Chorvatský restauratér řekl, co po něm Češi chtějí. Naprosto neuvěřitelné, už ho to přestává bavit

Podle některých názorů se nejpozději v tomto roce poněkud rozbil dlouhodobě budovaný vztah mezi Čechy a Chorvaty ve smyslu toho, že ti první jezdí ke druhým v masivním měřítku na dovolenou a udělali tak z této země turistickou destinaci číslo jedna. Přeci jen se objevují velké mráčky, a to hlavně v podobě příliš vysokých cen, které v Chorvatsku dnes platí a které jsou často skutečně neospravedlnitelné.

Promluvil narovinu

Ovšem ani sami Chorvati už po českých turistech netouží tolik jako dříve. Ba právě naopak, všimli si, že když přijedou Němci, Američané nebo Rusové, potom z nich kouká mnohem větší finanční výtěžek, než z převážně hodně spořivých Čechů. Navíc mnohdy dochází k velkým nepochopením, kdy lidé v cizí zemi požadují něco, co je u nás vcelku standardní, ovšem v cizině na to nejsou zvyklí a už vůbec ne zvědaví.

Opravdu musím říct, že se mezi Čechy rozmohl velký nešvar. Přijdou do restaurace a první, čeho se dožadují, je voda zdarma. Tvrdí, že na kohoutkovou vodu mají nárok a že se za ní přeci nic neúčtuje,” říká majitel vyhlášené restaurace v chorvatském Medulinu. “Já vám to ale řeknu narovinu, v restauraci není zadarmo vůbec nic.

Podle něj je dožadovat se nějaké služby restaurace zdarma naprosto nehorázné chování, které vyjadřuje nepochopení o tom, jak restaurace fungují. “Dobře, tak teoreticky, já vám dám vodu zdarma, nic za ni neutržím a vy si ani neobjednáte třeba limonádu nebo colu. Někteří by možná s vodou jako nápojem bohatě vystačili a objednali si k tomu třeba už jenom pizzu,” vysvětluje restauratér.

Foto: Shutterstock

Dají nám to pocítit

Takto se ale podnikat skutečně nedá. Každá restaurace vychází z určitých kalkulací a platba za nápoje je jejich velmi důležitou součástí. “A ano, na vodě vyděláváme opravdu docela dost. Litrová láhev u nás stojí 4 eura a marže je přibližně pětasedmdesát procent, ovšem s tím se při provozu restaurace počítá. Pokud bychom nic neutržili, nemáme důvod to tady provozovat,” uzavírá majitel podniku.

Doplňuje také, že slušné odmítnutí přinesení vody zdarma je někdy s Čechy bohužel i startérem určitého konfliktu. “Někteří pak rovnou uraženě odcházejí. To je v pořádku. Ale další sedí, objednávají si a na konci nedají obsluze ani euro spropitného. Ta se o ně ale celý večer starala a opravdu nemůže za to, že nedostali vodu zdarma,” popisuje restauratér a žádá turisty z Česka, aby o něco takového v chorvatských restauracích už nikdy nežádali.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments