Český soused bude mít největší armádu v Evropě. Jen tak někdo si na něj netroufne

Navzdory tomu, že se válka na Ukrajině odehrává mezi dvěma zeměmi, nejsou to jediní aktéři, kteří byli, a nadále jsou, do celého konfliktu vtaženi. S příchodem této války se i okolní země obávají o svou bezpečnost a raději se pojišťují v podobě nových a účinných ozbrojení.

Co se při ukrajinském konfliktu potvrdilo, tak to, že rakety a dělostřelectvo jsou pro odrážení útoků a prakticky celkové přežití naprostou nezbytností. Tento fakt si uvědomuje řada zemí, včetně našeho přímého souseda, Polska.

Tamní ministerstvo obrany počátkem roku 2023 představilo plány na rozvoj a posílení stávající armády a samotného dělostřelectva. Čím konkrétně a které stroje jsou vyřazovány?

Houfnice 2S1 Gvozdika

Tento typ houfnice původně konstruovaný v SSSR v 60. letech minulého století byl nejvíce Polskem využívaným. Leč byla konstrukce ze SSSR, po dlouhá léta se vyráběla v Polsku. Ráže 122 mm. 2S1 Gvozdika je aktuálně vyřazována a nahrazována kanonovými houfnicemi, typu K9 a Krab.

Houfnice Dana

Druhý typ nejvíce využívaných houfnic v Polsku s ráží 152 mm. Původ má ze 70. let z Československa za použití podvozku Tatra 8×8. Aktuálně se tento druh nejvíce modernizuje. Například se obměnil pohonný systém za daleko výkonnější, přidal se systém pro regulaci teploty a kamery, díky kterým se dá mapovat lépe okolí. Do Polska je nejvíce nyní nabízena verze Zuzana 2, kde již je digitalizovaný systém pro palbu.

Foto: Shutterstock

K9

Dělová houfnice s názvem K9 Thunder se do Polska dostala již koncem předchozího roku a další kusy by v roce 2023 měly být z Koreje dovezeny. Po dodání veškerých plánovaných kusů jich Polsko bude mít nad 650 kusů.

Krab

Celým názvem AHS Krab, 155 mm samohybná houfnice, spojuje podvozek houfnice K9 Thunder a dělovou věž původně určenou jinému druhu houfnice z Velké Británie. Polsko by jich do dvou let mělo mít na 120 kousků.

BM-21 Grad

Stroj zastupující raketové střelectvo s dosahem střelby až na 20 km. Grady byly postupně vyřazovány a značná část přenechána Ukrajině, aktuální počet techniky sloužící v Polsku není odhadován a nikterak zveřejněn.

Foto: Shutterstock, zdroj: Defence24,Military-Today, Mil.in

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments