Zrušení DPH na elektřinu a plyn je nesmysl. Nadělá více škody než užitku

Vláda se ve velkém stylu rozhodla ulevit českým domácnostem od plateb elektřiny a plynu. Jejich ceny se řadě lidí zvyšují, ovšem z různých důvodů. Navíc se to zdaleka netýká všech. Mnohé domácnosti zdražení letos ani v příštím roce vůbec nepocítí. Snížení DPH na energie naopak pocítí. Jejich platby se oproti dřívějšku ještě sníží. Naopak pro ty, komu se ceny razantně zvedly, nemusí jít o tak velkou spásu. Opatření zkrátka není vůbec cílené a navíc velmi drahé.

Zákazníci se musí naučit opatrnosti

Ceny elektřiny a plynu se zcela jistě zvednou těm, kdo nemají zafixované ceny energií. Fixace je však v České republice velmi častá a většina domácností nějakou formu stálých cen využívá. Ty domácnosti, které tak neučinily, v minulosti čerpaly zřejmě výhodu z velmi levných energií na trzích. Faktem totiž je, že fixované ceny byly v minulosti vyšší než ty aktuálně tržní. Dnes se situace obrátila, ovšem takové riziko dané domácnosti akceptovaly.

Problém mají také ty zákazníci, jejichž dodavatel zkrachoval. Po konci Bohemia Energy se to týká stovek tisíc domácností. To je sice velký počet, ovšem i tito klienti měli v minulosti jednoznačné výhody. Tento dodavatel patřil k nejlevnějším na trhu. Mnozí klienti si mnoho let raději připláceli u většího dodavatele. Klienti Bohemia Energy by to tedy měli vnímat tak, že jejich sázka nevyšla, a teď musí nést náklady rizika, které podstoupili, když přešli k levnějšímu dodavateli. Teď musí vzít zavděk vyššími cenami, které jim stávající dodavatelé nabízejí.

Vláda svým rozhodnutím navíc ulevuje nejen těmto domácnostem, ale doslova všem. Tedy i těm, které to nepotřebují. Aktuálně bylo schváleno zrušení DPH na elektřinu a plyn pro listopad a prosinec. Stát už ale sonduje možnosti, jak DPH na energie zrušit v celém příštím roce. To už by znamenalo obrovský zásek do státního rozpočtu ve výši nejméně 15 miliard korun.

Foto: Shutterstock

Nejen zrušení DPH, ale i 1500 korun sleva

Navíc by šlo o dlouhodobé nesystémové řešení. Když se v jeden moment DPH zruší, znamená to, že se jednou bude muset zase zavést. Domácnosti si však za tak dlouhou dobu mohou zvyknout na nižší ceny energií a jakékoliv navýšení po znovuzavedení DPH budou vnímat negativně.

Stát navíc souběžně se zrušením DPH navíc kompenzuje domácnostem platby na obnovitelné zdroje energií. Všichni odběratelé tak ušetří 1500 korun ročně. Opět jde o plošné opatření, které necílí na ty nejpotřebnější, jakkoliv je i jejich nárok zpochybnitelný. O tuto částku se platby sníží i domácnostem, které za energie budou platit stejně jako v loňském roce.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments