Slunce zažilo masivní erupci nejvyšší kategorie. Nebezpečím je i pro Zemi

První dny roku 2023 byly skutečně bouřlivé a to nejen na naší planetě, ale také ve vesmíru. Astronomy zaměstnala sluneční skvrna AR3184, která pomalu rotuje a otáčí se směrem k Zemi. Je velmi aktivní a vědci zaznamenali mohutnou erupci, kterou vypálila právě tato skvrna 9. ledna. Byla zařazena do nejsilnější třídy X1.9, která je z hlediska Země tou nejnebezpečnější.

Co je sluneční erupce

Sluneční erupce je silný výbuch ve sluneční atmosféře. Energie takového výbuchu je srovnatelná s miliardou megatun TNT, rychlost výbuchu se odhaduje na 1 milion kilometrů za hodinu nebo vyšší. Samozřejmě čím silnější erupce, tím větší nebezpečí pro Zemi. Není tajemstvím, že mohou zasáhnout pozemská komunikační zařízení včetně mobilních telefonů, počítačů a automobilů. Většina erupcí se odehrává v blízkosti tzv. slunečních skvrn, ve kterých se vyvíjí silné magnetické pole. Erupce mohou zářit i několik dnů, většinou však svou energií uvolní během několik pouhých minut.  První sluneční erupce byla pozorována v roce 1859, jsou však pozorovatelné i na ostatních hvězdách. Jejich frekvence se mění v závislosti na slunečním cyklu, kdy na vrcholu tohoto cyklu vzniká více slunečních skvrn a tudíž také více erupcí. Ty mohou být malé a naprosto neškodné nebo také gigantické s fatálními následky.

Foto: Shutterstock

Slunce- zrod života i zkáza na počkání

Sluneční erupce jsou klasifikovány do tříd A, B, C, M nebo X podle jejich vrcholného toku radioaktivního záření v blízkosti Země. Třída A a B jsou nejslabší a nejběžnější, erupce s tímto označením nemají na Zemi žádný významný vliv. Třída C zahrnuje slabé erupce s malým nebo žádným dopadem na Zemi, zatímco do kategorie M řadíme již ty středně silné, které mohou způsobit krátkodobé poruchy pozemské rádiové komunikace. Do třídy X patří nejsilnější erupce, které mohou vést k výpadkům komunikační sítě a ohrozit kosmické lodě a astronauty.

Kdy dojde k erupci?

Dvě největší erupce byly pozorovány v letech 1989 a 2001, největší zaznamenaná však proběhla v roce 2003. Samozřejmě největším nebezpečím, které mohou erupce představovat, je globální výpadek internetu a GPS. Ekonomický dopad výpadku se za jeden jediný den odhaduje na cca 7 miliard dolarů. Vědci v dnešní době volají po hledání preventivních řešení těchto událostí. Není totiž otázkou zda k nim dojde, ale kdy.

Foto: Shutterstock, zdroj: Spaceconnectonline, Space

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments