Daň z nemovitosti na desetinásobek. Ať ty byty pustí. Čechům se pořádně zatopí, padají drsné návrhy

Problémy státního rozpočtu se řeší na mnoha frontách. Zasahovat se bude muset do důchodů, ale hodně se skloňuje také daň z nemovitých věcí, kterou platí každý, kdo je majitelem nějakého toho bytu, domu či pozemku. Dosud přitom platilo, že tuto daň registroval málokdo. Shodou okolností je právě teď období, kdy se má hradit.

Vyřeší to velký problém?

Pro většinu lidí to ale znamená zaplatit nějakou tu tisícovku a mají to odbyto. Nad výší této daně se dosud tedy pozastavoval jen málokdo. Jenže to se mění. Už teď je prakticky jisté, že se od příštího roku daň z nemovitosti zdvojnásobí. Rozumějte zvýší o 100 %. Když se nad tím zamyslíte, jde o skutečně velký skok. Kdyby se takto razantně zvýšila jiná daň, zřejmě by mnozí protestovali. Tady ale rosteme z nízké základny, a tak ani po zdvojnásobení nebude tato daň nikterak likvidační, přestože řada lidí už jí docela pocítí.

Jenže to je podle všeho teprve začátek. Stát má plán konsolidovat veřejné rozpočty postupně, každý rok o 70 miliard korun. Není tedy vyloučeno, že další rok přijde další razantní navýšení této daně a touto salámovou metodou se dostaneme na úplně jiná čísla než dnes. Vždyť od odborníků neustále slýcháme, že tato daň je v Česku extrémně nízká a že na západě lidé za držení nemovitostí platí mnohem více.

A nejde jen o příjem do státního rozpočtu. Jak upozorňuje sociolog Martin Lux specializující se právě na problematiku bydlení, výrazně vyšší daň z nemovitosti by mohla vyřešit letitý český problém s bydlením.

Foto: Shutterstock

Lítají drsné částky

Jak je totiž známo, ceny nemovitostí v tuzemsku jsou velmi vysoké a možnost pořízení vlastního bydlení se většině lidí vzdaluje. Problémy jsou ale i s nájmy. Jak totiž mnozí movitější občané skupují jednu nemovitost za druhou a nechávají je prázdné, vzniká na trhu vážný nedostatek.

Tito lidé se přitom nechtějí zaobírat nájemníky, řešit s nimi problémy a byty po nich potom rekonstruovat. Nevyplatí se jim to. Stačí jim, když se jim nemovitosti kapitálově zhodnocují. To se vyplatí. Mimo jiné proto, že platí jen minimální daň z nemovitosti.

Pokud by se ale tato daň zdesetinásobila, už by si to museli rozmyslet. Buď by se investičních bytů začali zbavovat nebo by do nich alespoň pozvali nájemníky. Na druhé straně, takto vysoká daň by dopadla i na ty, kteří horko těžko platí za bydlení ve vlastní nemovitosti.

Je to složitý problém, ovšem trend je zřejmě jednoznačný. Bude se zvyšovat. Například investiční bankéř Ondřej Jonáš by daň z nemovitosti napálil klidně na dvacetinásobek s tím, že ve velkých zahraničních městech je to obvyklé.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 24SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

35 názorů k článku “Daň z nemovitosti na desetinásobek. Ať ty byty pustí. Čechům se pořádně zatopí, padají drsné návrhy

 1. V Polsku už v roce 2015 pořádně zdanili nadnárodní banky a korporace a to během těch pár let tolik naplnilo polskou pokladnu, že teď chce polská vláda lidem radikálně zvyšovat nejen minimální mzdu, sociální dávky a důchody, ale chystá se i snižit daně ze 17 na 12%. U nás prej zdanit korporace nemůžeme, protože by odešly jinam. To celá léta tvrdí politici a jejich nohsledi, ale jak vidno na příkladu Polska (i Maďarska), tak to s tím odchodem jinam tak horké není. Tady politici radši vemou u huby ty nejslabší, než by si troufli aspoň trochu oškubat nadnárodní giganty. Vždyť od nás proudí jen tak do zahraničí stovky miliard aniž by z to´ho stát něco měl. Anebo, že by naši politici byli slouhové korporací? To bude zřejmě jádro pudla.

  1. Nase vlada vi, ze muze zdimat tzv. spodinu. Na ty velke si nedovoli. To zavanisikanou, na slabsi si dovoluji a silnejsim se nspostavi.

 2. Nemyslím si, že by si to nějaká politická strana dovolila. Byl by to její definitivní konec. Argumentace zahraničím je zcela zcestná, neboť výše tamních platů je několikanásobně vyšší než zde. Navíc by odsud spousta lidí odešla do zahraničí. Já např. uvažuji o trvalém přestěhování do Polska, kde je vše výrazně levnější a platy tam jsou přitom téměř shodné s našimi. Kamarád se tam přestěhoval před 3 lety a je nadšený. Do ČR by se už nevrátil ani na dovolenou. Nemluvě o tom, že Poláci budou asi jediní, kdo bude bojovat proti bruselskému zelenému ekofanatismu a ani bych se nedivil, kdyby v budoucnu z EU vystoupili. Byli jediní, kdo byl proti schválení emisních povolenek na vytápění budov a silniční dopravu. Idiotští Češi vše v Bruselu odkývali, ačkoliv to povede v roce 2026/2027 k dalšímu masivnímu zdražování všeho, neboť se výrazně zdraží doprava, uhlí a plyn. A agumentace nějakým sociálním fondem, který bude prý podporovat sociálně slabší? To v překladu znamená, že vybrané peníze za emise od těch nejchudších, kteří topí uhlím nebo plynem a jezdí starým autem se spalovacím motorem, poputují k těm bohatým ve formě dotací na nákup idiotských aut na baterky a nesmyslných a drahých tepelných čerpadel a fve, které jsou pro chudé lidi nedostupné i kdyby byly ty dotace 90%. Domnívám se, že Poláci v reakci na to vystoupí ze systému emisních povolenek, potažmo vystoupí z EU, eventuálně sníží daně z uhlí, plynu a paliv tak, aby se to jejich občanů nedotklo. To u nás nehrozí, zde se spíš všechno tradičně zdraží 5x více než jinde, na to jsme tu specialisti 😀 . Tady v této zemi, možná i v EU, nemá smysl zůstávat. Časem tu v důsledku absurdních nařízení bruselských šílených ekofanatiků patrně dojde ke kolapsu ekonomiky, rozvratu EU a sociálním nepokojů, což může přerůst i ve válku…

  1. Ano, ze stejných důvodů se tam plánuji odstěhovat také. Nad touto absurdní zemí jsem už dávno zlomil hůl.

 3. Je to nehoráznost, zdaníte výplatu, že všeho co koupíte platíte daň. Tak za co platíme, za to, že něco máme??

  1. Bylo to spočítané v r 2020 vydelate 100tis odvody z platu pak DPH na vše co koupíte a výsledek je 67tis dáte státu teď to bude možná už 75tis

 4. Nevím , co si mám o tom myslet. Je pravda, že řada bohatých lidí vlastní několik bytů a domů. Tak ať si z nich platí vysokou daň! Mají je stejně na kšeft. Zase budou nejvíce postiženi Ti, kteří si postavili dům za zdaněné peníze, nadřeli se na něm , aby na stáří ( při nynějších nízkých důchodech a drahotě) žili ve svém a trochu důstojně. Nemůžete nás pořád srovnávat se západem , tam mají oproti nám vysoké platy. Vláda už neví, kde peníze sebrat. Sami sobě si na platech jen přidávají, vše mají skoro zadarmo.
  Vláda se stará o všechny ostatní, podporuje kde koho , jen ne naše občany, ty nejpotřebnější ožebračuje, kde se dá. Paní Pekarová jede s početným doprovodem na výlet na Thai Wan, když už tam byl p.Vyskočil , pan Fiala zase jinam, pan Rakušan zase do Afriky. A kdo to všechno platí? My – plátci daně! V dnešní krizi mě nezajímá, jak se mají v jiných zemích, já mám starost o sebe, své děti a vnoučata!
  Vláda má hroší kůži, vždyť přece musí vidět, jaká je její oblíbenost u lidí. Většina chce, aby vláda odstoupila nebo padla! Mě i zaplacení daně z nemovitostí jednou ročně postihne. Musím na ni někde ušetřit. Jsem osamělá 77 mi letá důchodkyně s r o č n í m důchodem cca 200 000 kč. Paní Pekarová má manžela, nemá děti, její m ě s í č n í
  plat činí po lednovém přidání 274 000 kč, a to nemluvím o dalších výhodách. To uvádím jen pro srovnání.
  A daň z nemovitostí, to není jediný problém. Další je třeba Česká pošta. Pošta je v krachu, ale vedení a managment při svých vysokých měsíčních platech ( 300 000 kč i více) si rozdávají milionové odměny. Kdo má na tom zájem? Prý pan Rakušan! Není v tom záměr ??? Bylo by potřeba se zaměřit na to , komu mají být prodány lukrativní budovy Pošty !
  Je něco ” shnilého ” v té naší krásné zemi České .

 5. Pokud si v první řadě zdaní svoje majetky co mají a nepoužívají a získaly je bez práce jako drzhubne pak to bude spravedlive,jinak zase ožebračit více své občany kteří žijí na pokraji bídy.Proc zdaňovat něco co jsem si zaplatil z vlastních již zraněných peněz za zdaněný materiál. No bez práce a snažení bude stát bohatší.

 6. Jednoduše se navýší nájem tak aby se to zaplatilo a zase to schytaj hlavně nájemníci jen tak dál

 7. Zdravím..
  vždyť ale i to je holej nesmysl…všechno se samozřejmě promítne v nájmu…kdo si myslíte že to zaplatí?
  Takže se na penězích které jsou zdaněné,ušetřené,bude obohacovat jen rozhazovačnej nenažranej stát…a zaplatí to lidi,nebo potažmo sociálům zase stát..
  .

  1. To je stejné jako se zdravotním a soc. Pro OSVČ kdo to zaplatí těm OSVČ je to vcelku jedno a lidí co brečí že je to teď nefér tak budou mít protaženou hubu až zaplatí dvoj až trojnásobek toho co teď za řemeslníka

  2. Víte co,zdrazte třeba na trojnasobek,ale těm,co mají více bytu, pronajímají je a zdimou lidi,kteří nemají na vlastní bydlení.l!!!!Zruste si svoje obrovské platy,a peněz bude dost!!!!

  3. No možná na 2 budovu pronajimanou dát daň 150 000 kč na 3 budovu 300 000kč atd atd to už žádný nájemce nezaplatí a budou nuceni prodat.

 8. Dobrý den. Protože příspěvek má být slušný a v Česku začala opět cenzura, neříkám raději nic. Slušný výraz pro tuto vládu neexistuje!

 9. 1 na bydlení + 1 rekreační neměnit..vše nad tento počet zdanit 10% z hodnoty LTV.. příjem z pronájmu zdanit 50% ..během roku by se trh vyčistil od spekulantů.. jednoduché a férové pro všechny.

 10. Jednoduché řešení: čím víc daná osoba vlastní nemovitostí tím větší pro něj bude daň. Tím pádem člověk který bude vlastnit jen jeden byt ve kterém žije a sotva platí zálohy za energie bude platit nízkou daň a ten co bude mít 10 nemovitostí bude platit 10x víc za každou nemovitost. Takže celkem 100x víc za všech deset oproti jedné.

 11. Už po zvýšení na dvojnásobek bude pro mne, jak jsem si zjišťoval, tato daň vyšší, než bych za stejnou nemovitost zaplatil daň v Německu. A tak mne napadá, jestli pro mne nebude výhodnější nemovitost zbourat a postavit si nějaký malý srub. Co na tom, že bydlím v historické části městečka. Co na tom, že možná dostanu pokutu od památkářů.

 12. Mě fascinuje, že furt říkají v zahraničí je to obvyklé, je to tam dražší a bla bla. Nikdy ale neřeknou že tam lidi berou obvykle sakra víc peněz.

 13. Dle tohohle článku proč se nezvedne daň u prázdných nemovitosti … Kdo má nájemníka nebo tam sám bydlí bude mít daň symbolickou a pokud někdo jen drží místo a je to nevyužité tak ať se to zdání třeba 500%

 14. Je ptreba zvysit dan, at se to libi nebo ne. Lide si drzi chlupu po babicce protoze tam dvakrat v zivote jako deti stravili leto a nechce se jim starou ruinu prodat. Kdyby nuseli za to platit 20,000 dan rocne, tak by si to rychle rozmysleli. Ceny nemovitosti by sli dolu 80%.

  1. Daň by se z nemovitosti neměla platit vůbec,protože je to nabyté již ze zraněných peněz.. to za chvilku se bude platit i daň z mobilu,daň z auta,daň z dovolený.. atd…je to tu kocourkov,ten kdo maká za 2 a ušetří a koupí nemovitost bude bytej na těch co nic nedělají,nebo nešetří a užívá si..to je prima

 15. Porad se divate co je na zapade. Ale zajimaji vas jen spatne vece, dobre prehlizite. Cesky clovek je pro vas povl. Milujete netahla a privandrovalce.

 16. Nechápu pana Jonáše, promnohè zvýšená daň z nemovitostí na dvacetinásobek by byla lukvidační. Střádali zdaněné peníze, postavili si většinou svými silami často i na úkor zdraví domek, aby měli kde bydlet na stáří. I zvýšení daně o 100 procent bude hlavně pro dūchodce problém. O to horší, pokud v domku zůstane jen jeden. Proč nás všichni srovnávají s cizinou? Tam mají mnohem vyšší platy. Ten, kdo má více nemovitostí na ” kšeft” ať si z nich platí víc však na nich vydělává, ale kdo má jednu pro vlastní bydlení? To by byla zrůdnost!

  1. Žádná desetinásobná nebo dvacetinasobna daň z nemovitostí jim neprojde. Pokud lidé povstanou.Budou mít čas si rozmyslet zda sedět na zadku na gauči ( nez jim zabaví domek,nebo jít do stávky . Jak jednoduché

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *