Klienti Bohemia Energy jsou v šoku. Miliardář Jiří Písařík dál prodává jejich elektřinu a plyn, zavání to podvodem

Českou republikou otřásl konec společnosti Bohemia Energy, která dodávala elektřinu a plyn vyšším stovkám tisícům domácností. Ty se rázem ocitly u dodavatelů poslední instance a musí si zajišťovat nového standardního dodavatele. U přepážek či na online srovnávačích ale zjišťují, že doba levných energií je pryč a že zrovna teď si pořádně připlatí.

Firmu zavřel, ale energie prodává dál

Mnozí přitom až do poslední chvíle žili v domnění, že mohou být v klidu, protože si předtím u Bohemia Energy zafixovali ceny, a tak jim aktuální navýšení nehrozí. Avšak majitel společnosti, miliardář Jiří Písařík, to vyřešil razantní formou. Firmu rovnou zavřel a své klienty hodil přes palubu. Klientům se formálně omluvil, že toto rozhodnutí činil s těžkým srdcem a po dlouhém zvažování.

Zase tak těžké to srdce ale zřejmě nebylo. Ukazuje se totiž, že to s Bohemia Energy bylo možná trochu jinak, než se zprvu zdálo. Poté, co firma zavřela, se mělo za to, že jednoduše včas nenakoupila energie pro své klienty, a když tak už musela učinit, byly ceny elektřinu a plynu tak horentní, že by si to již nemohla dovolit. A tak raději skončila.

Teď se nicméně ukazuje, že skupina Bohemia Energy zjevně elektřinou a plynem stále disponuje. Jak upozornily Hospodářské noviny, někteří velcí odběratelé dostali v minulých dnech nabídku od společnosti Amper Energy, která jako jediná ze skupiny stále funguje.

Foto: Shutterstock

Písařík vydělá, klienti Bohemia Energy mají oči pro pláč

Vypadá to, že Jiří Písařík rozehrál skutečně velkou hru. Namísto toho, aby svým klientům dodal energie za nasmlouvané ceny, rozhodl se využít jejich nárůstu a objemy určené původně pro domácnosti chce za vyšší ceny prodat velkoodběratelům. Jednoduše tak využívá vyšších cen na trhu. Na tom by nebylo nic nelegitimního, jen kdyby předtím neposlal ke dnu smluvní vztahy se stovkami tisíc domácností, pro které byly tyto komodity původně určeny.

Tento pohled potvrzuje také energetický analytik a investor Michal Šnobr. “Bohemka (BE) hodila své klienty elegantně přes palubu, odpovědnost=0. BE zůstala nakoupená (levně) energie, kterou není nyní komu dodat. Prodá ji tedy drážě DPI včetně ČEZ. Klient BE se stává idiotem z moci tržní a úřední,” uvedl Šnobr na svém Twitteru.

Podle informací HN má skupina Bohemia Energy nakoupený plyn a elektřinu za vyšší stovky milionů korun. To je zřejmě také důvodem, proč firma oficiálně nezkrachovala. Potom by totiž tyto kontrakty mohly být využity na vyrovnání závazků.

Je však otázkou, zda Energetický regulační úřad nemůže takové počínání vyhodnotit jako podvod. Jiří Písařík se zjevně uchýlil k velmi neortodoxním obchodním praktikám, které by v České republice, už jen kvůli stabilitě trhu a jistotě domácností, neměly mít místo.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
42 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments