Vědci odhalili, co se děje 30 sekund před a po smrti člověka. Nebývalý jev a aktivita

Posmrtný život se v různých podobách objevuje ve většině kultur, od těch primitivnějších až po moderní a nejvyspělejší. Lidé věří, že i po smrti přetrvává duše zemřelého v jiné formě, ať už duchovní nebo v rámci reinkarnace v jiné fyzické podobě. Tato víra je součástí filozofie, okultismu, ezoteriky, metafyziky a většiny náboženství. Vědci jsou však velmi skeptičtí a vzniklo již několik studií, které se k myšlence posmrtného života staví negativně. Je však neoddiskutovatelný fakt, že i po prohlášení člověka za mrtvého se ještě několik desítek vteřin v těle a mozku dějí procesy, o kterých jsme dosud neměli tušení.

Konec a dál nic?

Smrt, latinsky exitus, je z lékařského hlediska zastavení životních funkcí organismu s nevratnými změnami, které obnovení těchto funkcí znemožňují. Je samozřejmě naprostou součástí života každého živého organismu na světě, lidstvo nevyjímaje. I proto se člověk snaží se smrtí vyrovnávat různými způsoby- například právě vírou v to, že smrtí nemusí všechno zákonitě končit. Kolují také výpovědi těch, kteří se dostali do stavu tzv. klinické smrti. Jejich zážitky leckdy podporují myšlenku dalšího bytí, stejně jako teorii, že před smrtí se nám před očima promítne celý náš dosavadní život. Tuto myšlenku podpořila studie provedená doktorem Zemmarem.

Foto: Shutterstock

Promítání života

Během monitorování mozkových vln muže (87 let) trpícího epilepsií došlo náhle k nečekanému infarktu pacienta, který byl bohužel pro epileptika fatální. Záznamová zařízení však byla celou dobu v provozu a poskytla tak bližší informace o procesu umírání. Konkrétně se jedná o 30 vteřin před smrtí a po ní. Během této doby mozek vykazoval činnost podobnou snění a vyvolávání vzpomínek. Lékaři se domnívají, že se jedná právě o ono „promítání života“, o kterém se často mluví. To probíhá také přibližně 30 vteřin po samotné smrti a vyvstává tak otázka, jak určit samotný okamžik úmrtí- zda za něj považovat okamžik zástavy srdce a dechu nebo ukončení mozkové činnosti.

I ve chvílích smutku lze nalézt útěchu

Výsledky záznamu provedeném doktorem Zemmarem sám lékař prohlásil za udivující a mohou poskytnout nemalou útěchu i ve chvílích konce. Podle Zemmara je třeba provést další výzkumy, přesto se jedná o mimořádný objev. Myšlenka, že i před samotným odchodem z tohoto světa pravděpodobně opět prožijeme nejhezčí chvíle svého života, může totiž přinést alespoň trochu smíření a klidu umírajícím i jejich příbuzným.  

Foto: Shutterstock, zdroj: Newsweek, sciencealert, pubmed

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments