Do českých obchodů se dostalo extrémně nebezpečné maso. Je z Ukrajiny, nesmíte se ho ani dotknout

Dlouhou dobu se varovalo předtím, aby se do České republiky dovážely potravinářské produkty z Ukrajiny. Odborníci a zejména potom Agrární komora České republiky varovali, že by z tohoto importu mohlo pramenit velké nebezpečí. Jednoduše proto, že kontrola kvality produktů v této zemi není dostatečná, obzvlášť v této situaci.

Tohle se nemělo stát

Navíc kontroly nemají stejné parametry, jaké jsou standardem v Evropské unii. A přestože by je produkt sem dovážený měl splňovat, panují pochybnosti o tom, že je to pouze na oko.

Nakonec se tato slova de facto potvrdila, protože tu máme opravdu velký průšvih. Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila, že se do Česka dostalo vysoce závadové maso původem z Ukrajiny.

Jde o produkt značky Qualiko Kuře bez drobů, a to v různých šaržích. Nejhorší jsou ty s datem spotřeby 18. listopadu 2023 a 2. dubna 2024. V těchto šaržích byla potvrzena salmonela, což je skutečně závažné zjištění. Zajímavé přitom je, že zde byla zjištěna navzdory tomu, že toto kuře má třídu jakosti A a je hluboce zamraženo.

Kuře má anglický nápis a atraktivní grafickou podobu. Ale nenechte se zmást. / Foto: SZPI

Už je to v oběhu

Vzorky byly odebrány ve dvou různých prodejnách JIP Východočeská. Tento velkoobchod přitom dodává do mnoha menších prodejen a také do restaurací. Kuřata už mohou být v oběhu a lidé je mohou ve velkém konzumovat. Přitom může stačit pouhý dotek, natožpak konzumace jednoho sousta, a je zle.

Asi je zbytečné varování, že pokud máte tuto potravinu doma, v žádném případě ji nekonzumujte. Varování sice platí pro zmíněné dvě šarže, kde se problém podařilo potvrdit. Ale být vámi, zbavili bychom se jakéhokoliv kuřete této značky a možná dokonce jakéhokoliv masa, které má jako zemi původu Ukrajinu.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce tyto výrobky vložila do evropského systému rychlého varování, protože se zřejmě dostaly i do jiných zemí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments