ČEZ a další dodavatelé si vychutnávají klienty Bohemia Energy. Elektřinu a plyn jim prodávají dráž klidně o 300 %

Když padla společnost Bohemia Energy a najednou přestala svým klientům dodávat elektřinu a plyn, ujišťovali je odborníci i samotní “náhradní” dodavatelé, ať nepanikaří a nechají se v klidu převést na takzvanou poslední instanci. O energie v žádném případě nepřijdou a situaci mohou klidně řešit až na pár měsíců. U dodavatele poslední instance totiž mohou setrvat až šest měsíců.

Zatímco někteří lidé na tyto rady neslyšeli a jali se co možná nejdříve obstarat nový standardní tarif, velká část uposlechla. Je však otázkou, zda jde o správné řešení. Jak se totiž ukazuje, dodavatelé poslední instance, což jsou velké společnosti typu ČEZ, E.ON či Innogy, se totiž neřídí doporučením vlády, aby těmto klientům zajistili dodávky za rozumné ceny. Naopak jim účtují částky, které byly ve spojení s elektřinou či plynem ještě před pár týdny nemyslitelné.

Plyn i elektřina v poslední instanci jsou velmi drahé

Společnost ČEZ je dodavatelem poslední instance pro elektřinu pro velkou část domácností po Bohemia Energy. Tento energetický gigant už oznámil, že v režimu DPI bude zákazníkům účtovat 4727 Kč bez DPH za megawatthodinu. To je výrazně výše, než ČEZ ve svém ceníku udává pro standardní odběr elektřiny na dobu neurčitou. Ta totiž stojí 1699 Kč. V režimu dodavatele poslední instance tak domácnostem účtuje o 278 % více. Oproti cenám, které lidé platili u Bohemia Energy, toto navýšení pak překračuje tři sta procent.

Dodejme, že jde o obchodní část dodávky energie, která tvoří přibližně polovinu ceny výsledné faktury. Celková cena tak bude vyšší přibližně o 150 %. I to je však obrovský nárůst.

Jaderná elektrárna Dukovany. / Foto: Shutterstock

Zákazníky po zkrachovalé Bohemia Energy nešetří ani dodavatelé plynu. Například společnost Innogy v rámci dodávek poslední instance účtuje klientům částku 2937 Kč bez DPH za megawatthodinu. Standardní ceník přitom uvádí částku ve výši 848,50 Kč za megawatthodinu na dobu neurčitou. V tomto případě jde o navýšení dokonce o 346 %. Opět je třeba připočíst cenu za distribuci, která navýšení naředí.

Nejde přitom o konečné ceny. Jak dodavatelé upozorňují, ceny v režimu poslední instance se mohou měnit častěji. Aktuální ceny jsou obvykle platné do konce října. Pak může přijít i jejich navýšení.

Doporučení pro domácnosti

Oproti původním doporučením se tak ukazuje, že nejlepší volbou pro ty, komu Bohemia Energy či jiný ze zkrachovalý dodavatelů stopnul dodávky elektřiny a plynu, je co možná nejrychlejší přechod na některý ze standardních tarifů.

Neznamená to však, že by lidé v současné době měli své ceny okamžitě fixovat. Může být výhodnější složité období překonat na dodávkách na dobu neurčitou. Jejich cena sice může krátkodobě také ještě vyrůst, ovšem s příchodem jara se počítá s uvolněním situace a určitým poklesem cen. Pokud byste naopak ceny zafixovali dnes, máte jistotu, že vám vysoké zůstanou po celé období fixace.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
47 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments