Klienti Bohemia Energy jsou v šoku. Miliardář Jiří Písařík dál prodává jejich elektřinu a plyn, zavání to podvodem

Českou republikou otřásl konec společnosti Bohemia Energy, která dodávala elektřinu a plyn vyšším stovkám tisícům domácností. Ty se rázem ocitly u dodavatelů poslední instance a musí si zajišťovat nového standardního dodavatele. U přepážek či na online srovnávačích ale zjišťují, že doba levných energií je pryč a že zrovna teď si pořádně připlatí.

Firmu zavřel, ale energie prodává dál

Mnozí přitom až do poslední chvíle žili v domnění, že mohou být v klidu, protože si předtím u Bohemia Energy zafixovali ceny, a tak jim aktuální navýšení nehrozí. Avšak majitel společnosti, miliardář Jiří Písařík, to vyřešil razantní formou. Firmu rovnou zavřel a své klienty hodil přes palubu. Klientům se formálně omluvil, že toto rozhodnutí činil s těžkým srdcem a po dlouhém zvažování.

Zase tak těžké to srdce ale zřejmě nebylo. Ukazuje se totiž, že to s Bohemia Energy bylo možná trochu jinak, než se zprvu zdálo. Poté, co firma zavřela, se mělo za to, že jednoduše včas nenakoupila energie pro své klienty, a když tak už musela učinit, byly ceny elektřinu a plynu tak horentní, že by si to již nemohla dovolit. A tak raději skončila.

Teď se nicméně ukazuje, že skupina Bohemia Energy zjevně elektřinou a plynem stále disponuje. Jak upozornily Hospodářské noviny, někteří velcí odběratelé dostali v minulých dnech nabídku od společnosti Amper Energy, která jako jediná ze skupiny stále funguje.

Foto: Shutterstock

Písařík vydělá, klienti Bohemia Energy mají oči pro pláč

Vypadá to, že Jiří Písařík rozehrál skutečně velkou hru. Namísto toho, aby svým klientům dodal energie za nasmlouvané ceny, rozhodl se využít jejich nárůstu a objemy určené původně pro domácnosti chce za vyšší ceny prodat velkoodběratelům. Jednoduše tak využívá vyšších cen na trhu. Na tom by nebylo nic nelegitimního, jen kdyby předtím neposlal ke dnu smluvní vztahy se stovkami tisíc domácností, pro které byly tyto komodity původně určeny.

Tento pohled potvrzuje také energetický analytik a investor Michal Šnobr. “Bohemka (BE) hodila své klienty elegantně přes palubu, odpovědnost=0. BE zůstala nakoupená (levně) energie, kterou není nyní komu dodat. Prodá ji tedy drážě DPI včetně ČEZ. Klient BE se stává idiotem z moci tržní a úřední,” uvedl Šnobr na svém Twitteru.

Podle informací HN má skupina Bohemia Energy nakoupený plyn a elektřinu za vyšší stovky milionů korun. To je zřejmě také důvodem, proč firma oficiálně nezkrachovala. Potom by totiž tyto kontrakty mohly být využity na vyrovnání závazků.

Je však otázkou, zda Energetický regulační úřad nemůže takové počínání vyhodnotit jako podvod. Jiří Písařík se zjevně uchýlil k velmi neortodoxním obchodním praktikám, které by v České republice, už jen kvůli stabilitě trhu a jistotě domácností, neměly mít místo.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

42 názorů k článku “Klienti Bohemia Energy jsou v šoku. Miliardář Jiří Písařík dál prodává jejich elektřinu a plyn, zavání to podvodem

 1. To že Bohemia Energy krachla a Písařík dál přesto prodává energii je možné. Proč ne ? V Zemanovsko-Burešovském hnoji,který stále trvá je možné vše. I premiér,který krade i hradní který je trestně stíhán a je bez patřičné prověrky.U nás je možné vše už tomu věřím BORDEL nad BORDEL !

  1. Oni tito podnikatelé bez charakteru jsou většinou voliči ODS. a BE nekrachla,jenom podvedla jak je mnohým podnikatelům vlastní. ČOI by mohla vyprávět.

  2. Měl by jsi debile vědět, že ta firma byla založena za pravicového hnoje v roce 2009. To Babiš ještě v politice nebyl.

 2. Tak to je tedy prasárna. Oni se vlastně chtěli jen zbavit fixovaných smluv. Jistě ,měli něco nakoupeno a teď to není komu prodat. Teď má přijít zásah státu,potažmo ERÚ a za nedodržení smluv mělo dojít k odebrání licence a zákaz podnikání v tomto oboru na 10let.
  Tedy prodat to komu je,zpět na burze,oni to někdo za nákupku vezmou!!!!!

   1. Rozumíte burze? Jistě ne za nákupku,to byla nadsázka, ale proč by to někdo kupoval za tržní,pokud od něj odejdou všichni,bude pod tlakem, nebo by mu oprávněně odebrali linenci,tak to bude za cenu výprodejovou. Asi jako když zavřete kovomat a zboží prodáte konkurenci, taky za méně než u výrobce.

  1. Mají to komu prodat… koupí to třeba ČEZ či Innogy, E.On a jiní, aby to mohli dráže prodat těm “nuceně přeřazeným ovcím”.

  2. Ano souhlas. Toto co píšete by platilo v právním státě. Ale Česko není právní stát. Proto jsem taky třeba ten hnůj nevolil v letošních volbách.

   1. To je sranda.Co jsem tu tuhle napsal,tak dnes ve zprávách: Rusko si všimlo,že ministrem zahraničí má být p Kolář ,starosta P6. Tak to naše firmy budou trpět,o separátním plynu si můžem nechat zdát.
    Firma Primoco na letadla už sčítá velké ztráty.

 3. V Ampermarketu jsem byl léta, po jeho odkupu Písaříkem mě převedl pod odnož Bohemky, nyní jsem nuceně musel přestoupit k ČEZu o 120% dráž a on moji energii již loni nakoupenou pro mě prodá ČEZu a vyinkasuje 300% zisk. To je paráda v právním státě. Zloději, kam se podíváš.

   1. Neříkejte že by se nenašla Právnická firma která by zastupovala přes milion a půl podvedených klientů která by donutila soudně Písaříka vyplatit odškodné klientům. Já vím možná v Americe tady u nás ????

  1. Toto by byla jediná rozumná věc aby se spojili všichni klienti Bohemia Energy a podali hromadnou žalobu

 4. Nevadí!! SPOLU má po Praze krásné bilboardy. DĚKUJEME !!! My Češi vám také děkujeme! Fiala premierem , krásná Markéta Pekarová předsedkyní sněmovny!!! Bolševici, jste v prdeli!!!

 5. Každý klient Bohemia Energie, který má u této firmy přeplatek, může dát insolvenční návrh na prohlášení konkurzu. A do aktiv zahrnout Ampér energii ze stejného holdingu. Házet to na SPOLU, jako to dělají unavení diskutující níže, je hloupost, Pisařík jede sám za sebe.

  1. Tak to se pozná až podle toho, jaký pošlou vyúčtování a vzhledem k tomu, že podle toho co mají na stránkách uvedeno, že na to mají čas než jim k tomu distribuce pošle potřebný údaje, tak nevidím důvod hnedka dávat nějaký insolvenční návrh.

 6. Co děláš státe???kde jsou exekutoři, kriminál????být to obyčejný ovcan tak už po něm jdete!!!!jsou tu tisíce podveďenych lidí , kteří nemají dodavatele a nyní budou muset platit vysoké ceny.je vidět že vše v tomto bordelu stojí na hliněných nohách.pravidla platí potud,dokud se to kapitalistům hodí.vaclave!kde je tvá neviditelná ruka trhu???

 7. A stát je na takové šmejdy krátký….tedy, proč by nebyl. Vždyť jeho zákonodárci, členové vlády či jejich příbuzní a známí sedí v radách takovýchto zločineckých skupin, nebo pro ně lobbují. NIKOMU na té většině, kteří nijak nejsou napojení na otěže moci, vůbec nezáleží a těžko kdy záležet bude.
  Ač jsem nikdy nebyl ani Jiskra, ani Svazák, musím chtě nechtě dojít ke zjištění, že proto chtěli komunisté kapitalisty vyhladit.

 8. Pan Písařík je dravý kapitalista, ambiciózní workoholik, bezcharakterní osoba s předem zafixovanou beztrestností.

  1. O jakých dluzích je tu konkrétně řeč, vždyť to zabalili dřív než aby právě zkrachovali a nasekali tím dluhy, chce si to trochu urovnat informace.

 9. a na rudý právo si zapomněl, šmudlíku! jinak si to vlepil fak všady. si móóóc šikovnej hošík! máma jarda bude mít fak radost.

 10. Vážení, uvědomte si prosím, že pokud v této republice máte na kontě několikamilionovou částku, můžete si dělat co je Vám libo, aniž by Vám hrozil, jakýkoliv postih.

 11. Už chápete,proč si s tím počkal .až bude jasné,kdo se po volbách dostane k moci? Co jste si zvolili , to máte.!

 12. V každém případě měl stát jako hlavní regulátor dát okamžitě zablokovat Písaříkův majetek,aby musel klientům udělat poslední vyúčtování a případné přeplatky okamžitě vyplatit.

  1. Bohužel zloděj s nekolika miliardovym kontem měl. Má a bude mít svobodu v podnikání trest za něho odnesou občané čili platítele a to ne jen u energie ale u všeho a je jedno kde na světě jen by mi moc zajímalo kdo s toho profituje komu nabehnou konta do max rozmeru

  2. Omg, všechno má svoje lhůty, neznamená, že když firma jeden den ukončí svoje podnikání, že druhý den budete mít ve schránce vyúčtování a ještě k tomu prachy z něj na účtě. I tohle má svoje pochody, co se musí zpracovat, nehledě na to, že to nejdřív musí zpracovat distributor, který na firmu musí odeslat data, aby z něčeho to vyúčtování mohli udělat. Takže klídek.

 13. Začíná mi to tu připomínat divoká “devadesátá”, kdy mohl začít podnikat kdejaký blb a jak se za ty roky kdekdo vyšvihl až mezi elitu. Pár takových “rádoby” podnikatelů znám a dneska se už nedivím ničemu. A politici? Ti řeší přesně to, co jsem říkala už před volbami, že budou řešit – možná bych si mohla založit živnost jako “vědma”, protože oni skutečně nezklamou, ať už je tam Petr nebo Pavel….

 14. lidé vemte lopaty a hurá na něj šmejda zlodějskýho!! další tunelář spolihající na soudní mafii vemte mu míru u krku!

 15. Zrušit okamžitě licenci!!! Ať to prověří policie. A hlavně si při uzavření nové smlouvy pohlídejte, zda za společností nestojí tenhleten vykutálenec.

 16. Jak lidé mají mít důvěru ke kapitalismu,když se dějí u nás tak divné obchody a na západě se to nesmí.Ani na Slovensku lidé neklesli s životní úrovní tak hluboko jako u nás.U nás poslanci úmyslně vytváří takové zákony,aby lid vyšel do ulic ! Dnes v realu mladí poznají proč vznikla VŘSR !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *