Česko čeká dluhová katastrofa. Ekonomy vystrašily plány ministerstva financí pro příští roky

Česká vláda se utrhla ze řetězu. Tak by se daly shrnout názory ekonomických expertů na návrh rozpočtu pro rok 2021 a následující roky, který předložilo ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou. Zatímco ještě letošní rekordní schodek ve výši půl bilionu korun lze akceptovat coby mimořádnou reakci na koronavirovou krizi, obří plánovaná sekyra na příští rok už nemá opravdové opodstatnění a dá se vysvětlit jen tak, že vládě zachutnalo rozhazování veřejných prostředků.

Schodek bude v příštím roce možná vyšší než letos

Plán rozpočtu na příští rok počítá se schodkem 320 miliard korun. A to ještě ministryně financí Alena Schillerová lakonicky dodala, že dopadne pravděpodobně hůře, protože v něm není započtena jedna velmi významná položka a sice výpadek daňových příjmů po zrušení superhrubé mzdy. Tento výpadek se přitom odhaduje na dalších přibližně 70 miliard korun. Státní dluh České republiky by se tak v příštím roce měl navýšit o 400 miliard korun, aniž by bylo příliš jasné, na co stát takové peníze potřebuje, když dosud byl schopen hospodařit se schodky v řádu nižších desítek miliard korun a i za to byl kritizován.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy tak stále nelze vyloučit situaci, že schodek v příštím roce bude vyšší než ten letošní, protože státní rozpočet se v tomto roce přeci jen nevyvíjí tak dramaticky špatně, jak se počítalo. V září činil dluh 250 miliard korun a podle Schillerové by se do konce roku měl vejít do 400 miliard korun. Bavíme se však o roce, ve kterém byla po značnou jeho část vypnuta ekonomika a bylo třeba masivním způsobem sanovat výpadky příjmů domácností i firem.

Z porovnání s Německem nevycházíme dobře

Ekonom České spořitelny Michal Skořepa vytahuje zajímavé srovnání s Německem, které je považováno za zemi, která v koronavirové krizi vydává největší prostředky z veřejných financí, protože na tom její ekonomika v posledních letech byla skvěle. Z tohoto srovnání přitom Česká republika nevychází zrovna dobře. “Návrhu německé vlády na schodek pro rok 2021 by po přepočtu na velikost ekonomik odpovídal schodek české vlády kolem 150 miliard korun. Vyvstává tedy otázka, v čem bude pozice české ekonomiky o tolik horší, že musí být zdejší schodek oproti německému více než dvojnásobný,” uvedl Skořepa pro idnes.cz.

Kritikou na adresu nového rozpočtu nešetří ani Národní rozpočtová rada, se kterou by ministerstvo financí mělo jeho sestavování konzultovat. Poukazuje na to, že neexistuje žádný výhled, jak veřejné finance opět vyrovnat. “Rozpočet je nastaven jako velmi silně expanzivní, aniž by bylo specifikováno, jakým způsobem proběhne návrat veřejných financí na udržitelnou úroveň. Při dodržení těchto parametrů hrozí, že český schodek státního rozpočtu bude v letech 2022 a 2023 dokonce nominálně vyšší než v případě nepoměrně většího Německa,” uvádí rada ve své zprávě.

Ignorace mezigenerační solidarity

S rozpočtem nesouhlasí také Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity a členka skupiny KoroNERV-20. Podle ní vláda zcela rezignovala na princip mezigenerační solidarity a zajímá ji pouze to, co bude teď. “Nejen že budoucím generacím zanecháme podstatně horší životní prostředí, ale i obrovské zadlužení,” uvedla Nerudová na Exportním fóru. Podle ekonomky Raiffeisenbanky Heleny Horské je navíc Česká republika v Evropě výjimkou. Ostatní státy už se chystají dávat v příštím roce veřejné finance do pořádku. “Německo se chystá v příštím roce zredukovat rozpočtový schodek ze sedmi procent HDP na 2,5, Slovensko z dvanácti procent na pět, Česko z letošních sedmi jen na pět procent HDP,” uvedla Horská na Exportním fóru.

Situace je podle všeho natolik vážná, že už dříve porušil nepsaná pravidla guvernér České národní banky Jiří Rusnok, který by se z titulu své funkce politiku veřejných rozpočtů neměl komentovat. Tentokrát však udělal výjimku a zejména nápady na rušení superhrubé mzdy při zachování sazby z příjmů označil za nebezpečné.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
České banky opět naplno ukazují, že v první řadě jim jde o zisky a až někde vzadu je péče o klienty. Tento trend dále sílí poté, co řada menších bankovních domů v České republice ukončila činnost. Byly to přitom právě ony, které často poskytovaly ty nejlepší podmínky a navíc nutily větší konkurenci chovat se více proklientsky. Obrácená situace Teď bohužel vidíme určitý návrat v čase, kdy sice velké banky neváhají investovat obrovské prostředky do reklamních kampaní, ve kterých deklarují hranou starost o finanční zdraví svých klientů, ovšem ve skutečnosti dělají všechno pro to, aby si samy namastily kapsy. Sotva začala Česká národní banka snižovat úrokové sazby, a to dosud nikterak výrazně, využily toho české banky k tomu, že snížily úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Často přitom výrazněji, než jaký byl skutečný pokles centrální úrokové sazby. K tomu mají jistě právo, ovšem na druhé straně by měly obdobně snižovat sazby na hypotékách a úvěrech. To ovšem dělají velmi neochotně, pomalu a málo. V opačném gardu tu tedy máme to, co jsme zažívali v době, kdy inflace sílila a ČNB naopak sazby zvyšovala. Tehdy šly velmi rychle a ochotně nahoru právě úroky z úvěrů, ovšem na spořicích účtech se přidávalo jen velmi pozvolně. Navíc se opět vrací velmi tvrdé podmínky pro spořicí účty. U České spořitelny, ČSOB a Komerční banky opět platí, že nejvyšší možnou úrokovou sazbu je možné získat pouze na úložky do 200 tisíc, respektive 250 tisíc korun. Není to výhodné To bylo málo už před lety, kdy se tato omezení zaváděla, ovšem po velké inflaci z minulých let jsou tyto limity doslova směšné. Nad ně už je potom úročení výrazně méně výhodné. To platí také o termínovaných vkladech, kdy je u těchto bank například vklad na 12 měsíců úročen maximálně 3,5 %. Ještě nedávno to bylo kolem 5 %. Velké banky také postupně zvyšují poplatky. Například Moneta Money Bank požaduje 5 Kč za každé potvrzení transakce pomocí SMS. Česká spořitelna za tu samou službu chce rovněž nemalých 3,50 Kč. Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Hodně se aktuálně mluví také o nejrůznějších skrytých poplatcích, jako jsou vysoké kurzové rozdíly u měnové konverze, kdy snadno přijdete o několik procent z částky. Případně také poplatky za méně využívané služby, jako je přijetí dolarové platby na účet. To vás běžně vyjde na 1000 Kč a více. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ceny nemovitostí v České republice opět šplhají vzhůru a už se nedá očekávat, že by nějakým zásadnějším způsobem propadly. Svou cenu si tedy dokázaly víceméně udržet i ve složitém období, a kdo spekuloval na to, že nakoupí levně, nakonec zřejmě spláče nad výdělkem. Teď mu totiž trh začne znovu pořádně unikat. Kupte si levně byt Přeci jen však určité možnosti, jak pořídit byt, dům nebo nějakou investiční nemovitost levněji, ještě jsou. Člověk ovšem nesmí hledat na zprofanovaných webech, jako jsou například Sreality, kde už jsou cenové nabídky opravdu hodně přestřelené. Málokdo ví, že svůj vlastní web s nemovitostmi má také stát. Jmenuje se Nabídkamajetku.cz a provozuje ho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. K dispozici je tu celá řada věcí, jako jsou například auta, movité věci, umění, ale právě i nemovitosti, a to prakticky ve všech krajích České republiky. Jako na kterémkoliv jiném inzertním webu si zde můžete vyhledat nemovitost podle svého přání. Nabídky mají většinou obdobu aukcí, kdy je vždy stanoveno nejnižší podání, tedy jinak řečeno vyvolávací cena. To je nejnižší částka, za kterou můžete byt, dům, garáž nebo pozemek koupit. Dále se potom dá přihazovat po určených částkách. Nabídky jsou opravdu výhodné Často se však stává, že se nemovitost prodá už za vyvolávací cenu. K dispozici je například pěkná nabídka bytů, a to i v Praze. Třeba byt 2+kk v Holešovicích je možné získat za cenu 5 679 000 Kč, což není vůbec špatné, a pokud by se to podařilo, byla by to velmi výhodná koupě. Jsou tu ale i podstatně levnější byty. Třeba dvoupokojový byt s kuchyní v Krupce se prodává od ceny 1 084 000 Kč. Bydlení za milion korun, to už se dnes jen tak nevidí. A co teprve pěkný rodinný dům v obci Žatčany za 2,2 milionu korun? To také není špatné, že? Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré “Tohle je asi nejlepší web s nemovitostmi. Někdy je to docela drahé, ale dají se tam najít skutečně levné byty. Sám jsem jich odtud několik koupil, většinou za vyvolávací cenu, a obratem potom prodal podstatně dráže,” říká pan Milan, který se věnuje investicím do nemovitostí už pět let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Potenciálně velké problémy čekají všechny klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny. Chystá změna se sice bude týkat přibližně jen poloviny z nich, ovšem naletět může skutečně každý. Půjde o velkou akci, na kterou se pojišťovna připravuje a raději dopředu varuje. Budou vás chtít nachytat Co se bude dít? Nejde o nic jiného, než že celkem polovina klientů VZP letos dostane novou kartičku pojištěnce. Samotný proces pro ně bude velmi jednoduchý a nemusí sami nic iniciovat. Důležitá kartička, kterou se prokazujete například u lékaře, vám přijde poštou. Ale vzhledem k tomu, co se v České republice už delší dobu děje, je prakticky jisté, že se své příležitosti chopí nejrůznější podvodníci. Ti pravděpodobně znovu zkusí štěstí a budou lidem tvrdit, že pro získání nové kartičky musí udělat to či ono. Zřejmě jim pošlou odkaz, do kterého budou mimo jiné muset vyplnit i přihlašovací údaje ke svému bankovnímu účtu. Stránka bude nejspíše vypadat velmi profesionálně a těžko ji rozeznáte od oficiálního webu VZP nebo své banky. Naletět tedy můžete opravdu rychle a vmžiku pak přijdete o své úspory, které vám organizovaná skupina vyluxuje z vašeho účtu. VZP proto dopředu hlásí, že za účelem nových kartiček pojišťenců nebude své klienty kontaktovat telefonicky. Proto pokud dostanete telefonát od kohokoliv, kdo se bude vydávat za pracovníka pojišťovny a nabízet vám nějakou součinnost, raději na jeho výzvy nereagujte a případně sami kontaktujte infolinku společnosti, kde vám vše podstatné sdělí. Na co se připravit? Je docela možné, že budou chodit i obyčejné SMS, ve kterých vás budou nejrůznějším způsobem vyzývat k akci, a to například pod hrozbou výpovědi smlouvy a dalších věcí, které reálně nastat nemohou. Jediný problém s novou kartičkou by mohl nastat tehdy, pokud máte u Všeobecné zdravotní pojišťovny uloženy starší kontaktní údaje, které už neplatí. V takovém případě je dobré je aktualizovat, což můžete udělat telefonicky, na pobočce, ale také emailem. Čtěte také: Největší zdravotní pojišťovna v Česku rozdává 2000 Kč. Přihlaste se o peníze, ať vám nepropadnou Celkem se bude výměna kartičky pojištěnce týkat 2,739 milionu lidí, což je čtvrtina všech občanů České republiky. Půjde tedy o opravdu rozsáhlou akci, na které se budou chtít podvodníci přiživit. Platí přitom, že kartičku byste měli obdržet nejpozději měsíc před vypršením platnosti té stávající. Průkazy potom budou platit dalších deset let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *