Nepříjemnost v podobě vážného vedlejšího účinku se po vakcínách AstraZeneca a Johnson and Johnson nevyhnula ani té nejpoužívanější, kterou vyrábí společnost Pfizer. Izrael hlásí jednoznačnou souvislost mezi rozvojem srdečního zánětu, takzvané myokarditidy, po podání vakcíny Pfizer/BioNTech. Jak upozorňuje izraelské ministerstvo zdravotnictví, týká se to přibližně 1 ze 3000 až 6000 mužů ve věku 16 až 24 let.
Ve skutečnosti se myokarditida objevila u několika stovek mladých mužů poté, co byli očkováni vakcínou Pfizer. Ve většině případů jsou však příznaky nemoci spíše mírné a za několik týdnů odezní. Izraelští experti upozorňují, že tento vedlejší efekt by rozhodně neměl být důvodem k tomu, aby se lidé nenechali očkovat. Benefity vakcíny totiž stále jasně převládají nad negativy. “Nedovedu si představit, že by se z toho měl stát důvod, abychom neočkovali děti,” uvedl lékař Douglas Diekema.
Izraelští lékaři si výraznějšího přílivu mladých pacientů s myokarditidou po očkování všimli už v dubnu, kdy zaregistrovali přibližně 60 takových případů, a to prakticky vždy poté, co dotyčný dostal druhou dávku vakcíny. Ve stejné době americké ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 14 podobných případů.
Zjištění Izraelců přichází v době, kdy nejen Česká republika vážně debatuje o tom, zda začít s očkováním dětí. Vzhledem k tomu, že nejvíce případů myokarditidy je ve všech státech v té nejmladší věkové skupině, která se očkování do té doby mohla účastnit, panují obavy z toho, že by se záněty srdce po očkování mohly objevit právě i u menších dětí. V jejich případě přitom už není tak jisté, zda by benefit očkování převyšoval možná rizika spojená s myokarditidou. Stále totiž platí, že dětem koronavirus nezpůsobuje vážnější průběh.
Foto: Shuttertock, zdroj: Sciencemag.org