Lidstvo bude existovat už jen 100 let. Potom vyhyne, říká renomovaný vědec

Celá řada odborníků se domnívá, že pokud lidstvo nezmění svoje chování, hrozí mu brzký zánik. Podobný názor zastává i významný profesor Frank Fenner. Míní, že nám do hořkého konce zbývá už pouhé jedno století. Pak ze světa zmizí lidé i zvířata

Člověk řádí jako kometa

Jako důvod záhuby lidského pokolení uvádí muž, který je emeritním profesorem mikrobiologie na Australské národní univerzitě v Canbeře, především probíhající klimatické změny a rostoucí lidskou spotřebu, jež nevyhnutelně povede k vyčerpání veškerých zdrojů. Dále je to podle něho i nekontrolovatelná populační exploze. Fenner předpovídá, že společně s člověkem se z planety Země vytratí i zvířata. Hovoří o tom, že je zřejmě už pozdě tento trend nějak zvrátit. Upozorňuje zároveň na to, že lidé konkrétní kroky proti tomu stále odkládají a málokdo se snaží opravdu něco dělat. Od vzniku průmyslu má působení člověka na modrou planetu stejně negativní vliv, jako kdyby na ni dopadla kometa, nebo se zde odehrála další doba ledová.

Velikonoční ostrov, Chile. / Foto: Shutterstock

Chybí politická vůle

Problémem je rostoucí počet lidí. Dnes jich planetu Zemi obývá 8 miliard lidí a stále jich přibývá. Po světě jich chodí více, než je planeta reálně schopná uživit. Slavný vědec říká, že více lidí znamená „více válek o potraviny.“ Proto nás podle Fennera čeká podobný příběh, jaký zažili lidé na Velikonočním ostrově, kde se v polovině 1. tisíciletí n. l. usadili Polynésané. Jejich počet nejprve rostl pomalu a poté se raketově zvýšil. Důsledkem toho se stalo vyplenění ostrova. Obyvatelé vykáceli tamější lesy, vybili zvěř či sama vyhynula. Ostrované tak ztratili obživu i přírodní zdroje. Jejich civilizace se začala hroutit kolem roku 1600 a v 19. století už neexistovala. Evoluční biolog Jared Diamond dodává, že paralely mezi vývojem na Velikonočním ostrově a dnešní situací na celé planetě, jsou „mrazivé.“ K dispozici máme ale naštěstí také trochu optimističtější vize. Fennerův kolega Stephen Boyden míní, že „I když existuje jiskřička naděje, stojí za to pracovat na vyřešení problému. Máme vědecké znalosti, abychom to udělali, ale nemáme politickou vůli.” 

Foto: Shutterstock, zdroj: pbs, PhysOrg, TimesofIndia, NBCNews, Science

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments