Česká ekonomika překvapila mizerným růstem. Výsledky jsou opravdové zklamání, říká ekonom

Euforie z konce žhavé fáze koronavirové epidemie měla být obrovská. Podnikatelé se těšili na dramaticky rostoucí obraty poté, co se do hry vrátí dříve neuspokojená poptávka. Velkým indikátorem měla být už čísla za druhé čtvrtletí tohoto roku. Jenže výsledky jsou všechno, jen ne příznivé.

Na první pohled sice může ohromit značný meziroční růst. Oproti stejnému období loňského roku česká ekonomika vzrostla o 7,8 %. Je však nutno vzít v potaz nízký srovnávací základ, protože právě v druhém čtvrtletí loňského roku byla česká ekonomika doslova ochromena koronavirovými uzávěrami a HDP se tehdy propadlo o 11 %.

O poznání více vypovídající je mezikvartální růst, který bohužel nepříjemně překvapil. “Předběžný výsledek českého HDP za druhý kvartál nelze označit jinak než zklamáním. Růst o 0,6 % výrazně zaostal za očekáváním trhu i za našim docela pesimistickým odhadem. A to přitom ekonomika ještě v úvodu roku o 0,3 % klesala,” uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek ve svém komentáři.

Zatím nejsou k mání detailnější data, která by problém české ekonomiky rozebrala po sektorech. Ukazuje se však, že fenomén odložené spotřeby nebyl ani zdaleka tak silný, jak se očekávalo. Dalším problémem jsou potom logistické mezery v průmyslu. Nedostává se nutných komponent, zejména čipů, a mnozí výrobci, typicky pak automobilky, musí zastavovat výrobu.

Určité rozčarování zažívají také služby. Například do Prahy se dosud ve větším počtu nevrátili turisté a restauratéři hlásí, že oproti loňskému silnému létu příliš nechodí ani Češi. Ty mohou odrazovat vyšší ceny, k nimž většina podniků po znovuotevření přistoupila.

Každopádně se ukazuje, že oživení na předcovidovou úroveň nebude tak rychlé, jak si mnozí malovali a cestou může navíc českou ekonomiku potkat řada problémů.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments