Česká televize se aktuálně připravuje na jednu z největších změn za poslední roky. Po dvanácti letech totiž končí její stávající generální ředitel, který nedokázal svůj post obhájit a byl doslova vypoklonkován. Nastupující nový ředitel pak již oznámil, že rozhodně v mnoha ohledech na svého předchůdce nenaváže, ale bude chtít provádět nejrůznější změny.
Přijdou změny
Jak se v minulých týdnech ukázalo, jeho pozornost bude zaměřena hlavně na zpravodajství, které je v poslední době hojně kritizováno. Jako první z managementu tak po samotném generálním řediteli končí šéf zpravodajství Zdeněk Šámal, na jehož místo nastoupí někdo, kdo bude mít na věci o poznání jiný pohled. To ve výsledku může zatřást i mnoha stálicemi České televize na moderátorské scéně. O svá místa se obávají například Václav Moravec, Nora Fridrichová nebo Jakub Železný.
Tito moderátoři totiž se už totiž často ani neobtěžují budit zdání nestrannosti a dlouhodobě si jedou svoji notu. Že se věci začínají měnit, ostatně v tomto ohledu potvrzuje i vytýkací dopis, který obdržela Nora Fridrichová od svých šéfů za to, že připravila mimořádně nevyváženou reportáž, kde podsouvala jediný možný pohled na věc. Tato moderátorka to i po svých dalších kauzách má v České televizi opravdu nahnuté a počítá se spíše s jejím stažením z obrazovek, kde ostatně na řadu diváků působí jako rudý hadr.
Mnozí se však v souvislosti s Českou televizí zamýšlejí nad mnohem radikálnějšími řešeními. Padají třeba návrhy, aby lidé nemuseli platit koncesionářské poplatky, že by například ČT byla financována ze státního rozpočtu. Tomu se však instituce stále brání s tím, že by potom přestala být veřejnoprávní a stala by se státním médiem. Nabízí se však otázka, zda by to reálně někomu vadilo.

Dívá se ještě někdo?
Například bývalý guvernér České národní banky a respektovaný ekonom Miroslav Singer by zašel ještě dále. “Česká televize mi nepřináší nic. Televizi nemám někdy od počátku tisíciletí a nikdy mi v těch posledních 20 letech nechyběla,” uvedl Singer na svém Twitteru. “Kdo se na to dívá?” Podle něj bychom měli k tomuto médiu přistupovat jako k plynovým lampám.
“Jestli chceme udělat důchodcům radost, nechme jim na Kavkách jeden barák a program, kde se jim točí Bakaláři a Stardance. Zbytek lze zavřít,” nabízí radikální a elegantní řešení najednou.
Na českém trhu přitom působí celá řada komerčních televizních stanic, které se obsahově s Českou televizí v mnoha ohledech kryjí. Také točí neustále dokola kriminálky a pokleslé zábavní pořady, a dokonce mají i své zpravodajství, které někteří experti označují za více nestranné než na veřejnoprávní televizi. Výhodou přitom je, že za komerční stanice nemusíme platit ani korunu.
Foto: Česká televize