21. 6. 2024

3 příspěvky u článku “V roce 1973 počítač vypočítal, že konec světa přijde do roku 2040. Značná část jeho předpovědi už se naplnila

 1. Já věřím že lidstvo přežije, ale projde si hrdlem láhve takzavaně!!!!!!!!!!Hlavně jížní polokoule!!!!!!!!!!!!!

 2. Tady, již lépe nepřispívat. Zcela ovládnuto křiklounem s padesáti vykřičníky za každou větou, kdy úroveň tohoto diskuzního místa spadla nejen projevem, ale i obsahem projevu na mínus 100 minimálně.
  Jen střípek z obrazu mozaiky celé společnosti. Co jsem čekal…
  Naneschledanou.

 3. Problém je v tom, že tehdejší primitivní počítače uměly jen lineární extrapolaci. Na základě stejné metodiky bylo vypočteno (někdy kolem roku 1850), že se ještě před rokem 1900 Londýn utopí v koňských koblížcích, protože možnosti jejich odvozu budou narůstat lineárně s růstem města, zatímco jejich produkce v hippomobilní dopravě kvadraticky (s plochou města). Ten výpočet nemohl vzít v úvahu existenci dopravy pomocí páry a později benzínového motoru, která koňský trus neprodukuje.
  Římský klub předpověděl na základě podobných extrapolací mj. i to, že lidstvu dojde během několika příštích desetiletí stříbro (z důvodu jeho rostoucí spotřeby ve fotografii a filmu). Nedokázal předpovědět ani to, že barevná fotografie a film, u nichž obraz není tvořen stříbrem, povedou k jeho recyklaci, přestože takové barevné procesy v té době už existovaly a skutečně se stříbro naveliko recyklovalo (i v ČSSR se Barrandov stal největším producentem stříbra ve státě). Absolutně pominuli rozvoj digitální fotografie a filmu, které se bez stříbra zcela obejdou. Přestože opět v době této “prognózy” už první (byť velmi primitivní a šíleně pomalé) digitální snímače existovaly.
  Prognózy Římského klubu a podobných organizací jsou velmi pofidérní, prozrazují hlubokou nevzdělanost jejich autorů (jsou tam velmi málo zastouoeny exaktní vědy a když ano, tak zřejmě lidmi, kteří sice vystudovali, ale neuplatnili se v oboru). Je to opravdu jen soubor žvástů a nesmyslů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *