. A ta už je zpoplatněna. Poplatek účtuje provozovatel bankomatů samotným bankám a ty si ho potom dle vlastního sazebníku strhnou z účtu klienta. Například v České spořitelně činí 20 Kč, ale taková Moneta Money Bank za něj chce 50 Kč. Vtipné je, že po zadání tohoto požadavku bankomat zůstatek ve skutečnosti nezobrazí. K tomu je ještě nutné provést samotný výběr. Teprve pak se k němu dostanete. Jenže spousta lidí je z chování bankomatu zmateno a tlačítko “Hotovost a zůstatek” zmáčkne hned několikrát, než si uvědomí, že výběry jsou skutečně až pod tlačítkem “Jiné”. Nového triku bankomatů Euronet, kdy vám účtují poplatek za "zmáčknutí tlačítka" si všimli v Polsku a začali ho řešit. Co u nás? Kdo tohle může/bude řešit? Budou banky varovat své klienty? @UniCredit_CZSK @CSOB_CZ @Ceskasporitelna @MONETAMoney pic.twitter.com/coMm8Aahyn— kluk z Prahy (@janekrubes) February 26, 2024 Čtěte také: Je to tady. Banky začaly rušit lidem účty za názor. Pokud máte špatné, všechno vám zablokují a jste v problémech Každé stisknutí se však rovná jednomu poplatku. Pokud to tedy učiníte třikrát, Moneta vám naúčtuje 150 Kč. Nedozvíte se to ale hned. Tyto poplatky spojené s užíváním účtu se vyúčtovávají až na konci měsíce, kdy už si je nemusíte spojit s konkrétním výběrem a často je i přehlédnete. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidé si musí své povinnosti vůči státu sami hlídat. Nikdo je nebude upozorňovat, že mají udělat to či ono. Pakliže tak neučiní, musí se smířit s tím, že budou platit často i velmi tučnou pokutu. Úřady totiž musí být přísné. Pokud by si každý dělal, co se mu zachce, nikam by to nevedlo. Povinnosti se tedy musí tvrdě vymáhat. Musíte jednat V příštích dnech a týdnech by si přitom Češi měli připravit nejdůležitější dokument, který musí každoročně státu odevzdat. Nejde o nic menšího než daňové přiznání. Navzdory mnohým domněnkám ho musí podávat každý, kdo má nějaké příjmy, a to včetně zaměstnanců. Tam však často platí, že ho za ně podá firma, kde pracují. Výjimkou jsou situace, kdy mají třeba i různé přivýdělky nebo nějaké investice, které je třeba rovněž zdanit. To už za vás firemní účetní obvykle nebude chtít dělat. Daňové přiznání tedy musí podat všechny osoby samostatně výdělečně činné nebo ti, kdo mají příjmy z prodeje cenných papírů, popřípadě dividend. Letos si navíc stát připravil velkou změnu, kterou musí ti, kdo daňové přiznání podávají, reflektovat. OSVČ už totiž nebudou mít možnost podat daňové přiznání klasickou papírovou formou, ať už osobně na finančním úřadě nebo jeho odesláním poštou. Od toho totiž mají dnes už povinně zřízené datové schránky, přičemž od letošního roku je musí začít používat pro odeslání nejdůležitějšího dokumentu, tedy daňového přiznání za rok 2023. Možností, jak to udělat, je přitom několik. Lze vyplnit klasický formulář, ať už na počítači nebo písemně a potom ho ofotit a zaslat datovou schránkou na příslušný finanční úřad. Mnohem lepší je však využít nových možností, které nabízí digitalizace státu. Dokdy máte čas? Za tímto účelem funguje portál Mojedane.cz, který není ničím jiným než jakýmsi online finančním úřadem, kde můžete dělat veškerá elektronická podání pro finanční správu. Přihlásíte se jednoduše pomocí identity občana nebo datové schránky. Následně už o vás bude portál vědět vše potřebné a do dokumentů, včetně daňového přiznání, vám to bude předvyplňovat. Když potom do příslušného formuláře vyplníte vše potřebné, stačí kliknout na tlačítko odeslat a vše už se na finanční úřad přenese. Je to velmi pohodlné a ve skutečnosti výrazně příjemnější než vyplňovat stohy papírů. 📊 Startují pravidelné pondělní statistiky.📊 K 11. 2. 2024 evidujeme 141 026 podaných přiznání k dani z příjmů.📊 Dvoustránkový formulář využilo 31 560 fyzických osob. pic.twitter.com/RJeAdt7YaM— Finanční správa ČR (@financnisprava) February 12, 2024 Každopádně, pokud využijete portálu Moje Daně, prodlouží se vám termín pro odeslání daňového přiznání o jeden měsíc. Standardně na to máte lhůtu do úterý 2. dubna 2024, ovšem pokud tak učiníte elektronicky, stačí ho podat do čtvrtka 2. května 2024. Kdo potom využívá daňového poradce, tomu se termín prodlužuje až do pondělí 1. července 2024. Čtěte také: Vydělám si pěkných 150 tisíc měsíčně. Stát mi odpustí daně a ještě zaplatí bydlení. Naučte se v tom chodit Finanční úřad potom ještě počítá s ochrannou lhůtou ve výši pěti dnů. Pokud se tedy o pár dní opozdíte, ještě se nic neděje. Potom už ale začnou naskakovat úroky a budou vyměřovány pokuty. Tomu je každopádně lepší se vyhnout. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

3 Replies to “Česká spořitelna varuje klienty. Mohou přijít o všechny peníze, stačí jeden chybný krok

  1. Vážení, občas čtu různé články ohledně bank, fungování/nefungování jejich bankovnictví či Smartbankingu. V tomto článku popisujete nebo spíše ne úplně správně popisujete kdo je za co zodpovědný v rámci fungování aplikace George. Česká Spořitelna si zavařila na budoucí problémy, protože zrušila dvojí verifikaci plateb zrušením George-klíče. Z právního hlediska a logiky prakticky ulehčila přístup na účet komukoliv ať uživateli tak hackerovi. Odbouráním dvojí verifikace plateb se však nezbavila záruk za ochranu prostředků jejich klientů. Pokud by taková situace (obecně útok na účet a zneužití prostředků/odliv na jiný účet) nastala doporučil bych klientům se obrátit nejen na finančního arbitra/ombudsmana, ale zejména na soud. Verifikace platby a potvrzení musí vždy proběhnout přes oficiální appku, potvrzení atd. Nic jiného nemá byt možné. Opak je nedostatečné zabezpečení bankovního systému a klient je pouze uživatelem, nikoliv spolumajitelem. Děkuji za pozornost 🙂 MV

  2. Česká spořitelna nás zahnala do elektronické komunikace a vystavila nás velkému riziku. Omezuje osobní kontakt a pokladní služby. Zvedá veškeré platby a snižuje úročení.

  3. …. souhlasím. Top manažerům- bankéřům nestačí miliónové zisky, ale jak jinak získat zisky miliardové a vyšší bez větší námahy? No přesně tak, jak diskuse popisuje. Ale banka se přece chová jako každý podnikatelský subjekt, to jest ekonomicky, což znamená minimalizovat veškeré náklady. Bohužel, chováni bank vůči klientům hraničí s lichvou a ještě jednou bohužel, státu je to jedno. Je to tak, současné politicko hospodářské klima přeje lichvářům, manipulatorům s cenami produktů a služeb (obchodním řetězcům), podnikatelským subjektům s el. energií a plynem atd. atd. Na tohle všechno musí fyzická osoba – daňový poplatník vydělat. Při současné dostupnosti kvalitního regionálního zdravotnictví pro občany okresů, kde nemají ani nemocnici a ošetření v té krajské je jim odpíráno nezabývá, než fyzickým osobám – daňovým poplatníkům popřát pevné zdraví, silné nervy k tomu, aby byli schopni na miliardové zisky např. těch výše uvedených ekonomických subjektů, vydělat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *