Daniela Drtinová nečekaně vyhrála Bludný balvan. Za šíření ezoblábolů

Novinářka a moderátorka Daniela Drtinová obdržela “ocenění” Bludný balvan za pseudovědeckou činnost, který každoročně uděluje spolek Sisyfos. Anticenu získala za “excelentní ukázku špatné novinářské práce ve vleku vlastních kognitivních zkreslení”, jak uvádí zpráva spolku Sysifos.

Drtinová v současné době působí jako moderátorka v projektu DVTV. Předtím pracovala pro Českou televizi, kde uváděla mimo jiné pořad Události, komentáře.

Pro DVTV vede Drtinová pravidelně rozhovory, které se v jejím podání v poslední době zaměřují na “alternativní” hosty. Podle spolku Sisyfos si do pořadu zve “ezoterické” hosty, jako jsou různí léčitelé nebo andělolog. Když pak s nimi vede rozhovor, jde její novinářská dravost a objektivita stranou, domnívají se hodnotitelé.

Podle Sisyfa v tom hraje roli osobní angažovanost Drtinové, která veřejně přiznává zaujetí pro tyto pseudovědy. Obzvlášť se to projevilo v koronavirovém období, kdy často vedla rozhovory s hosty, kteří šířili konspirační teorie, případně covid bagatelizovali.

Daniele Drtinové se místo průpravy ve vědecké metodě a kritickém uvažování dostalo velmi důkladného školení ve všem metafyzickém od lidových ezoblábolů po vysokou magii s nutným otevřením mysli až do stavu, kdy vám z hlavy vypadne mozek, vezme nervy na hemisféry, a uteče někam za humna,” uvedl spolek Sisyfos.

Kritičtí jsou vůči Drtinové v poslední době také diváci DVTV, kteří se v diskuzích na sociálních sítích pozastavují nad tím, jaké hosty si do pořadu zve, případně jakým způsobem rozhovory vede. Moderátorský tým DVTV, který od počátku tvoří Drtinová s Martinem Veselovským, v tomto roce posílila také moderátorka Daniela Písařovicová, která naopak sklízí velmi kladné ohlasy.

Spolek ocenění Bludný balvan uděluje každý rok, a to za “významné příspěvky ke klamání veřejnosti”. První ročník se konal už v roce 1999. Mezi oceněnými jsou například zpěvák Karel Gott, herec Jaroslav Dušek či premiér Andrej Babiš.

Foto: DVTV

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments