Důchodci v Česku dostávají víc peněz než pracující. Dvakrát ročně k moři a velké nákupy. Lidem se to přestává líbit

Český důchodový systém dostává pořádně zabrat. Stalo se totiž to, že se důchodcům v tuzemsku jednoduše přidávalo nad poměry. Musí to být jasné každému, kdo se podívá do podrobnějších čísel o vývoji této důležité kapitoly rozpočtu. Průběžné financování začíná selhávat, protože pracující jednoduše nevydělají tolik, kolik dnešní důchodci spotřebují.

Kolaps systému

Už dnes přitom víme jedno: bude to jen a jen horší. Demografický vývoj se totiž jen tak nezmění a už teď tam máme velkou díru, která za pár let přijde. Nakonec to dojde do stavu, kdy na jednoho penzistu budou vydělávat dva pracující. To by bylo únosné ve chvíli, kdy by důchody byly nižší, avšak nikoliv v tomto případě, kdy se navíc i dnes penze každoročně zvyšují o inflaci.

Jak na Twitteru napsal Michal Illich: “Důchodový systém už zkolaboval, jen si to veřejně nechce nikdo přiznat.” Zdůraznil přitom, že za pouhých pět měsíců tohoto roku tvoří saldo v tomto systému již třicet miliard korun, což je nevídané. Přiložil k tomu graf vývoje důchodů, ze kterého je jasně patrné jádro problému. V posledních letech se tempo navyšování penzí významně zrychlilo.

Diskutující si hned přisadili. Podle některých se dnešní důchodci mají mnohdy lépe než zaměstnanci. Nejsou výjimkou tací, kteří mají důchod 25 tisíc korun, přičemž důchody se nedaní. A je přitom mnoho pracujících, kteří takovou mzdu v čistém ani zdaleka nemají.

Foto: Shutterstock

Mezi důchodci trend

Mám známou, která odešla do předčasného důchodu, protože dostala vyšší důchod než posledních 10 let vydělávala jako pokojská v hotelu,” uvedl jako příklad podnikatel Michal Hardyn. Prý by klidně pracovala ještě tři roky, ale proč by to dělala, když odchod do předčasného důchodu jí zajistil vyšší příjem, než by si vydělala prací.

Dodal také, že důchodci v jeho okolí si žijí nadmíru dobře. Standardem je prý dvakrát ročně dovolená u moře, obvykle v květnu a potom ještě v září. Opět je přitom na místě se ptát, která aktivní rodina si může takový luxus dovolit. Dnes už mnozí nemají peníze ani na jednu dovolenou v zahraničí, obzvlášť když dříve levné Chorvatsko takovým způsobem zdražilo.

Důchodci v Česku už si přitom zdaleka nekupují levné zboží. Příkladem mohou být podle Hardyna elektrokola. “Kupují kvalitní německá elektrokola s motory Bosch v ceně 70 až 100 tisíc za kus.” Ten přitom dodává, že to není zdaleka o jednotlivcích, ale tento vývoj je jednoznačně celorepublikovým trendem.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
37 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments