Zrušení DPH na elektřinu a plyn je nesmysl. Nadělá více škody než užitku

Vláda se ve velkém stylu rozhodla ulevit českým domácnostem od plateb elektřiny a plynu. Jejich ceny se řadě lidí zvyšují, ovšem z různých důvodů. Navíc se to zdaleka netýká všech. Mnohé domácnosti zdražení letos ani v příštím roce vůbec nepocítí. Snížení DPH na energie naopak pocítí. Jejich platby se oproti dřívějšku ještě sníží. Naopak pro ty, komu se ceny razantně zvedly, nemusí jít o tak velkou spásu. Opatření zkrátka není vůbec cílené a navíc velmi drahé.

Zákazníci se musí naučit opatrnosti

Ceny elektřiny a plynu se zcela jistě zvednou těm, kdo nemají zafixované ceny energií. Fixace je však v České republice velmi častá a většina domácností nějakou formu stálých cen využívá. Ty domácnosti, které tak neučinily, v minulosti čerpaly zřejmě výhodu z velmi levných energií na trzích. Faktem totiž je, že fixované ceny byly v minulosti vyšší než ty aktuálně tržní. Dnes se situace obrátila, ovšem takové riziko dané domácnosti akceptovaly.

Problém mají také ty zákazníci, jejichž dodavatel zkrachoval. Po konci Bohemia Energy se to týká stovek tisíc domácností. To je sice velký počet, ovšem i tito klienti měli v minulosti jednoznačné výhody. Tento dodavatel patřil k nejlevnějším na trhu. Mnozí klienti si mnoho let raději připláceli u většího dodavatele. Klienti Bohemia Energy by to tedy měli vnímat tak, že jejich sázka nevyšla, a teď musí nést náklady rizika, které podstoupili, když přešli k levnějšímu dodavateli. Teď musí vzít zavděk vyššími cenami, které jim stávající dodavatelé nabízejí.

Vláda svým rozhodnutím navíc ulevuje nejen těmto domácnostem, ale doslova všem. Tedy i těm, které to nepotřebují. Aktuálně bylo schváleno zrušení DPH na elektřinu a plyn pro listopad a prosinec. Stát už ale sonduje možnosti, jak DPH na energie zrušit v celém příštím roce. To už by znamenalo obrovský zásek do státního rozpočtu ve výši nejméně 15 miliard korun.

Foto: Shutterstock

Nejen zrušení DPH, ale i 1500 korun sleva

Navíc by šlo o dlouhodobé nesystémové řešení. Když se v jeden moment DPH zruší, znamená to, že se jednou bude muset zase zavést. Domácnosti si však za tak dlouhou dobu mohou zvyknout na nižší ceny energií a jakékoliv navýšení po znovuzavedení DPH budou vnímat negativně.

Stát navíc souběžně se zrušením DPH navíc kompenzuje domácnostem platby na obnovitelné zdroje energií. Všichni odběratelé tak ušetří 1500 korun ročně. Opět jde o plošné opatření, které necílí na ty nejpotřebnější, jakkoliv je i jejich nárok zpochybnitelný. O tuto částku se platby sníží i domácnostem, které za energie budou platit stejně jako v loňském roce.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

19 názorů k článku “Zrušení DPH na elektřinu a plyn je nesmysl. Nadělá více škody než užitku

 1. kulhánek, kulhánek to je materiál.

  Kolik procent je DPH a o kolik procent se zvednou energie, jak na tom někdo může vydělat a platit méně.

  1. Materiál jsi Ty. Kdo má fixaci, vydělá. Ale nesnaž se to pochopit, to je na Tebe vysoká matematika.

 2. Poslední babišovské “dárky” vykoupené zadlužováním. Na chvíli pomohou, ale za pár měsíců je z nás Fialova vláda vytáhne i s úroky. Nebojte, na úřednících, ultradrahé digitalizaci, dávkách nepřizpůsobivým a dalších částech okrádacího a buzeračního aparátu se šetřit nebude.

  Přitom se vůbec neřeší příčina, kterou je Evropský Svaz. To on prosazuje vypínání spolehlivých elektráren a jejich “náhradu” nespolehlivými a drahými větrníky a soláry. Tohle je výsledek. Hrají si na spasitele klimatu, ale nemají rovnocennou náhradu. Ani se o ni nesnaží. Za zlomek peněz vyhozených na dotace nesmyslů už mohli např. urychlit výzkum jaderné fúze (ITER).

  Jenže bohatý Západ si za energie připlatit může a ti ostatní mají smůlu. Od toho je jejich burza. Zatím všechny naše vlády to přijímaly stejně jako ta pověstná židovská rada. Nová vlezistická vládní koalice na tom nic nezmění.

  Co jste si zvolili, to máte. Volili jste eurohujery ze SPOLU, neomarxisty z Pirátostánu, klauna Šlachtu, který měl ubrat Babišovi, poslušné eurokomunisty, proimigrační socany a spoustu zbytečných jalových pidistran, o kterých bylo jasné, že nemají šanci.

  Jediná strana, která s tím dlouhodobě může něco udělat je SPD. Protože jen referendum a czexit je lékem na nekonečný příval bruselských škodlivých výmyslů, rozkazů a ideologických hloupostí.

  1. To je přesně ono.EU se nedokázala přibrzdit ani odchodem Británie. A zaklekla na chudší státy ještě víc. Některá eurokomisařka prohlásila, že pokud tedy nefouká a nesvítí jako např.letos, že je třeba se víc soustředit na splnění cílů získáváním energie z moře,tedy hlavně z příboje.
   Ze článku vyznělo,že vůbec neví,že některé země moře nemají.

  2. Máte pravdu Německá rodina uźivající byt 3+1 si po zdražení elektrické energie připlatí měsíčně v pruměru 6.5€ což jsou pro ně 2 točená piva v restauraci !

 3. Baneto a ty jsi měl s počtů co??? víš ona jednička na zvláštní škole není to co na gymplu:)))oni na tvoje fixace budou tři roky doplácet,když cena ustrelila o 50% nahoru na to se spolehni.:)))

  1. Elektřina na fixace je dávno nakoupená za staré ceny, ale to taková blbka, která neumí ani opsat nik, v životě nepochopí. Vrať se k plotně a nepleť se do ekonomiky. Zbytečně ze sebe děláš blbku. Tvoje jednička z matiky by neobstála ani v porodnici prasat. Taky jedna z klientek BE, ne?

   1. No, normálně bych vám dala +za to, že jste ji zhruba řekl jak to s nákupem a fixací za “normálních” okolností je, ale šlo to říct normálně, bez urážek. Za urážky “-” …takže ve výsledku prd. Jak chcete aby se k vám/nám někdo choval slušně a férově ( i takoví rádoby podnikatelé jako Písařík), když se všude projevujeme jako burani, kteří místo argumentů, nebo poučení mají jen urážky a nadávky. Nějak se zdravým selským rozumem zmizela i slušnost.
    P.S. tím “nik” jste jistě myslel “nick”….vidíte, každý se může uklepnout.

    1. Někdo uráží oklikou – zvláštní škola nebo gympl, někdo to napíše napřímo. Já raději rovnou cestu než okliku. Miluju odborníky typu Marcela. Nechají si něco nabulíkovat, nečtou smlouvy a pak píší nesmysly o tom, jak s Vámi vydrbe dodavatel. S něčím tak hloupým musí být radost obchodovat.

     1. Ano…znovu jsem si přečetla její příspěvek a dá se to taky vyložit jako urážka. Přesto si pořád myslím, že i kdyby jste to řekl napřímo, ale slušně, byl nad věcí, ukázal by jste, že zvláštní škola není váš případ a vzal tak dotyčné vítr z plachet, možná i ona by se pro příště “chytla za nos” a ty diskuse se začaly ubírat trochu jiným směrem. Tady to fakt už není o diskusi, ale jen o nadávání všem a na všechno. A každý, kdo má jiný názor než “já” je debil. Myslím si, že to není dobrá cesta. Nechci nikoho poučovat…jen zkusme trochu zapřemýšlet, jestli tuhle všeobecnou nenávist kolem opravdu chceme.

 4. Všichni odběratelé tak ušetří 1500 korun ročně. ….No páni…takový majlant. Co s tím budou dělat? Asi si koupí nové ferari. MMch. stát to dostane zpět obratem ze zisku Čezu, nebo DPH z jiného zboží, které taky rekordně roste.

 5. on si fakt někdo myslí, že snížení DPH v listopadu a prosinci
  sníží cenu energií, když zdražovat se bude až v lednu ?
  jen malá domů pro velkododavatele
  všiml si snad někdo, že byla snížena spotřební daň na naftu ?
  ve své peněžence určitě ne
  a taky se budeme skládat na platy zaměstnancům německého koncernu VW,
  že nezajistili svým lidem práci :-)))

 6. V Italii a Německu je Dph na elektřinu 8 a 10% oproti tomu v Čr šilených 21% !!! Ať vláda sníží Dph na 10% od ledna 2022 aby ten z velké části nesmyslný nárust cen pro nás občany byl o těch 11% rozdílu menší !

 7. Jenže státní kasa se musí nějak plnit, Ty dálnice něco stojí,obrovské navýšení platů ve státním a jinych plateb,aniž by se pracovalo. A ty nové kanóny ,toyoty,vrtulníky,bojová vozidla,radary,rakety a pandury taky něco stojí.

 8. Babiš pracuje na tom, aby na jeho éru lidé vzpomínali jako na dobu prosperity a vysoké životní úrovně. Hned do úvodu své vlády dostane prof. Fiala pár pěkných “pukavců”, kterými právě tohle potvrdí (a EU se s tím sveze jaksi automaticky. Za další 4 roky, pokud se nestane něco mimořádného a pokud se nezavedou ryze podvodné korespondenční volby, vyhraje EUroskeptická “neliberální” opozice.

 9. Všichni odběratelé DPI měli být automaticky převedení k ČEZu, vše by bylo jednodušší a případný zisk by zůstal u státu…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *