ČEZ a další dodavatelé si vychutnávají klienty Bohemia Energy. Elektřinu a plyn jim prodávají dráž klidně o 300 %

Když padla společnost Bohemia Energy a najednou přestala svým klientům dodávat elektřinu a plyn, ujišťovali je odborníci i samotní “náhradní” dodavatelé, ať nepanikaří a nechají se v klidu převést na takzvanou poslední instanci. O energie v žádném případě nepřijdou a situaci mohou klidně řešit až na pár měsíců. U dodavatele poslední instance totiž mohou setrvat až šest měsíců.

Zatímco někteří lidé na tyto rady neslyšeli a jali se co možná nejdříve obstarat nový standardní tarif, velká část uposlechla. Je však otázkou, zda jde o správné řešení. Jak se totiž ukazuje, dodavatelé poslední instance, což jsou velké společnosti typu ČEZ, E.ON či Innogy, se totiž neřídí doporučením vlády, aby těmto klientům zajistili dodávky za rozumné ceny. Naopak jim účtují částky, které byly ve spojení s elektřinou či plynem ještě před pár týdny nemyslitelné.

Plyn i elektřina v poslední instanci jsou velmi drahé

Společnost ČEZ je dodavatelem poslední instance pro elektřinu pro velkou část domácností po Bohemia Energy. Tento energetický gigant už oznámil, že v režimu DPI bude zákazníkům účtovat 4727 Kč bez DPH za megawatthodinu. To je výrazně výše, než ČEZ ve svém ceníku udává pro standardní odběr elektřiny na dobu neurčitou. Ta totiž stojí 1699 Kč. V režimu dodavatele poslední instance tak domácnostem účtuje o 278 % více. Oproti cenám, které lidé platili u Bohemia Energy, toto navýšení pak překračuje tři sta procent.

Dodejme, že jde o obchodní část dodávky energie, která tvoří přibližně polovinu ceny výsledné faktury. Celková cena tak bude vyšší přibližně o 150 %. I to je však obrovský nárůst.

Jaderná elektrárna Dukovany. / Foto: Shutterstock

Zákazníky po zkrachovalé Bohemia Energy nešetří ani dodavatelé plynu. Například společnost Innogy v rámci dodávek poslední instance účtuje klientům částku 2937 Kč bez DPH za megawatthodinu. Standardní ceník přitom uvádí částku ve výši 848,50 Kč za megawatthodinu na dobu neurčitou. V tomto případě jde o navýšení dokonce o 346 %. Opět je třeba připočíst cenu za distribuci, která navýšení naředí.

Nejde přitom o konečné ceny. Jak dodavatelé upozorňují, ceny v režimu poslední instance se mohou měnit častěji. Aktuální ceny jsou obvykle platné do konce října. Pak může přijít i jejich navýšení.

Doporučení pro domácnosti

Oproti původním doporučením se tak ukazuje, že nejlepší volbou pro ty, komu Bohemia Energy či jiný ze zkrachovalý dodavatelů stopnul dodávky elektřiny a plynu, je co možná nejrychlejší přechod na některý ze standardních tarifů.

Neznamená to však, že by lidé v současné době měli své ceny okamžitě fixovat. Může být výhodnější složité období překonat na dodávkách na dobu neurčitou. Jejich cena sice může krátkodobě také ještě vyrůst, ovšem s příchodem jara se počítá s uvolněním situace a určitým poklesem cen. Pokud byste naopak ceny zafixovali dnes, máte jistotu, že vám vysoké zůstanou po celé období fixace.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

47 názorů k článku “ČEZ a další dodavatelé si vychutnávají klienty Bohemia Energy. Elektřinu a plyn jim prodávají dráž klidně o 300 %

  1. A co to s tím má společného? Vládne neustále Babiš, minimálně do 8.11.2021. Ze zdražení energií opravdu SPOLu vinit nelze.

   1. Právě pro vás jsem to nepsal, pro nějakého tupce, který takhle odpoví. Já jsem samozřejmě , jako Čech také volil SPOLU.

  1. 4737 kč bez DPH není standardní a navíc je to cena dodavatele, dále cca cca 2000 Kč S DPH na dostribuci, + měsíční cena za jistič. Jestli vám přijde celkem cca 7700 Kč s DPH na MWh + měsíční platba za jistič (nejčastěji u domácností kolem 134 Kč/měsíc). Mně to přijde moc drahé, hyeny.

  2. Zrovna mi přišlo vyúčtování od mého dodavatele. Mám cenu 1247,- kč/MWH bez DPH, ale já mám cenu včas fixovanou. Cena 4727,- kč mi přijde přehnaná.

  1. Ano zlodějna v Čechách začiná v obchodech s potravinami pokračuje u čerpacích stanic a nejvíce je to nyní vidět u dodavatelu elektřiny !!! V Německu si rodina s bytem 3+1 připlatí od 1.10. 2021 6.50€ měsičně (zhruba 170kč) ……… za 6.5€ si dá Němec např. 2piva v restauraci kdyby měl být stejný poměr v Čr mělo by být zdražení v Čr pro rodinu v bytě 3+1 max. 80kč měsičně !

  2. Vzhledem k tomu že Česká republika je ve výrobě elektrické energie soběstačná tak částky které zde uvádíte jsou ostudné.

 1. ČEZ se zachoval ke starým zákazníkům jako lživý šmejd.A pak nabízí to,o co okrade stávající zákazníky,jako slevu zákazníkům Bohemia energy.Opravdu polostání šmejdi.A co se týká zákazníků Bohemia energy,tak platí to,co klienti malých bank.Měli slevy oproti velkým a bylo jejich riziko,že šli do toho.Tak to krachlo.

  1. Nevím ze které doby máte tento názor. ČEZ operuje stále na volném konkurenčním trhu a aby získal nové zákazníky od BE nemůže se chovat jinak. My jsme zákazníci, kteří mají pro dodavatele peníze a proto přejdeme tam, kde nám nabídnou lepší podmínky a ne že budeme něco odskákávat. To se teda probuďte.

  1. poslanci ano prolobovali změny které umožnili toto okráddání zlegalizovat takže BE je právně v pohodě i kdyžto byla plánovaná zlodějna.

 2. Dobrý den může mě někdo vysvětlit kde jste vzali tu nesmyslnou částku 1699kc . Za poslední 3 měsíce mám asi 3 nabídky a nikde tato cena rozhodně není . Standardně to teď vychází 6,5 Kč za kW a i já fix před měsícem za 4,8 včetně DPH a všech poplatků tak neblbnete lidem hlavu

  1. Ta cena opravdu existuje, ale dostat se k ní není jen o fixaci, musí být tam být ještě jeden krok a to je dostat se ještě na zvláštní pocit odd. které může udělovat ještě další slevy na podkladě třeba věrného a zákazníka, nebo bezdluznost atd. Máte pravdu v nabídkách ji nenajdete, ale blud to není (mám ji) J. P.

   1. Dobrý den pochybuju ,že tuto cenu někdo má . Já 10 let spolehlivý a nemám to je nějaký divný. Každopádně koukám na ty ceníky a ano tato cena je v ceníku jako obchodní část bez DPH . Konečná cena se všemi poplatky tedy i distribuční cenou včetně DPH je 4800 za MWH.
    Samozrejmne teď už nějakých 6800 Kč a půjde to údajně pořád nahoru.
    Takže od tohoto se člověk musí odrazit ne od jedny části cen,která neudává celkovou částku za 1 kWh a ještě bez DPH. Pokud takovou cenu máte jako celkovou včetně všech poplatků a DPH ,tak staci jen závidět a samozrejmne přát.

 3. ERU,nebo novináři,popř.poslanci by měli zveřejnit za kolik dodavatel nakupuje,nebo již nakoupil 1MGWH elektřiny a plynu,aby bylo zřejmé,že dodavatelé zdražili o mnoho více,než bylo navýšení na burze a to nehovořím o minulých levných nákupech do zásoby.
  To se však nestane,neboť zadlužený stát má velký zájem na vysokých cenách,ač úředníci předstírají jakousi směšnou pomoc.
  Např.Stát má v ČEZU 49%akcií,čím větší cena,tím mají větší zisk a tím přibude do st.rozpočtu desítky miliiard z dividend.Další aspekt je vyšší daň příjmová a z DPH.Nevěřím politikům ani pozdrav,svou pomoc občanům pouze předstírají,vysoké ceny,byť na přechodnou dobu,než se zotaví státní dluhy,jim vyhovují,avšak toto nikdy nepřiznají.

  1. To Vám klidně řeknu. Včera se například pohybovala cena na burze (pro okamžitý nákup) v průběhu dne od 18,97EUR/MWh do 130EUR/MWh. průměr za den 71EUR/MWH tedy cca 1770kc/MWh.

   (zdroj: ht tps:// http://www.ote-cr. cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/denni-trh?date=2021-10-21 – vložil jsem do odkazu tři mezery aby se tu ukázal)

   Takže i při tom “šíleném zdražení” (reálně asi 30% oproti loňsku) všichni naši dodavatelé nakupují hluboko pod cenou kterou avizují. Je to jen okrádání lidí.
   Operátoři se chopili šance, zachovali se jako hyeny a všichni se přiživují na uměle vyvolané panice. Úplně náhodou VŠICHNI dodavatelé ukončili všechny stávající ceníky a nabízí rukojmím jen krajně nevýhodné produkty s co nejdelší fixací, nebo ještě horší cenu bez smlouvy. EON tak nehoráznou, že ji radši ani nikde nezveřejňuje. Nemá náhodou dodavatel DPI dodávat za cenu “obvyklou”???
   Když DPI nakupují energii za 1,7kč/kWh, proč ji prodávají za 7-9kč bez smlouvy případně za 4-5kč/kWh se smlouvou a zaklínají se drahým nákupem?
   A proč také všichni (samozřejmě náhodou) před 14ti dny zablokovali možnost nakupovat energie za aktuální denní nebo hodinovou cenu na burze? Protože vědí že i teď, když je energie historicky nejdražší, je to pořád jen zlomek ceny kterou po nás chtějí! Takhle jsou lidi jen rukojmí bez možnosti volby. Nemají jinou možnost než kývnout na krajně nevýhodné podmínky.

   Jestli tohle není šmejdství, tak už nevím co je. Kontrolní mechanizmus selhal hned dvakrát.

   A to podotýkám, že ČEZ je většinově státní podnik. Takže STÁT vám vrazil kudlu do zad, zdražil energie o 300% a zároveň se tváří jaký je zachránce a jakou má starost když nám z těch 300% vrátí 20%DPH to je fakt na přespusu. Defenestraci by zasloužili.

 4. By mě zajímalo kde paní ,,pisatelka,, vzala cenu 1690 za MWh. Asi dlouho neviděla aktuální ceník Čezu.

 5. Tak jsem prošla komentáře, co na tuto situaci říci. Informací okolo celého dění na trhu mnoho, názorů mnoho. Ale málo kdo toto vše chápe jako celek. Jsme s mužem oba v důchodu a shodou okolností jsme oba z plynárenství. DPI je nastaveno něco jako záchranné lano tonoucímu. Pokud chceš tak se chyť pokud nechceš nech být. (ale nekritizuj). Každý vime, že pokud chceme mít tyto energie v domácnosti musíme k tomu mít také elektroměr a plynoměr a tyto měřiče můžeme mít pouze v případě, že máme s někým uzavřenou smlouvu. Pro případ jaký teď nastal tu je jako rychlá záchrana DPI ( jinak by se musely začít hromadně odpojovat měřiče) což je pro cca1. mil odběratelů Bohemia Energy téměř na nemyslitelné, tak nastupuje DPI a je to nastaveno v tuto chvíli tak, že ze dne na den přeberou celek Bohemia Energi. Je to pohotovostní řešení. Nikdo tyto klienty nenutí aby u DPI setrvavali, mohou klídně zkusit jiného dodavatele. (třeba budou mít štěstí)
  Za mě jsme 40 let u ČEZ a 40 let Inogy (obojí s fixací na dva roky). Za celá ČR vybrat léta mě nenapadlo přecházet jinam. A to vytápime RD plynem. Ano bylo spousty různých dodavatelů včetně dceřiných spol. BEnergy u kterých to mohlo vycházet i levněji. A teď se potvrdilo to co mi u BEnergi vadilo vždy ty zatraceně nevýhodné a smlouvy. No ale jsme všichni kdo smlouvy uzavíral y dospělí a svépravní. Takže teď v této mimořádné situaci se to ukázalo, že smlouvy byly dost šikovně postavené (samozřejmě ve prospěch společnosti) no nic jsme dospělí a svépravní jak říkám. Nevadí mi tržní hospodářství ať je, ale co mi v té to době vadí je, že ti kteří kritizují DPI, nepřistupuji ani trochu s pokorou, že budou mít tyto energie vůbec v domácnosti (jak jsem již psala na samém začátku) tady do této hry musejí zapadat i ty důležité měřiče. A o tomto se nikde v médiích nemluví, teď se rozviřili všechny možné názory kdo je jaký lump. Zda BEnergy, nebo ČEZ, Inogy atd. Takže abych tuto konverzaci uzavřela. Za mne stálými zákazníkům zachovat fixace, tak jako tomu je a ti ostatní nedá se nic dělat hold za tržní ceny. Ale třeba budou mít v další volbě dodavatele šťastnější ruku. A ještě mě tak prochází hlavou není vše zlato co se třpytí (to za dodavatele) A co se týče DPI (tak každý dobře míněný skutek musí být po zásluze potrestán). Asi bych viděla takovou střední cestu,trochu pomoci odpadlikům BEnergi, ale jen do té míry, že nesmí být na úkor tohoto rozhodnutí poškození stávající stav klienti. A stát bych v této situaci také moc nekritizovala. On tu klientelu k BEnergi nenutíl, tak proč by teď měl brát ze společných peněz nás všech a dotovat 1.mil lidi, kteří kdysi udělali špatné rozhodnutí při plném vědomí a svědomí.
  Ale abych zde nevypadala jako chytrolín, tak na závěr i my jsme si prošli očistno kůrou když před lety padla UNION banka. Přes noc a nebyla to kampelička měla to v té době postavené na levných poplatcích za vedení účtu, výběrech, atd., prostě taková lidová banka, byly tam i dost velké komplexy ( podniky) takže i té době výhodnější než ČSpořitelna nebo KBanka Přes noc bez peněz, jen co bylo pár šušňů v šupleti. Trvalo 7.měsíců než prošlo konkurzní řízení a my jsme měli po dobu 7.měsíců zmrazení účtu. Garance státu 80% takže se jsme přišli o peníze. Žili jsme z ruky do huby a nevěděli jsme jak dlouho to potrvá, do toho mi ještě maturovala dcera. Během týdne jsme museli udělat nový účet tentokrát u KB i když tam byly dražší poplatky, změnit všechny trvalé příkazy. A aby toho nebylo ještě jednou málo, tak splácení úvěru na opravu rodonneho domu, tak že znovu podotýkám z ruky do huby 7.měsíců a odvolávat se na stát nemělo cenu. Toto životní ponaučení mi stačilo k tomu abych byla obezřetná do budoucna a ne vždy to coby výhodnější je dobré a dobře jištěné. Tímto přeji klientům BEnergy šťastnou volbu do budoucna na energie. J. P.

  1. Myslím že jste trochu mimo. Když jsem přecházel pod 3e před mnoha lety na základě aukce kterou konal dtest a vše bylo právníky posvecene, tak skutečně bylo v té době všechno v pořádku. Že pak změnili podmínky a lidé po změně podmínek neodesli jinam to už je jiná věc. Ale je fakt, že když jsem přecházel pod 3E tak mi najednou ČEZ nabízel cenu poloviční, tj stejnou jako 3e. Z toho plyne jediné, kdo se stará tak ušetří a kdo ne tak platí. I teď jsem stihnu l přejít za letní ceny, protože jsem se staral a nenechal jsem se ČEZem odirat. Sousedovi teď skončila 2 leta fixace u ČEZu a myslíte že mu nabídli jinou cenu než klientům BE? Tudle nudle. Nezájem že je u nich 25 let.

  2. Osobně se na situaci zase dívám z hlediska oběti přechodu na volný trh. V roce 2012 jsem ještě pracoval v E.ON a při přechodu na volný trh nás zaměstnanců spoustu propustili, protože se rozmnožily firmy prodávající energie. V době začínající krize to nebylo jednoduché, ale zvládl jsem to. V současnosti se ukazuje, že to nebyl tak úplně dobrý nápad a vidíme, že přecházíme opět do prostředí s několika monopolními dodavateli, kteří nyní ani nemají dost lidí aby zprocesovali tento přechod. Bravo tleskám myslitelům, kteří nás do tohoto stavu dostali.
   Co se týče Vašich poznámek, že si máme vyžrat když jsme hledali levnějšího dodavatele. Tak takhle prostě nemluvte. My jsme byli zákazníci jednoho obchodníka s elektřinou a plynem, který měl platný certifikát od ERÚ a byl postaven na roveň ostatním. Nevidím žádný relevantní důvod, proč bychom si měli něco odskákat nebo zaplatit ostatním “osvíceným”. Nebojte ona Vám fixace skončí a trh to všechno setřese do jednoho pytle. Není taky vyloučeno, že ceny klesnou.

  3. Ano…něco tak funguje. Ale problém je jinde. Všichni zdražili předtím než padla BE a to je twn problém. Zákulisní neveřejné informace….S bankou nelze srovnat. Padne-li půjdu k jiné a budu mít stejné podmínky jako stávající klient.
   Ale tady nachystali rukou společnou pěknou past..a teď se pasou na chudácích kteří nemají jinou možnost než přijmout předrařený ceník…DPI s tím nemá co dělat, měsíc dva to každý překlene, ale ke komu jít je velký problém.
   ERU ale největší problém. Energie v celku tu měla být snad pro všechny nakoupená…to mohl ERU zkontrolovat.Pokud chybí pro 1 mil zákazníků je asi někde chyba. Energie od BE (jimi nakoupená) se nikam nevypařila, prodávají ji te%d na burze za násobné ceny. Jen zvolili momentalně výnossnější byznys model… A tady je pochybení ERU. Hodili (BE) 1mil klientů přes palubu kvůli vyšším výdělkům a všem co s tím mohli a mohou něco udělat je to jedno.
   Takže ERU v podsatě nereguluje, či spíše jen trošku něco málo.Ale ne to zásadní co má…

  4. Společnost Innogy vznikla v roce 2012,ČEZ je stále ještě ze 70 procent vlastněný státem, stát,rozumějte politici, doporučují státním úředníkům jak mají dělat ceny. Co to je za šaškárnu.

  5. aha, jelikož jste naletěla při výběru banky, tak teď se radujete, že lidi naletěli BEenergy a přejete jim to nejhorší, Je to ubohý. G.ředitel ČEZ-u se dnes vychloubal v TV, že na jaře fixoval cenu, takže dva roky je mu u prdele zvyšování cen energií. Není co dodat

 6. Autor je evidentně zcela mimo. ČEZ tu elektřinu musí někde koupit. Tu svoji už má nasmlouvanou. Ale to pisálek nepochopí

  1. A není spíš ČEZ náhodou hlavním producentem energie, který jí naopak prodává těm ostatním (pravda, přes “burzu”)?

  2. Včera se například pohybovala cena na burze (pro okamžitý nákup) v průběhu dne od 18,97EUR/MWh do 130EUR/MWh. průměr za den 71EUR/MWH tedy cca 1770kc/MWh.
   (zdroj: ht tps:// http://www.ote-cr. cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/denni-trh?date=2021-10-21 – vložil jsem do odkazu tři mezery aby se tu ukázal)
   Takže i při tom “šíleném zdražení” (reálně asi 30% oproti loňsku) všichni naši dodavatelé nakupují hluboko pod cenou kterou avizují. Je to jen okrádání lidí.

 7. Však v reklamě říkal Pavel Liška, tady píšou Měsíc zdarma, a raketu bys nechtěl. Takže měsíc není zdarma ale stojí raketu

 8. prostě špína politická a banda hovad zbohatlíků jako vždy okrádají lidi . Dokud všechny nepověsíme tak se nic nezmění nikdy .

 9. Můžu potvrdit. U Bohemie záloha na plyn pět litrů měsíčně (RD plynové topení) a Inoggy chcete zálohy po nás 21400kc měsíčně.Jen za plyn

 10. Risk je zisk nebo taky ztráta.Je to furt o tom stejnym.Lidi chtějí zlato za cenu mosazi ,tak ať to maj.Za 10 let ušetřili a teď budou brečet??.Přesně jako v Budějovicích,kde museli zrušit akci s rozhazováním peněz,protože by se tam lidi ušlapali.Ubohost ducha v ČR

  1. řeknu Vám, já byla u BE v JČ a platila jsem vyšší zálohy než v Praze. Bohužel stát
   dovolí šmejdům lákat lidi na lži, takže to nebyl žádný zisk a ty pokuty, které na Vás číhaly, kdyby jste chtěl od nich odejít

 11. Hlavně že prodáváme ptebytkovou elektřinu na hovno Němcům a naši občané platí jak idioti to je fakt super co nám ještě předvede tato zkurvena vláda ji léta ke známo ,že elektřina je neskladovatelna pokusíme ji ncum za mola celá nula hovno a nás občan má za to platit nesmysl kurvy jděte se vystát z touhle politikou i z uniii

 12. Z celého tohoto problému, který tu vznikl, mi jako nejhorší připadá skutečnost, že majitel BE takto podvedl tolik svých klientů a s úsměvem nabízí energie přes jinou svoji firmu dál. Stále se ptám, v jakém absurdistánu to žijeme? Přece když budu majitelem jakékoli firmy v libovolném oboru a krachnu z jakýchkoli příčin (v případě BE to “údajně” byla chybná nákupní strategie – jinými slovy nakupovali co nejlevněji, ale neměli dostatečné zásoby, takže došlo k nejhoršímu), pokud je to “moje vina”, tak budu tahaná po soudech, můžou mi dát zákaz činnosti, atd. No ale tady se můžeme dívat akorát do rozesmátých obličejů velkopodnikatelů, kteří si jsou sami sebou zatraceně jisti a vědí, že tady je možné všechno. Taky mi není jasné, k čemu u nás slouží ERÚ – asi další zbytečný úřad, když nic nehodlá řešit, kontrolovat, k čemu potom takový aparát vůbec máme?

  1. V absurdistánu možná žijeme, já tomu s oblibou říkám kocourkov, ale v případě BEE však ke krachu firmy nedošlo, zavřeli to právě dřív aby k tomuhle nedošlo…

 13. Tohle je nesmysl ceny šly na burze směrem nahoru již dříve a aktuální ceny ani na webech společnosti nejsou takové jak zde uvádí autor. Má ceny někde z léta tohoto roku nebo začátku podzimu maximálně. Zdražení už přicházelo koncem září, některé společnosti zdražily až začátkem října.

 14. Vzhledem k tomu, že ceny se dostáváli i do záporných čísel, tak nepamatuji, že by někdo rychle zlevňoval!! Nakoupili, to jistě a pak vyvolat chaos a vyhnat ceny nahoru!! V podstatě měli elektřinu zadara, takže cena za MWh byla zisk!!!

 15. To je na mezinárodní soud. …..zajímalo by mně od kdy tyhle velké společnosti ČEZ atd. začali nakupovat více elektrické energie. či tohle všechno nebylo plánováno. A trestní oznámení na společnosti Bohemia energy comfort energy. Za okradení všech klientů. skrze navýšením plateb.a zanedbáním včas nakupením energie… jsem zvědav jak se postaví vláda za lidi. Protože vláda za celé období řešila jenom Babiše.

 16. Tolik řečí jsem dlouho nečetl. Je jasné, je tu tržní hospodářství, stát vytvořil tento nesmysl a nahnal nás do náručí firmám, které nic nevyrábějí, doma od stolu rozesílají faktury a čekají až od ČEZu přijdou opíšou čísla a zaplatí. Proč musíme na nějakou debilní burzu, když vyrábí me elektřinu, ať de na burzu přebitek. Slibovali, že do deseti let jsme na úrovni německých platů, ale zapoměli říci přet třiceti lety, ale elektřinu kupujem na stejné burze. Tohle přeci nemohl nikdo čekat, vždyť ještě nedávno křičeli, že bude vše na elektřinu, eko. Najednou je to jinak. Nevím proč elektřina zdražila, jestli kvůli západu, tak ten západ nás opět podrazil, jako před 1938. Prostě nás prodali. Je mi hanba za naše politiky a pak, že někdo řekne, že si za to můžem sami. Tak proč někdo dovolil takových firem?

 17. Ale autor už si nezkusil, že tarif na neurčito nelze sepsat. Například CEZ toto neumožňuje. Tudíž nezbývá než li draze fixovat. Cena se uklidní a tihle energosmejdi budou mit zisky. Kde jsi state SPOLU bychom to měli řešit. A vůbec prozatím zkousim různé společnosti a nikdo nemá na dobu neurčitou a nebo maji pozastavene smlouvy, nebo se tam neda dovolat.

 18. Ti, kteří cestují od jedné dodavatelské firmy ke druhé a třeba dvakrát do roka se snažili ušetřit. To pochopit dokážu, ale ptám se proč je jim nastolena po krachu BE tak vysoká záloha nepochopím. Kdyby třeba o 20% ale o 300% je hyenismus a nenažranost. Proč nemá stát zastropované ceny energií? Hlavně že jsme soustavně upozorňováni na činnost energošmejdů a nakonec se tak zachová ČEZ nebo Eon?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *