Celý svět nevěřícně hledí na obrázky z Afghánistánu, které k nám díky moderním technologiím putují doslova online. Vidíme tak zoufalé Afghánce, jak se věší na americké letecké transportéry ve snaze uniknout ze spárů radikálů. Vidíme spojenecké síly, jak se zoufale stahují na letiště, aniž by je kdokoliv pronásledoval. Vidíme armádu, do které byly investovány biliony dolarů, jak se sesypala jako domeček z karet pod náporem několika desítek tisíc špatně vyzbrojených Tálibánců.
Mnozí se tak ptají, co se v Afghánistánu vlastně odehrálo. Tálibán postupoval až příliš jednoduše na to, aby mohlo říct, že jde o vítězství na bojišti. Stejný názor má i ředitel Knihovny Václava Havla, Michael Žantovský, který žádá od Američanů odpovědi, a to i proto, že v této zemi donedávna nasazovali životy i čeští vojáci.
“To, co se děje v Afghánistánu, nemá charakter vítězství jedné strany v občanské válce, ale více méně vyjednaného předání moci. Na jedné straně snad zůstaneme ušetřeni pohledu na masové krveprolití. Na druhé nám někdo dluží vysvětlení. Riskovali tam životy i naši vojáci,” uvedl Žantovský na svém Twitteru.
Velmi kritický je také publicista Roman Joch, podle kterého se ukazuje, jak moc nebezpečné je být spojencem Američanů, což teď konkrétně platí především pro tisíce afghánských spolupracovníků, které se dost možná nepodaří ze země dostat včas, protože Tálibán dobyl Kábul mnohem dříve, než se čekalo.
“Všímají si toho nejen v Indii, ale i v Moskvě, Pekingu, Teheránu. Být nepřítelem US je nebezpečné, ale být spojencem US je smrtící. Nejde jen o Afgh; toto povzbudí všechny nepřátele Západu, naše nepřátele. Západ je v krizi, vnitřní i vnější, v jaké nebyl od 2. poloviny 70. let,” uvedl Roman Joch na svém twitterovém účtu.
Foto: Shutterstock