Pekarové Adamové vychází strategie. TOP 09 luxuje voliče Pirátům, kteří vyděsili programem

Paradoxem české politiky je mimo jiné skutečnost, že strany na různých stranách politického spektra míří často na stejné či obdobné voliče. Někdy je to vysvětlováno fenoménem mizení pravo-levého dělení politiky, ale někteří komentátoři to přisuzují skutečnosti, že lidé zkrátka příliš nečtou program a volí spíše podle sympatií.

To se teď ukazuje na příkladu Pirátů, kterým to ještě v počátečních měsících tohoto roku chtělo “hodit” téměř třicet procent voličů (abychom byli přesní: jejich koalici s hnutím STAN). Jakmile však Piráti začali vystupovat se svým programem, o kterém se začalo hojně mluvit, mnozí z těchto potenciálních voličů se přeci jen zalekli.

Z toho teď podle všeho těží strana programově zcela odlišná a sice TOP 09. Tu přitom mnozí považovali za odepsanou a tvrdili, že pokud by nekandidovala v koalici Spolu, její zástupci by se do Poslanecké sněmovny nedostali. Teď však tato strana pod vedením Markéty Pekarové-Adamové posiluje a tvoří motor koalice Spolu.

Interní průzkumy agentury Ipsos, na které upozornil server Seznam Zprávy, vycházejí tak, že by samostatnou TOP 09 dnes volilo šest až sedm procent Čechů. To je mnohem více, než kolik strana zaznamenávala v posledních letech. Podle interního průzkumu je důvodem především předsedkyně strany Markéta Pekarová-Adamová, která je veřejností vnímána velmi pozitivně.

Pokud se podíváme na několik veřejných výzkumů z posledních dvou let, tak se ukazuje postupný růst preferencí strany zhruba od druhé poloviny roku 2019, což je právě období spjaté s kandidaturou Markéty Pekarové Adamové do čela strany. Do té doby se ve výzkumech strana často pohybovala kolem 4 procent, a právě od konce roku 2019 strana z hlediska preferencí o něco více dokázala zastabilizovat svoji pozici,” uvedla pro Seznam Zprávy generální sekretářka TOP 09 Miriam Faltová.

Tento trend potvrzuje také Pavel Ranocha z agentury Kantar CZ, která za červen pro TOP 09 zaznamenala podporu dokonce ve výši 7,5 %. Podle něj se k této straně přesouvá značná část mladého elektorátu z větších měst. Tento příliv lze přitom dát do přímé souvislosti s odlivem voličů Pirátů. Velkou část jejich ztracených příznivců tak získala právě TOP 09.

Ptáme se, proč lidé změnili názor. Jasnou převahu mají ti, kdo odpoví, že důvodem je zveřejněný program. I časově to koresponduje, kauzalita se zdá být zjevná,” uvedl Ranocha k tomu, proč lidé upouštějí od záměru volit Piráty.

Foto: TOP 09

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments