Chorvatsko zavedlo strašné pokuty. Uděláte něco špatně a nedoplatíte se, Češi v úzkých

Turisté nebudou mít letos v Chorvatsku ani trochu na růžích ustláno. Pakliže se chce někdo na dovolené patřičně uvolnit a neřešit nejrůznější nařízení, měl by se pravděpodobně poohlédnout po jiné destinaci, protože u Jadranu to bude tentokrát zřejmě hodně ostré. Z idylky se potom může jednoduše vyklubat zlý sen, kdy vám dovolenou pokazí nejrůznější pokuty.

Bude se to vymáhat

Už dříve vyšlo najevo, že v letošním roce se bude tvrdě vymáhat vyhláška proti nahotě. Ne snad, že by turisté v Chorvatsku chodili zcela obnažení, ovšem místním vadí, že se pohybují v plavkách mimo vyhrazené pláže, například ve městech. Jde přitom o specialitu Čechů, kteří jsou často schopni v plavkách strávit celou dovolenou.

Jednotlivé lokality se však rozhodli základní opatření ještě zpřísnit. Jak informuje chorvatský deník Dnevnik, týká se to například Splitu, kde na popud místních obyvatel zavedli drsné pokuty proti těm, kteří narušují veřejný pořádek.

Foto: Shutterstock

Tisíce korun za banality

Můžete být pokutováni částkou 300 euro, tedy přibližně 7000 tisíc korun, a to i za vcelku banální incidenty, jako je konzumace alkoholu ve městě s výjimkou restaurací, koupání ve fontánách či močení na veřejnosti. Pakliže se třeba někde venku pozvracíte, můžete počítat s tím, že vás to vyjde na 150 euro, tedy přibližně 3500 korun.

Důvodem jsou především zkušenosti z loňského roku, který byl skutečně divoký a situace se vymykala z rukou. Turisté ve Splitu doslova řádili a místní už byli zoufalí. Pakliže počítáte s tím, že si vás při uvedených činnostech stejně nikdo nevšimne, raději na to nespoléhejte. Významně totiž budou posíleny hlídky a počítá se i se zapojením veřejnosti, která bude pořádek hlídat a v případě potřeby přivolá strážníky.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

7 názorů k článku “Chorvatsko zavedlo strašné pokuty. Uděláte něco špatně a nedoplatíte se, Češi v úzkých

  1. Bože jděte už s tím Chorvatskem někam přece to není jeďiná země která má moře. Sedněte na letadlo a leťte do turecka nebo Egypta a máte to allinklusiv a je,to super pohoda a chovají se tam k Vám jako k někomu kdo jim veze peníze a nedělají z Vás otravný hmyz. A bez konzerv !!!!!!

  2. To jsou letos zase žvásty, jako loni. Jednoduchá věc, když se člověk slušně chová, tak nemá problém. Kdyby se někdo v plavkách procházel po Václaváku, taky by to byl problém, močení už je u nás pokutováno dávno, pití alkoholu na veřejnosti taky, takže je celý článek o velkým h**ně.

  3. No, asi močit na veřejnosti, koupat se ve fontáné, zvracet na veřejnosti není normální. Pro koho ano, ať tam neleze. Pokuty bych za toto ještě
    zvýšil. Vaše články jsou fakt imbecilní.

  4. Ostatně je to každý rok stejné. Češi pozor: drakonické pokuty za dopravní přestupky, za nahotu, za běhání v plavkách po městě, za chlastání na veřejnosti. Noaco, chovejte se normálně a je to cajk, ne? A nesvádějte nedodržování nařízení na Čechy! Neznám jediný případ a to jezdím dycky na 3 týdny. Největší bordel tam dělají Poláci a Němci. A nebo že je tam draho. Nejdražší destinace je Česká republika! A bez moře. A hlavně nafoukaní čecháčci v Praze. Jídlo i ubytko dražší než v Croatia, a ještě se Vás snaží natáhnout. Ceny jsou stejny jako u nás.
    Já jezdím do aparmánu do Drašnice v září a nikdy sem nevyplázl víc jak 60€ za noc pro 2 lidi a max 20m od moře. To rači zůstanu doma a budu kalit na zahradě. A autem. Jsem pánem svýho času. Nesedim na zadku na jednom místě od cestovky. A to tahání páštik to je taky blbost, to uz nikdo 20 let nedělá. Ale narazil sem na občana ČR v sandalech i s ponozkama, ale bylo mu tak 60. To sme se nařehtali. A za muslimákama nepojedu jenom kvuli tomu, že je tam levnějc. Kdo na to nemá, tak ať sedí doma na zádeli a neprudí. Kdyby Češi míň chlastali a hulili, tak by na tu dofču taky měli.
    Tak krásnou dovolenou v Chorvatsku!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *