Dá se jednorázová rouška použít opakovaně? WHO i vědci otočili a představili sedmidenní metodu

Na málokterou zdravotnickou pomůcku se v tomto roce názor vyvíjel tak turbulentním způsobem, jako právě na roušky. Čechy přitom může těšit, že v tom hráli poměrně významnou úlohu, jakkoliv svůj na jaře získaný kapitál v podobě průkopníků novátorských řešení epidemie na podzim zahodili trestuhodným zaspáním.

Roušek se jen tak nezbavíme

Ani v České republice ale názor nebyl konzistentní. Ještě krátce před vypuknutím epidemie v Evropě roušky nikdo neřešil, a když, tak jen s odkazem na to, že nejsou vhodné coby prevence proti nákaze a běžní lidé by je nosit neměli. Částečně v tom byla neznalost, částečně kalkul, protože hrozilo, že se lidé vrhnou už po tak nedostatkovém zboží, které neměli k dispozici ani zdravotníci.

Jenže pak zaúřadoval plukovník a epidemiolog Roman Prymula, který prosadil povinnost nosit roušky ve vnitřních i venkovních prostorách. Pro Čechy šlo o ránu z čistého nebe, kdy navíc standardních zdravotnických roušek byl zoufalý nedostatek. Lidé tak povinnost museli naplnit i tím, že si roušky sami vyrobili. Pokračování toho příběhu už zná každý: domácí roušky nejrůznějších vzorů se rozšířily po Evropě i do světa a my jsme tak měli být na co hrdí.

Dnes už je ale také známou věcí, že roušek se jen tak nezbaví. Stále velké množství lidí navíc používá ty jednorázové, které už jsou opět dostupné, levné a komfortní. Jenže ekologové bijí na poplach: pokud to bude takto pokračovat, nakonec už tak zatíženou planetu zamoříme tímto rychle produkovaným odpadem. Koronavirus se tak všude po světě postaral o omezení dopravy, ale zároveň – právě kvůli rouškám a testům – dramaticky zvedl množství odpadu.

Jak šetřit přírodu

Každý, kdo tak používá roušky látkové, dělá něco dobrého pro planetu. Na druhé straně, jednorázové roušky jsou účinnější a pro řadu lidí také představují jedinou možnost. Kdo má totiž potíže s dýcháním či ekzémy, měl by používat právě jednorázové chirurgické roušky. Jsou totiž výrazně prodyšnější a lépe se v nich dýchá.

Například zástupci Světové zdravotnické organizace (WHO) poté, co zpočátku odmítali roušky zcela, nedávno připustili, že v oblastech, kde je zdravotnického materiálu nedostatek, může mít smysl i opakované nošení jednorázových roušek. Opět podle hesla: lepší než nic.

Americké Centrum pro kontrolu potravin a léků pak zase doporučuje lidem, aby nevyhazovali respirátory, které jsou sice prodávány jako jednorázové, ale mohou posloužit i opakovaně. Stačí je zahřát v troubě na vysokou teplotu a pak ozářit ultrafialovým světlem.

Jednoduchá sedmidenní metoda

Experti z organizace Adios Corona pak přišli s primitivní formou “oživení” již jednou použitých jednorázových roušek. Svůj způsob nazvali sedmidenní metodou a vlastně proti němu není moc co namítnout. Stačí mít k dispozici sadu jednorázových roušek a obálek. Když jednu z roušek použijete, sejmete ji standardně z obličeje a vložíte právě do papírové obálky. Na ní napíšete datum za sedm dní a uložíte ji. Po týdnu ji můžete z obálky vyjmout a opět nasadit. Rouška už nebude v žádném případě infekční a do velké míry se obnoví také její vlastnosti. Podle odborníků je tento postup s každou rouškou možné opakovat minimálně pětkrát a maximálně desetkrát. Záleží, v jakém je stavu.

Francouzský mikrobiolog Denis Corpet zdůraznil, že sedm dnů je naprosto spolehlivá doba, po které na roušce nezůstanou stopy viru. To ostatně potvrdilo hned několik studií. Jednu z nich zveřejnil odborný časopis The Lancet, podle kterého se po sedmi dnech na roušce nachází do 0,1 % původní dávky viru. Takové množství, navíc mrtvého viru, je neškodné.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *