Drahota mění uvažování lidí na pracovním trhu

Inflace, zdražování, snižování životních standardů. Hned třetina lidí si v posledních měsících hledá k té současné další práci. Nebo o tom minimálně uvažuje. Možným řešením těchto nenadálých situací jsou přivýdělky. Jde však z dlouhodobého hlediska o správné rozhodnutí?

Přivýdělek, brigáda, part-time

Přivydělat si k výplatě není nikdy na škodu. Současná situace díky zvyšujícím se cenám energií, potravin, pohonných hmot a všeho ostatního tomu přímo nahrává. Z krátkodobého hlediska jde o skvělou příležitost. Jenomže lze nastavené tempo, tedy chodit z práce do práce, udržet dlouhodobě? 

Řešením je vyjednat si u stávajícího zaměstnavatele vyšší mzdu. Bohužel, dle průzkumu jsou v této disciplíně Češi nejhorší v Evropě. Jen 19 % současných zaměstnanců se chystá v nejbližší době říct si o zvýšení platu. To je oproti 35 %, což je celkový průměr Evropy, značný rozdíl. Období hospodářské prosperity končí, inflace je nejvyšší za desítky let. Přestože si lidé za své peníze mohou koupit méně a méně, svou situaci neřeší přímo se svým nadřízeným, ale jednají na vlastní pěst. 

Mezi nejčastější doplňkové práce patří telemarketing, rozvoz a dovoz zboží, doplňování potravin v supermarketech a úklid. Přivýdělek však přináší z dlouhodobého hlediska celou řadu úskalí, které si lidé neuvědomují. Brzy přijde únava, stres. Volnočasové aktivity a čas věnovaný rodině je nahrazen prací. Je jasné, že člověk v těžkých situacích nemá peníze nazbyt. Ale není opravdu lepším řešením, zkusit si nejprve vyjednat vyšší mzdu nebo si najít jinou práci, kde vás za váš čas dostatečně ocení?

Nejvíce jsou se svou mzdou navzdory inflaci a zdražování spokojeni zaměstnanci ve věku od 42 do 60 let. Je to z toho důvodu, že si za svůj pracovní život vybudovali silnou pozici, mají odborné zkušenosti, a proto dostávají adekvátní plat. U této generace chce přidat pouze 14 % zaměstnanců. Nepřekvapí, že celosvětový průměr je více než dvojnásobný. Ostatní generace už tolik nadšené nejsou. Nejvíce průbojní jsou mileniálové, tedy ti ve věku od 26 do 42 let. Přesto je 27 % z nich daleko za světovým průměrem, který je přes 41 %.  t

Tisíce nabídek práce na jednom místě 

Pokud vás situace dostane do fáze, kdy vám vedení nepřidá, je na čase přemýšlet o změně práce. Na www.bezpersonalky.cz najdete pracovní nabídky ze všech možných oborů, na plný i částečný úvazek. Nasměrujte svůj život správným směrem, přihlaste se o práci, ve které vás ocení dle vašich schopností a zkušeností.

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments