ŽIVĚ: V chaosu na kábulském letišti umírají lidé. Sledujeme krizi v Afghánistánu minutu po minutě

Situace v Afghánistánu je více než dramatická. Zemi se snaží opustit desítky tisíc lidí a je stále méně pravděpodobné, že se to všem podaří. Na letišti panuje chaos, který se nedaří dostat pod kontrolu ani spojeneckým ozbrojeným složkám. Dění sledujeme v přímém přenosu. Pro nové zprávy obnovte stránku.

19:05: Ruská ambasáda v Kábulu funguje dál. Podle některých zdrojů se ruská vláda chystá Tálibán uznat jako vládce Afghánistánu.

19:01: Americký prezident Joe Biden se z dovolené v Camp Davidu urychleně vrací do Bílého domu a v nejbližší době promluví k národu.

19:00: V Kábulu uvízl také student, který se sem před pár dny vypravil na dovolenou. Čtěte více: V Afghánistánu uvízl i student, který chtěl navštívit nejnebezpečnější město

17:14: Navzdory na Západě rozšířené představě není v Afghánistánu hnutí Tálibán široce nenáviděné. Jeho poslední kroky navíc slibují určitý pragmatismus a zlepšení oproti tomu, jakým způsobem vládl před dvaceti lety, kdy do země vlétli spojenci. Čtěte více: Tálibán za pár týdnů doslova přejel afghánskou armádu. Po dvaceti letech se snadno chopí vlády. Čeho si všímat?

17:13: Evakuace z kábulského letiště je pozastavena. Americké speciální síly vyklízejí letovou plochu od Afghánců, kteří se zoufale snaží dostat ze země. Na chaos na letišti doplatil i český speciál, který musel přistát v ázerbajdžánském Baku.

17:11: Novinářka CNN Clarissa Ward odvážně reportuje přímo z centra Kábulu. Talibáncům však její přítomnost začíná vadit, říká navzdory tomu, že chodí zahalená.

17:02: V katarském Dauhá se naplno rozběhla jednání o nové vládě Afghánistánu, kterou bude řídit Tálibán. Ten už včera odmítl úvahy o tom, že by zemi mohla řídit přechodná vláda.

16:28: Tálibánci sedí a vtipkují uvnitř budovy afghánského Parlamentu. Jeden z nich zaujal pozici předsedy.

14:49: Aktuální záběry z různých míst v Kábulu. Zdá se, že město je plně pod kontrolou Tálibánu, ale panuje zde klid. Na rozdíl od letiště.

14:05: V ulicích Kábulu se odehrávají surreálné scény, uvádí CNN. Tálibánci vyzbrojení americkými zbraněmi jsou všudypřítomní. Postávají kolem prezidentského paláce i vyklizené americké ambasády. “Jsme svědky historie,” píše Clarissa Ward.

14:03: “Ztratili jsme kontakt s jedním z tlumočníků, podle zprávy od jeho bratra vtrhli do domu ozbrojení muži, zbili ho a odvlekli. Situaci jeho ženy a tří malých dětí neznáme. Další čtyři tlumočníci, kteří se nevešli na vládní seznam, se s rodinami skrývají v dosahu letiště,píše spolek Vlčí máky na svém facebookovém profilu.

14:02: Bylo předání moci Tálibánu předem domluvené? Čtěte více: Dlužíte nám vysvětlení, říká Žantovský na adresu Američanů. Podle něj se s Tálibánem dohodli na předání moci, vše ostatní je divadlo

13:43: Představitelé Tálibánu se setkali se zástupci neziskových organizací, aby se dohodli na tom, jak pokračovat s humanitární pomocí. “Probíhají jednání, v pomoci ale budeme pokračovat. I ze strany Tálibánu je zájem pomáhat civilistům,“ řekl pro Lidovky.cz Tomáš Kocián ze společnosti Člověk v tísni

13:36: Čína de facto uznala převzetí moci v Afghánistánu hnutím Tálibán. “Respektujeme právo afghánského národa zvolit si nezávisle svůj osud a jsme připraveni mít s Afghánistánem přátelské vztahy,” uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying. Čína a Afghánistán mají společnou hranici o délce 76 kilometrů. V Číně přitom podle některých zdrojů probíhá genocida muslimských Ujgurů.

13:33: Talibán se zmocnil už i mediální sítě TOLO. Šéf společnosti Saad Mohseni informoval, že vysílání bude pokračovat i pod novou vládou. Neupřesnil však, zda bude moct být svobodné.

12:07: Situace na kábulském letišti se stále zostřuje, informuje německá reportérka Natalie Amiri. Američtí vojáci pálí varovné výstřely a v budově letiště už jsou příslušníci Tálibánu, kteří provokují rozmíšky.

12:02: Letoun C-17 Globemaster III se snaží vzlétnout v davu Afghánců, kteří se na něj zoufale chytají.

12:01: Místní uklízejí těla tří mužů, kteří chtěli zemi opustit na podvozku letadla, ale zřítili se.

11:57: Podle všeho z podvozku startujícího letadla se zřítil člověk, který se pokoušel uprchnout. Čtěte více: Děsivé video ukazuje, jak z letadla prchajícího z Afghánistánu, vypadl člověk

11:56: Po včerejších zácpách jsou ulice v Kábulu dnes vylidněné. Lidé čekají na novou vládu, informuje novinář Mujeebullah Dastyar z místa.

11:53: Všechny banky a další instituce v Kábulu zavřely, informuje místní novinář Mujeebullah Dastyar.

11:52: Afghánské vojenské letadlo se zřítilo v Uzbekistánu, informují místní média podle Reuters. Není jasné, kdo byl na palubě.

11:50: Podle ruského serveru Sputnik opustil afghánský prezident Ashraf Ghani zemi spolu s vozy, které byly naplněny hotovostí.

11:48: Podle serveru Timesnownews je na kábulském letišti minimálně pět mrtvých, kteří byli ušlapáni davy. Situaci dokládá i video, jehož pravdivost však zatím nebyla ověřena.

11:45: Ráno v Kábulu se mění v drama. Zoufalí Afghánci se snaží dostat do spojeneckých letadel. Vojáci se tomu snaží ze všech sil zabránit.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments