Další rouškovné pro důchodce? Maláčová řekla, kdy ho dostanou

Rouškovné pro důchodce se podle vládní sociální demokracie osvědčilo. Možná se tak z něj stane svého druhu standard, ke kterému se čas od času bude přistupovat. Zejména ve chvíli, kdy budou mít senioři vyšší výdaje. Tak tomu podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové bylo i loni. Nakonec právě to označila vládní koalice za hlavní důvod, proč senioři rouškovné dostali.

Inflace v loňském roce činila 3,2 % a ceny tak rostly nejrychleji za poslední roky. Pohled na spotřební koš seniorů byl pak ještě více alarmující. Ceny za zboží, které důchodci nakupují nejčastěji, totiž rostly rychleji. Právě proto se vláda podle svých vyjádření rozhodla tento nárůst kompenzovat, obzvlášť v roce, který byl stižen koronavirovou krizí a lidé měli i další výdaje, ať už to bylo za ochranné pomůcky, léky či vitamíny.

Z toho vyplývá i klíč, podle kterého se určí, zda bude rouškovné vyplaceno i letos. V případě, že ceny opět porostou a lidé budou mít vyšší výdaje kvůli epidemii či protiepidemickým opatřením, rouškovné bude zpět na stole. “Pokud to bude potřeba i letos, tak to sociální demokracie navrhne,” uvedla na tiskové konferenci ministryně Jana Maláčová. “Důležitý je ekonomický vývoj v tomto roce. Máme polovinu ledna, myslím, že se ukáže v příštích měsících.

Epidemie ještě zdaleka nekončí a zdá se, že se s ní budeme potýkat i v dalších měsících. Ceny sice v poslední době nerostou tak rychle, ale inflace je stále nad dvěma procenty, tedy cílem České národní banky. Podle ekonomů tam po celý letošní rok zůstane. Předpoklad růstu cen tedy bude naplněn. Dá se rovněž očekávat, že rychleji poroste inflace spotřebního koše seniorů. Ti totiž nakupují zejména potraviny a jejich ceny rostou stále.

Zároveň je nutné zohlednit další důležitý faktor a tím jsou parlamentní volby. Už v případě prvního rouškovného byla vláda osočována z toho, že nejde ani tak o příspěvek z důvodu potřeby, jako spíše předvolební úplatek. A to šlo pouze o krajské volby. Nyní je ve hře mnohem více. V říjnu se bude volit do Poslanecké sněmovny. Hnutí ANO bude tentokrát více než kdy dříve potřebovat hlasy seniorů. Stejně tak sociální demokracie, má-li se do Sněmovny letos vůbec ještě dostat.

V příštích měsících tak pravděpodobně uvidíme další přetahování o to, kdo z vládních partnerů nabídne důchodcům více. Je možné, že tentokrát bude rouškovné vyplaceno v ještě vyšší částce než tomu bylo loni, kdy důchodci dostali 5000 Kč.

Foto: Shutterstock