Chlapec si od otce půjčil detektor kovů. Záhy našel drobnou věc nevyčíslitelné hodnoty

Holčičky si půjčují maminčiny lodičky a hrají si na princezny. Kluci točí volantem v tátově autě a jsou závodníci. To jsou naprosto běžné dětské hry, které sice zanechávají vzpomínky, které jsou k nezaplacení, ale fakticky žádnou nominální hodnotu nemají. To chlapeček z Essexu může vyprávět jiný příběh. O tom, jak si jednoho dne půjčil tatínkův detektor kovu a našel opravdový poklad.

Obyčejná hra se zlatým koncem

Tříletý James Hyatt z Velké Británie se rozhodl užít si zábavné chvíle při hledání pokladu se svým otcem Jasonem a jeho detektorem kovu. Jaké však bylo překvapení, když takový poklad skutečně našli. Detektor kovů, který byl sám o větší než samotný chlapec, si ze začátku jen tak líně vydával pár zvuků, díky kterým táta se synem našli pár hřebíků a mince. Když se však ozval intenzivní signál většího nálezu, táta Jason neváhal a začal kopat. Asi 8 centimetrů pod zemí se pod hlínou najednou zaleskl zlatý předmět. Jason si zprvu myslel, že nalezli minci- svojí velikostí se předmět podobal padesátipencové minci. Záhy nato si uvědomil, že se skutečně jedná o zlato a tudíž to mince nebude. Sám nevěřil svým očím, několikrát se dokonce rozhlédl kolem v domnění, že si z něj někdo tropí žerty. Po prvním očištění od nánosů hlíny bylo zřejmé, že malý Jameson skutečně našel něco mimořádného.

Vzácný nález z 16. století

Po vyčištění vyšlo najevo, že se jedná o zlatý náboženský šperk, konkrétně přívěsek z počátku 16. století.  Pravděpodobně jej vlastnil vysoce postavený člen církve nebo královské rodiny. Na přední straně přívěsku čtvercového tvaru je vyobrazena Panna Marie, matka Ježíše, která drží kříž. Na zadní straně je vyryto pět krvácejících srdcí Ježíše Krista. Také po stranách čtverce najdeme rytiny- jsou zde vyryta jména tří králů, Kašpara, Melichara a Baltazara, kteří následovali hvězdu až do Betléma, aby byli přítomni Ježíšově narození. Zadní strana zlatého přívěsku je vysouvací a skrývá se pod ní skrytá dutina.  Ta mohla sloužit k uložení relikvií.

Hodnota je astronomická

Období pozdního středověku bylo totiž ve znamení velké úcty k utrpení Krista a jeho ranám. Nápisy na přívěsku jsou psány lombardským písmem, běžně používaným v 16. století. K prozkoumání nalezeného pokladu byli přizváni také odborníci, konkrétně důstojník pro nálezy v Essexu a znalci z Britského muzea. Ti potvrdili, že nález pochází ze středověku, měří 2,5 cm a ze tří čtvrtin je vyroben z ryzího zlata. V současné době je tento vzácný předmět uložen v Britském muzeu, kde se čeká na vyčíslení jeho hodnoty. Již nyní je ale jisté, že se vyšplhá do astronomických výšin.

Foto: Shutterstock, zdroj: YouTube, Wikipedia, DailyMail, BBC

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments