Covid-19 se zásadně změnil. Dostávají se k nám mladší lidé, kteří už v podstatě nemají plíce a nedají se zachránit, říká primář ze Sokolova

Česká republika je zamořena obrovskou virovou náloží, shodují se odborníci. Do značné míry to způsobila rychle se šířící britská mutace koronaviru, která v některých regionech dosahuje už 80% zastoupení a pravděpodobně brzy zcela převládne. Ale kromě toho, že se nákaza rychle šíří, přibývá také případů s těžkým průběhem, respektive je tu znatelný posun ze starší věkové kategorie do výrazně mladší. Někteří lékaři upozorňují také na skutečnost, že průběhy onemocnění jsou těžší než tomu bylo v předchozím roce.

Já tam vidím zásadní progres v té smrtnosti lidí, v tom, jaké zápaly plic to dělá. Ten člověk přijde, víceméně nemá plíce a nedá se skoro zachránit,” uvedl pro Události, komentáře v České televizi Martin Straka, primář interního a covidového oddělení nemocnice v Sokolově. Ten v minulých dnech ministra zdravotnictví Jana Blatného upozornil, že jím odmítaná selekce pacientů na základě prognózy jejich stavu ve skutečnosti už dávno funguje.

To, že se covid-19 projevuje agresivněji než dosud, může podle lékařů souviset s tím, že přibývá pacientů v mladším věku, kteří se s nemocí perou složitěji, protože v jejich případě mnohdy hraje roli i přehnaná reakce imunitního systému. Ta u starší populace bývá většinou mírná a nemoc se rozvíjela pomaleji, tudíž se obvykle ještě dá něco dělat. Zdá se však, že u mladších pacientů, kteří už se kvůli svému stavu dostanou do nemocnice, mohou mít lékaři skutečně velké problémy je zachránit.

V poslední době opravdu přibývá mladších pacientů. Zatímco před několika měsíci byl průměrný pacient s covidem sedmdesátník s přidruženými onemocněními, teď jsou to čtyřicátníci padesátníci a s velmi vážným průběhem,” řekl Vladislav Podracký, mluvčí Nemocnic Karlovarského kraje.

Některé nemocnice v zemi už narazily na hranici svých kapacit. Běžné jsou tak mezikrajové transporty pacientů, přičemž ministerstvo zdravotnictví stále odmítá přeshraniční německou pomoc, která by ulevila zejména velmi zasaženým okresům v pohraničí.

Vláda navíc v zoufalé situaci, kdy při přeplněných nemocnicích nadále rychle stoupá počet nových případů, z nejasného důvodu začala koketovat s myšlenkou, že již v pondělí otevře obchody. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného je bude možné později opět zavřít, jenže to už tento krok stihne napáchat velké škody.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments