Cestovky musí lidem vrátit 1,5 miliardy. Některé to zřejmě nezvládnou

Dosud tuzemské cestovní kanceláře držel nad vodou zvláštní konstrukt z loňského roku, kdy nemusely lidem vracet peníze za neuskutečněné zájezdy, ale poskytly jim voucher k budoucímu použití. Teď však přichází chvíle pravdy. Lidé totiž nevyužily tyto vouchery v hodnotě 1,5 miliardy korun. Podle zákona jim cestovní kanceláře musí v první polovině září tyto peníze definitivně vyplatit.

Cestovní kanceláře díky systému voucherů dokázaly udržet své cash flow a v nevídané covidové krizi se díky tomu z většiny nezhroutily. Některé sice nepřežily ani tak, ale těm zdravějším bylo tímto způsobem umožněno problematické období překlenout. Celkem cestovky vydaly vouchery v hodnotě 3,5 miliardy korun. Klienti dosud využily vouchery v hodnotě přibližně dvou miliard. Je přitom možné, že do září ještě nějaké vouchery uplatněny budou.

Odhadujeme, že CK budou muset vyplatit 800 milionů až 1,2 miliardy, během srpna se totiž ještě nějaké zájezdy prodají. V ojedinělých případech lze čekat prodlevy s vracením peněz, důležité ale je, že žádný z držitelů voucherů o své peníze nepřijde,” uvedl pro deník E15 místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Klienti se o své peníze skutečně nemusí obávat, což na druhé straně neznamená, že toto masivní vyplácení peněz všechny cestovní kanceláře přežijí. Některé se s velkou pravděpodobností pokusily přežít, ale na konečné zúčtování peníze přeci jen mít nebudou. Klienty to trápit nemusí. V případě insolvence cestovky nastoupí pojišťovna, která hodnotu voucheru vyplatí.

Podle Papeže ale může nastat situace, kdy se některé cestovní kanceláře pokusí výplatu prostředků oddálit ve snaze rozložit si zátěž. K takovému kroku však nejsou oprávněny a peníze musí vyplatit mezi 1. a 14. zářím. “Pokud by některé cestovní kanceláře oddalovaly vyplacení klientů, doporučuji obrátit se na pojišťovnu, která jako jediná může nahlédnout do účetnictví cestovky a iniciovat zrychlení procesu,” radí Jan Papež.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments