Ukrajina zlikvidovala cenný systém ISDM. Rusové bez něj nemohou provádět důležitou věc

Že během ukrajinské války si ukrajinští vojáci mohou na své konto připsat několik výrazných a hru měnících úspěchů, to je známý fakt. Jako zcela mezní a klíčový úspěch se zařadila likvidace dvou systémů z Ruska.

Jeden z nich se nazýval systém Tor-M2, raketový systém protivzdušné obrany mající krátký dosah. V případě druhého systému, který se podařil zneškodnit, se jednalo o minový systém jménem ISDM Zemledeliye.

S jakou pomocí se to vojákům podařilo? Oba systémy byly zaměřeny a poté zneškodněny pomocí dronu. Dronu, který na ně shodil kazetové bomby.

ISDM Zemledeliye

Minová pole bývají fatálními zbraněmi při všech válkách, a to obzvláště, jsou-li používány oběma válečnými stranami. Miny se dají pokládat na daleké vzdálenosti za pomoci raketometů. Miny útok dokáží odrazit či ho kompletně pozastavit. V dřívějších dobách, když ještě nebyly takové raketomety sestaveny, miny pokládali samotní vojáci. Pokládání na dálku s sebou nese nesporné výhody. Tato taktika byla využívána již během války v Afghánistánu.

Zdroj: Twitter

Co ISDM Zemledeliye dokáže?

Ruský agresor vlastní raketomet ISDM Zemledeliye, který zvládá pokládat přesně takovéto miny. Vyroben byl speciálně pro tento účel a do bojů zařazen během roku 2020. Sestrojen byl pouze v několika málo kusech. Ráži má 122 mm, má dva odpalovače a umístěn je na nákladním automobilu, vše je opancéřované. Rakety mívají dostřel mezi 5 až 15 kilometry, při výstřelu se nad cílem rozpadnou na jednotlivé miny a země pod nimi je jimi dokonale pokryta.

Na Ukrajině měl Zemledeliye být použit již v březnu 2022, tedy krátce po vypuknutí války, a to v oblasti Charkova. Kdy ale jeho existence není již k popření, tak je poté prosinec 2022.

Během března 2023 vyšlo z ukrajinské strany na povrch video, kdy bylo zcela očividné, že tento pokladač min byl spolu s dalším protiletadlovým strojem zlikvidován. Ukrajincům k tomu postačil dron a shazované bomby.

Foto: Shutterstock, zdroj: DefenceExpress, MilitaryLeak

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

9 názorů k článku “Ukrajina zlikvidovala cenný systém ISDM. Rusové bez něj nemohou provádět důležitou věc

  1. Je znát, že v redakci Ukrajině velmi fandíte, ale budete velmi zklamáni až naplno vyplave na povrch skutečné pozadí války na Ukrajině. Je to nejzkorumpovanější země Evropy (a možná i světa) a vy fandíte v podstatě zločineckému fašistickému režimu, který tam byl po USA vyvolaném Majdanu rovněž dosazen z USA aby vraždil ruskojazyčné obyvatelstvo a tím Rusko donutil k invazi na Ukrajinu aby potom mohl celozápadní mainstream vyřvávat o ruské agresi a USA+NATO vést s Ruskem zástupnou válku do posledního Ukrajince, což se teď děje v přímém přenosu. Proč myslíte, že po Majdanu z Ukrajiny utekly do Evropy a dokonce i (k nepříteli) do Ruska miliony Ukrajinců? Pod fašistickou juntou v zemi plné korupce se spokojeně žít nedá, jen živořit. Kdo mohl, tak odtamtud utekl už dávno. Osobně se divím, jak neskutečně dlouho Rusko vydrželo přihlížet zločinům kyjevského fašistického režimu.

    1. Ne překrucujte fakta. Majdan začal tím že ” Berkut” zmlátil studenty, a jejich otcové se za ně postavili i vyšli na Majdan.
      A nikdo, opakuji nikdo nikdy ani ne ublížil , natož vraždil ruskojazyčné obyvatelstvo, dokud Rusáci ne obsadily Donbas a dovezli tam v kamionech jakoby humanitární pomoc, válečnou techniku, tanky, bvp a střeliva. Aj sám Putin to ve finále přiznal

    2. Tys tam žil že tomu tak rozumíš.proc Rus ničí civilní domi a jemu jedno kdo tam bydlí.proc zamezil dopravu obydlí pro chudé země . Proč ničí elektrárny vodní díla když to nepostavil. A slouží to i Rusům. Proč šetřil zbraně asi aby,mohl zaútočit. Proč Ukrajinci zbraně nevyrábí protože válčit nechtěli . když Rusům na Ukrajině ublizovali proč si je nenastěhovali do Ruska . Tak je Rus raci postřílí nic jiného neumí . Sice sou asi lumpove . Ale dá se to udělat i jinak určitě Rus se považuje za vládce .kde sou všichni odstřelovači

    3. Když se ti Rusáci tak líbí tak se seber a jdi žít s Rusakama, který jsou mírumilovný ,neskorumpovany a hlavně všude přináší jen blahobyt. Takové pohádce nevěří ani moje vnučka.. Z takových jako jste vy je mí na blití.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *