Když se Velká Británie rozhodla rozvolnit a zrušit prakticky veškerá protiepidemická opatření, považovali to mnozí za obrovský risk, obzvlášť v době, kdy v zemi řádí obávaná mutace delta, která stála za prudkým nárůstem nově zjištěných případů.
Britové se však ve správnosti svého rozhodnutí ujišťovali tím, že značná část jejich populace prošla očkováním, a přestože i po vakcíně je možné se nakazit, těžký průběh nemoci už tolik nehrozí. Každopádně se však očekával značný přírůstek nových případů, byť obavy o to, že budou zahlceny nemocnice, byly o poznání menší.
Jenže velké rozvolnění přineslo pravý opak toho, co se očekávalo. Počty případů začaly prudce klesat. Zatímco v momentu uvolnění přibývali pozitivní tempem 50 tisíc za den a ještě před týdnem Velká Británie hlásila 40 tisíc nových případů za den, včera jich bylo už jen 25 tisíc.
Statistické modely epidemiologů tentokrát selhaly na celé čáře. Ty totiž zcela vážně počítaly s tím, že už na začátku srpna by země mohla zažívat více než 100 tisíc nových případů denně.
Pokles počtu případů přitom zasáhl rovnoměrně celou zemi. Čísla klesají v Anglii, Skotsku, Walesu i v Severním Irsku. Vláda Borise Johnsona to považuje za potvrzení správnosti svého rozhodnutí, ačkoliv k tomu přišla spíše jako slepá k houslím.
Experti nemají pro to, co se v zemi odehrává, jednoznačné vysvětlení. Velká Británie dosud nezažila podobný pokles bez toho, niž by musela být vyhlášena naopak přísnější opatření či úplný lockdown.
Asi nejpravděpodobnějším vysvětlením je to, že Velká Británie jako jedna z prvních zemí světa začíná disponovat tolik vzývanou kolektivní imunitou, jejíž nástup se překryl právě s rozvolněním opatření. Už 88 % Britů má za sebou alespoň jednu dávku a 71 % lidí už má očkování dokončené. Země tak zřejmě dokáže dosáhnout kýžené 90% proočkovanosti. Do toho je navíc třeba připočítat značné množství lidí, kteří covid v posledních měsících prodělali a měli by tak vůči němu být imunní.
Vývoj ve Velké Británii s napětím sledují také další evropské země, které rychlým očkováním získávají půdu pod nohama k tomuto zásadnímu kroku.
Foto: Shutterstock, zdroj: BBC