Důchodci se mohou začít těšit. Maláčová oznámila, že chystá další rouškovné

V loňském roce našli důchodci pod stromečkem vítaný dárek. Vláda jim totiž poslala jednorázový příspěvek ve výši pěti tisíc korun, kterým jim chtěla alespoň částečně kompenzovat strasti způsobené opatřeními týkajícími se koronavirové epidemie a také vyrovnat jejich rozpočty zasažené vyšší mírou inflace.

Právě ta bude rozhodující pro to, zda se důchodci dočkají rouškovného také letos. Pokud v České republice opět porostou ceny, bude ministryně práce a sociálních věcí příspěvek navrhovat. S růstem cen se přitom počítá přibližně ve dvouprocentní výši. Tato podmínka by tedy měla být splněna.

Pokud to bude potřeba i letos, tak to sociální demokracie navrhne,” uvedla na tiskové konferenci vlády Jana Maláčová. “Důležitý je ekonomický vývoj v tomto roce. Máme polovinu ledna, myslím, že se ukáže v příštích měsících.

Rouškovné bylo velkým tématem druhé poloviny loňského roku. Debatovat se o něm začalo v létě, kdy se koaliční strany předháněly v tom, kdo důchodcům přidá více. Opozice i velká část veřejnosti to považovala za úplatek velké skupiny voličů před krajskými volbami.

Rouškovné se navíc dostalo na stůl ve chvíli, kdy se zdálo, že ta nejhorší část epidemie je zažehnána a že v rozpočtu na jednorázový dárek zbydou peníze. Pak se ale epidemie rozjela nebývalou silou, jenže vláda už neměla sílu od slibu důchodcům couvnout.

Sociální demokracie ústy ministryně Jany Maláčové potvrdila, že rouškovné považuje za velmi pozitivní krok. Na letošek kromě jeho případného pokračování chystá také důchodovou reformu. Není však pravděpodobné, že by ji dokázala prohlasovat. Hnutí ANO s ní totiž nesouhlasí.

Foto: vlada.cz