Ukrajina zlikvidovala cenný systém ISDM. Rusové bez něj nemohou provádět důležitou věc

Že během ukrajinské války si ukrajinští vojáci mohou na své konto připsat několik výrazných a hru měnících úspěchů, to je známý fakt. Jako zcela mezní a klíčový úspěch se zařadila likvidace dvou systémů z Ruska.

Jeden z nich se nazýval systém Tor-M2, raketový systém protivzdušné obrany mající krátký dosah. V případě druhého systému, který se podařil zneškodnit, se jednalo o minový systém jménem ISDM Zemledeliye.

S jakou pomocí se to vojákům podařilo? Oba systémy byly zaměřeny a poté zneškodněny pomocí dronu. Dronu, který na ně shodil kazetové bomby.

ISDM Zemledeliye

Minová pole bývají fatálními zbraněmi při všech válkách, a to obzvláště, jsou-li používány oběma válečnými stranami. Miny se dají pokládat na daleké vzdálenosti za pomoci raketometů. Miny útok dokáží odrazit či ho kompletně pozastavit. V dřívějších dobách, když ještě nebyly takové raketomety sestaveny, miny pokládali samotní vojáci. Pokládání na dálku s sebou nese nesporné výhody. Tato taktika byla využívána již během války v Afghánistánu.

Zdroj: Twitter

Co ISDM Zemledeliye dokáže?

Ruský agresor vlastní raketomet ISDM Zemledeliye, který zvládá pokládat přesně takovéto miny. Vyroben byl speciálně pro tento účel a do bojů zařazen během roku 2020. Sestrojen byl pouze v několika málo kusech. Ráži má 122 mm, má dva odpalovače a umístěn je na nákladním automobilu, vše je opancéřované. Rakety mívají dostřel mezi 5 až 15 kilometry, při výstřelu se nad cílem rozpadnou na jednotlivé miny a země pod nimi je jimi dokonale pokryta.

Na Ukrajině měl Zemledeliye být použit již v březnu 2022, tedy krátce po vypuknutí války, a to v oblasti Charkova. Kdy ale jeho existence není již k popření, tak je poté prosinec 2022.

Během března 2023 vyšlo z ukrajinské strany na povrch video, kdy bylo zcela očividné, že tento pokladač min byl spolu s dalším protiletadlovým strojem zlikvidován. Ukrajincům k tomu postačil dron a shazované bomby.

Foto: Shutterstock, zdroj: DefenceExpress, MilitaryLeak

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments