Nedávné zemětřesení v Turecku zanechalo velkou stopu. Země utrpěla 300 kilometrů dlouhou prasklinu

Turecko a Sýrie – tyto země se ze dne na den ocitly v naprosté apokalyptické katastrofě. Jih Turecka a sever Sýrie zasáhlo velmi silné a ničivé zemětřesení, které si vyžádalo tisíce mrtvých a pohřešovaných. Zemětřesení ale také naprosto změnilo zemský povrch.

Tektonické desky se výrazně posunuly

Analýza satelitních snímků pod vedením COMET, britského centra pro pozorování a modelování zemětřesení, ukázala velmi znepokojivé výsledky. Nejviditelnější zlomy nastaly v oblasti Středozemního moře, zlom se táhne až 300 kilometrů. Druhý zlom je o něco kratší, má 125 kilometrů a jeho příčinou bylo druhé slabší zemětřesení, které přišlo 9 hodin po tom prvním.

„Čím silnější zemětřesení, tím větší a delší je takový zlom. Místy jsou patrné horizontální posuny dosahující až 5 metrů. Tento případ je tak jedním z nejdelších za celou historii monitoringu zemětřesení na jednotlivých kontinentech. A je také velmi neobvyklé mít takto silné otřesy s odstupem pouhých několika hodin,“ zdůraznil profesor Tim Wright, vedoucí týmu COMET.

Trhliny se šířily krajinou, městy i domy

Vznik obou trhlin měl dopad na katastrofu, která Turecko a Sýrii zasáhla. Trhliny jsou kromě toho vidět také na povrchu země, což je důkazem toho, jak moc silné zemětřesení bylo a kolik energie se během něj ze země uvolnilo. Bohužel, v cestě trhlinám stály budovy a obydlí tisíců obyvatel těchto dvou zemí.

„Jednalo se o velmi silná a rozsáhlá zemětřesení. Délka i magnituda o síle 7,8 bodu se podobala události z roku 1906, která tehdy zdevastovala americké San Francisco,” prohlásil Eric Fielding, geofyzik z Jet Propulsion Laboratory NASA.

Foto: Shutterstock

Malá hloubka hypocentra způsobila devastující otřesy

Turecko postihlo silné zemětřesení už v roce 1936. Oblast hranic Turecka a Sýrie se nachází přímo na křižovatce tří tektonických desek – anatolské, arabské a africké. I když byla hloubka hypocentra malá, otřesy měly ničivou sílu.

V posledních týdnech zaznamenávají slabší otřesy i ostatní země, například Rakousko, Chorvatsko nebo dokonce Slovensko. Už teď je jasné, že část Země se dala do pohybu.

Foto: Shutterstock, zdroj: ObservatoireTurquie, Reuters, CBSNews

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments