Chorvatsko zavedlo nový zákon o turismu. Jde tvrdě proti Čechům, mají to spočítané

Máme tu nový rok a za rohem už jsou zase letní prázdniny. Mnozí tedy nelení a už teď si začínají chystat svou letošní dovolenou, protože je známou věcí, že čas plyne rychle. Navíc se v posledních letech ukázalo, že o cestování do Čechy oblíbených destinací je obrovský zájem. A kdo zaváhá, také se na něj nemusí dostat s kvalitním ubytováním či destinací.

Obavy z davů

V loňském roce bylo hojně kritizováno Chorvatsko za to, jakým způsobem zde podnikatelé napálili ceny. Přesto však do něj opět vycestovalo velké množství lidí z České republiky. Letos se přitom neočekává nic jiného, právě naopak. Jenže turisté by to v této zemi už měli mít o poznání složitější.

Chorvatsko totiž s velkou parádou přijalo nový zákon o turismu, který je zatím spíše obecný, avšak dává ministerstvu cestovního ruchu značné možnosti zásahu proti příliš masovému turismu. Aktuálně se ještě čeká na schválení pěti přidružených vyhlášek, které by měly poskytnout konkrétní nástroje. Mělo by se to vše stihnout ještě do letní sezóny, která už tedy bude dosti regulovaná.

Tento zákon dává turistickým destinacím potřebné nástroje k tomu, aby řídily rozvoj cestovního ruchu na svém území ve jménu udržitelnosti,” uvedla ministryně cestovního ruchu Nikolina Brnjac pro server Večernji list.

Hlavním důvodem přijetí tohoto opatření byly obrovské davy turistů v posledních letech, které Chorvatsko přestává zvládat. Především některá oblíbená místa jsou doslova přervaná a místní infrastruktura je přetížená.

Foto: Shutterstock

Místo apartmánů hotely

Jak se ukazuje, do nemilosti v Chorvatsku upadli především nejrůznější provozovatelé apartmánů, kterých rychle přibývá. Poskytují už nadpoloviční většinu lůžek z celkového počtu 1,24 milionu.

Apartmány však způsobují řadu strukturálních problémů. Skupují je obvykle investoři, kteří je mají ke krátkodobému pronájmu. To ovšem vede k tomu, že města jsou plná o letní sezóně a naopak zcela prázdná mimo sezónu, kdy by zde za normálních okolností žili místní, ale takto jsou domy prázdné.

Čtěte také: Chorvatsko to přehnalo, potvrdilo se. Stát obchodníkům nařídil, aby zlevnili. Jinak příští rok nikdo nepřijede

Očekává se, že v rámci nového zákona bude možné potírat nejrůznější provozovatele ubytování a regulovat kapacitu. Je tedy docela možné, že apartmánů podstatně ubude, a to zejména těch nejlevnějších, které měli ve zvyku využívat Češi. Naopak se zřejmě podpoří ubytování v hotelích a penzionech, což jsou místa k tomu určená, avšak podstatně dražší.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

2 názory k článku “Chorvatsko zavedlo nový zákon o turismu. Jde tvrdě proti Čechům, mají to spočítané

  1. A domyslel vůbec někdo z těch “zodpovědných”, jak a čím nahradí ty zrušené apartmány (sami uznávají že poskytují víc jak polovinu kapacity lůžek tj. vic jak 600 tisíc ubytovaných???)
    A že chtějí aby tam (místo krátkodobých pronájmů) bydleli místní ? A co by tam v těch letoviscích ti místní mimo letní sezónu dělali ??? Že by jim tam vybudovali nějaké výrobny nebo továrny? A nebo že by tam bydleli jen důchodci ??? Každý politik když řekne “A” tak by pak měl umět říct i “B” …..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *