Ruská válka na Ukrajině donutila západní svět, aby přehodnotil to, jak se dívá na hrozby na mezinárodním poli. Zatímco do roku 2014, potažmo do roku 2022, platilo přesvědčení, že světové společenství může vzájemně spolupracovat a růst, nyní si uvědomujeme, že je čas připravit se na potenciální hrozby. A zraky bezpečnostních expertů se stále více obracejí k Čínské lidové republice.
Čína jako světová mocnost
Čína dlouho zůstávala trochu stranou světového dění. V podstatě nenápadně zvyšovala svoji produkci a masivně ekonomicky rostla; drasticky, ale bez většího zájmu světa se vypořádávala se svými vnitřními odpůrci a nenápadně šířila svůj vliv v mezinárodních institucích i národních vládách.
Nyní je Čínská lidová republika schopná velmi intenzivně prosazovat svůj vliv na poli světové politiky a stal se z ní hráč, se kterým musím počítat. A to i v případě různých vojenských intervencí.
Tchaj-wan
Spolu s ruskou invazí na Ukrajinu vzrostly obavy, že by Čínská lidová republika mohla podobně vojensky vstoupit na Tchaj-wan, který dlouhodobě považuje za součást svého území. Vojenským konfliktem by mohly skončit i dlouhodobé územní neshody s Indií.
I proto bezpečnostní komunita mnohem více sleduje, jaké kroky ČLR podniká v oblasti zbrojení a strategických kroků.
Masivní rozšíření letecké základny
I proto některé experty znepokojily satelitní snímky z 18. září loňského roku, které ukazují, že se opravdu významným způsobem rozšířila letecká základna Suixi, která přináleží k námořní základně čínské jihomořské flotily ve městě Zhanjiang.
Základna byla rozšířena, pojížděcí dráhy prodlouženy a vše bylo doplněno dalšími stavbami jako jsou hangáry. Zdá se, že je místo též vybaveno protivzdušnou obranou. Vše nasvědčuje tomu, že je letiště upravováno k tomu, aby z něj mohly startovat těžké bojové stroje.
Celá akce působí jako vojenská příprava na realizaci budoucích plánů, které nám však zatím zůstávají skryté.
Foto: Shutterstock, zdroj: DefenseNews, DailyMail, Twitter