Důchodci v Česku dostávají víc peněz než pracující. Dvakrát ročně k moři a velké nákupy. Lidem se to přestává líbit

Český důchodový systém dostává pořádně zabrat. Stalo se totiž to, že se důchodcům v tuzemsku jednoduše přidávalo nad poměry. Musí to být jasné každému, kdo se podívá do podrobnějších čísel o vývoji této důležité kapitoly rozpočtu. Průběžné financování začíná selhávat, protože pracující jednoduše nevydělají tolik, kolik dnešní důchodci spotřebují.

Kolaps systému

Už dnes přitom víme jedno: bude to jen a jen horší. Demografický vývoj se totiž jen tak nezmění a už teď tam máme velkou díru, která za pár let přijde. Nakonec to dojde do stavu, kdy na jednoho penzistu budou vydělávat dva pracující. To by bylo únosné ve chvíli, kdy by důchody byly nižší, avšak nikoliv v tomto případě, kdy se navíc i dnes penze každoročně zvyšují o inflaci.

Jak na Twitteru napsal Michal Illich: “Důchodový systém už zkolaboval, jen si to veřejně nechce nikdo přiznat.” Zdůraznil přitom, že za pouhých pět měsíců tohoto roku tvoří saldo v tomto systému již třicet miliard korun, což je nevídané. Přiložil k tomu graf vývoje důchodů, ze kterého je jasně patrné jádro problému. V posledních letech se tempo navyšování penzí významně zrychlilo.

Diskutující si hned přisadili. Podle některých se dnešní důchodci mají mnohdy lépe než zaměstnanci. Nejsou výjimkou tací, kteří mají důchod 25 tisíc korun, přičemž důchody se nedaní. A je přitom mnoho pracujících, kteří takovou mzdu v čistém ani zdaleka nemají.

Foto: Shutterstock

Mezi důchodci trend

Mám známou, která odešla do předčasného důchodu, protože dostala vyšší důchod než posledních 10 let vydělávala jako pokojská v hotelu,” uvedl jako příklad podnikatel Michal Hardyn. Prý by klidně pracovala ještě tři roky, ale proč by to dělala, když odchod do předčasného důchodu jí zajistil vyšší příjem, než by si vydělala prací.

Dodal také, že důchodci v jeho okolí si žijí nadmíru dobře. Standardem je prý dvakrát ročně dovolená u moře, obvykle v květnu a potom ještě v září. Opět je přitom na místě se ptát, která aktivní rodina si může takový luxus dovolit. Dnes už mnozí nemají peníze ani na jednu dovolenou v zahraničí, obzvlášť když dříve levné Chorvatsko takovým způsobem zdražilo.

Důchodci v Česku už si přitom zdaleka nekupují levné zboží. Příkladem mohou být podle Hardyna elektrokola. “Kupují kvalitní německá elektrokola s motory Bosch v ceně 70 až 100 tisíc za kus.” Ten přitom dodává, že to není zdaleka o jednotlivcích, ale tento vývoj je jednoznačně celorepublikovým trendem.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Ještě poměrně nedávno bylo českým domácnostem doporučováno, aby přešli z kotlů na tuhá paliva na plynové kotle. Ty tu s námi měly být desítky let, a to i v rámci přechodu na nízkoemisní energetiku. Nikdo totiž nepočítal s tím, že se někdo pokusí ve snaze o co nejekologičtější provoz skoncovat právě i se zemním plynem. Takhle to brzy bude Jenže přesně to se teď děje. Ačkoliv se o tom stále příliš nemluví, faktický konec plynových kotlů už je v rámci Evropské unie naplánován. Stát by se tak mělo již v roce 2029. To není zrovna vzdálený termín, jelikož to nastane za pouhých pět let. Ještě to sice není schváleno, avšak všechno k tomu směřuje. V Evropě jsme si v poslední době zvykli dávat podobné závazné cíle, byť je otázkou, co se stane, až do těchto termínů dospějeme, ale nebudeme mít hotová náhradní řešení. Termíny se pochopitelně mohou prodlužovat, ovšem když je k něčemu dopředu vydán zákaz, znamená to především to, že výrobci se na daný výrobek přestávají orientovat a pochopitelně začnou i omezovat a zastavovat jeho produkci. Pakliže tedy pojedeme na této notě, v roce 2029 žádné nové plynové kotle stejně nebudou, jelikož se již nevyrobí. V tento rok by měl začít platit zákaz jejich prodeje. Nikoliv snad přímo, ovšem zajímavou oklikou. Nesmyslná účinnost V rámci snahy o takzvaný ekologický design budou připuštěna pouze taková zařízení, která budou mít minimální účinnost 115 procent, a to namísto současných 86 %. To je hodnota, kterou plynové kotle nemohou splnit. Jednoduše tak z nabídky budou muset vypadnout. Čtěte také: Loni si koupili tepelné čerpadlo za 500 tisíc, aby ušetřili. Teď Češi litují, stát jim schválně zdražil elektřinu o desítky tisíc A jak to bude dále, už není těžké uhodnout. Nějakou dobu se ještě nechají běžet ty plynové kotle, které už jsou v domácnostech nainstalované, ovšem postupně se začne zvyšovat tlak na to, aby se i ty definitivně vyměnily za tepelné čerpadlo, navzdory tomu, že do řady domů není toto zařízení vhodné. A potom přijde zákaz, podobně jako letos s kotly 1. a 2. emisní třídy, které od září tohoto roku již nesmíte používat, a to pod hrozbou pokuty. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Placení daní je nutnou, avšak velmi neoblíbenou součástí života. Málokdo to chápe v širším celku, že hrazením těchto poplatků přispívá na provoz státu, případně si hradí důchodové a zdravotní pojištění. Ať už jsou daně jakkoliv vysoké, vždy vám bude připadat, že byste měli platit méně. Jak optimalizovat daně v roce 2024 Dá se na to ale podívat také z druhé strany. A sice, že vysoké daně jsou vlastně příjemnou starostí. Nutnost je platit totiž znamená mimo jiné to, že vyděláváte poměrně slušné peníze. Ale takto to asi nikdo nechápe. Pravdou ale je, že lidé se stejnými výdělky mohou platit velmi rozdílné sumy. Záleží totiž hodně na tom, jak dobře své daňové přiznání optimalizujete a zda využijete veškerých možností, jak si zátěž snížit. K tomu jsou nejlepší slevy na dani, které v některých případech můžete letos, tedy za rok 2023, uplatnit naposledy. Jde například o školkovné ve výši 17 300 Kč za každé dítě, ale třeba i slevu na manželku ve výši 24 840 Kč. Dále to jsou třeba sleva na studenta nebo na první, druhé, třetí a další dítě. Jaké slevy na dani lze za rok 2023 uplatnit TitulMaximální sleva na daniSleva na poplatníka30 840 KčSleva na první dítě15 204 KčSleva na druhé dítě22 320 KčSleva na třetí a další dítě27 840 KčSleva na invaliditu 1. a 2. stupně2 520 KčSleva na invaliditu 3. stupně5 040 KčSleva na držitele průkazu ZTP/P16 140 KčSleva na manželku/manžela24 840 KčSleva na manžele ZTP/P49 680 KčSleva za umístění dítěte – školkovné17 300 KčSleva na studenta denního studia4 020 Kč Jak dále ušetřit? Slevy na dani se odečtou přímo z daňové povinnosti a jsou tedy nejefektivnějším způsobem, jak ušetřit. Ovšem máme tu i další možnosti, kterou představují nezdanitelné části základu daně. V součtu jde o sumu, kterou nebudete muset zdaňovat. TitulMaximálně můžete uplatnitÚroky z hypotečního úvěru300 000 KčPenzijní připojištění24 000 KčSoukromé životní pojištění24 000 KčDary30 % ze základu daněOdborové příspěvky1,5 % zdanitelných příjmů nebo 3 000 KčPlatby za zkoušky10 000 Kč, pro ZTP 13 000 nebo 15 000 KčOdběr krve3 000 KčDarování kmenových buněk20 000 Kč Čtěte také: Kdo má v Česku bankovní účet, může okamžitě přijít o 19 400 Kč. Dejte si pozor, jinak budou peníze rychle pryč Dokdy přidat daňové přiznání Jak vidno, možnosti tu stále jsou a byla by škoda jich nevyužít. Pokud jde o termíny, potom na daňové přiznání máte čas až do 2. dubna 2024. Jednoduše si lze ale termín prodloužit tím, že přiznání podáte elektronickou formou. Potom musíte splnit termín 2. května 2024. Obecně se počítá ještě se lhůtou pěti dnů, v rámci které vám nebude vyměřeno penále. Potom už ale úřady postupují tvrdě. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Málokterý obchodní řetězec se v České republice těší takové oblibě jako právě Pepco. To zde našlo skutečně vděčnou cílovou skupinu v podobě nízko a středněpříjmových domácností, které tam často odbavují značnou část svých nákupů, jež se týkají vybavení do domácnosti nebo oblečení, ať už pro sebe nebo pro děti. Divoký konec Velkou výhodou Pepca jsou jednoznačně velmi příznivé ceny, kterým specializované obchody nemohou konkurovat. Důvodem je poměrně úzký a omezený sortiment, který se navíc pravidelně střídá. To představuje další motivaci, proč obchody navštěvovat častěji – aby vám zkrátka nic neuniklo a sehnali jste všechny výhodné nabídky. Zdálo se, že obchodní model Pepco je nepřekonatelný a bude dále prosperovat. Jak se ale ukazuje, někde už naráží na své hranice. V sousedním Rakousku teď řetězec oznámil doslova šokující novinky. Nedokázal se tu prý náležitým způsobem prosadit, a tak tu končí. Tento konec má ovšem trpkou příchuť krachu, jelikož Pepco v Rakousku jde rovnou do insolvence, což není znak nějakého úspěšného podnikání. Podle toho to také vypadá, jak uvádí server Der Standard. Okamžitě bude zavřeno všech 73 prodejen, které tu řetězec měl, a navíc bude propuštěno 680 zaměstnanců. Prý to tak bude lepší Podle vyjádření společnosti se na rakouském trhu nepodařilo dosáhnout potřebných výnosů z prodeje. Firma, která se obchoduje na varšavské burze cenných papírů, si od odříznutí nevydělávající části byznysu slibuje vylepšení celkového hospodaření. Pepco chce nadále expandovat v západní Evropě i na trzích, kde již působí, jako je Česká republika. Všechno už se ale nejeví tak růžově, jako ještě před pár měsíci. Firma již dříve oznámila, že bude muset fungovat efektivněji a zvažovat, do čeho se pustí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Pravdou však je, že pokud jde o český trh, ten patří pro Pepco k vůbec nejvýnosnějším, a pokud bude značka nadále fungovat, zřejmě bude působit i tady. Je ale třeba také říct, že mu roste konkurence v podobně zaměřených řetězcích, jako je například Tedi, Action nebo Kik. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

43 Replies to “Důchodci v Česku dostávají víc peněz než pracující. Dvakrát ročně k moři a velké nákupy. Lidem se to přestává líbit

 1. Pane Kulhánku, článek o blahobytu důchodců už je opravdu za hranou. Jako příklady uvádíte vrcholy ledovce typu “jedna paní povídala”. Vnášíte mezigenerační rozbroje. Oni ti “blahobytní důchodci” během svého aktivního pracovního života uměli s penězi gramotně nakládat a šetřili. Spousta důchodců ještě pracuje a přispívá do systému. Zajímavé, že nepíšete a nezveřejňujete grafy, kolik náš stát vydá dávek a pomocí na Ukrajinu, Ukrajincům a těm co nikdy nepracovali, pracovat nebudou a jen natahují ruku. Ale o tom se mlčí.

  1. Vazeny redaktore a vy ostatní jezdí , hlavně mimo sezonu,květen a září na týdenní pobyty nejsem to já ,ale moje máti vdova a ty peníze vždy nějak uskudlila byl to vždy její sen vyjet k moři a praktikovala to již v minulosti a nemá žádný závratný našla vždy kolem 5000.tisic do kempu s česká polopenze a hrozně si to pochvaloval je ji teď 84 let Ale řada na to vzpomíná a my její děti jsme ji to nevycitali ,na naopak za tu celoživotní dřinu proč ne

  2. Pane Kulhánek, nevím co děláte užitečného pro tento stát, ale rozeštvávat lidi dokážete dobře, asi je to vaše silná stránka. Co takhle sfárat do dolů a pracovat tam 25 let. Odpracovat 50 let a potom psát ty vaše hloupé citáty vycucané z prstů. Asi máte jiné, informace od Vámi podobných.
   Vůbec si neuvědomujete to, že po 50. letech práce pro stát, si důchodce koupí elektrokolo. On na rozdíl od Vas něco odpracoval, vy ne!!!!!!

  3. Souhlasím a nejen to má to znaky lži, například matka jednoho známého před rokem měla nájem bytu devět tisíc korun.Pred několika měsíci jí byl navýšen na šestnáct tisíc korun, má snad autor této slátaniny pocit, že této paní byl důchod navýšen o sedm tisíc korun? Nehledě k tomu, že zdražily i energie,potraviny atd.Jen malý počet důchodců je v reálu na tom lépe než lety.Je tady doba kdy se média chovají jako bulvár a ve snaze upoutat pozornost neváhají v titulcích uvádět nesmysly .

 2. Pane Kulhánku,odpracujte si 46let jako já,celou dobu řádně plaťte pojištění jako já,a pak budete mít také odpovídající důchod jako já.A mimochodem,do Chorvatska už bych nejel,a není to kvůli tomu, že tam téměř neznají čističky a fekál vypouští přímo do moře .Co takhle napsat článek o tom,co vše tato vláda platí z peněz, které si lidé odvádějí na důchody?

 3. Je mi 83 let a s manželkou máme penzi 24,5 tis. Kč. Já jsem do 81 let pracoval na plný úvazek v jedné společnosti vlastněné francouzskými vlastníky.
  Pokud mi někdo závidí, nevidím důvod. Bavilo mě se aktivně snažit ještě 20 let po vzniku nároku na důchod.
  Znám více takových důchodců jako jsme my s manželkou.
  Vadí mě lidé usilující o předčasný důchod a tím pádem všichni, kteří podporují změny vedoucí ke změkčení požadavků pro jeho získání.
  Pokud mi někdo závidí, ta mi může závidět hlavně zdraví.

 4. O jakém procentu důchodců tu píšete proboha pokud nevíte nebo neznáte realitu o tématech o kterých píšete tak raději nic nepište. Věřte že tímto článkem jste že ze sebe udělal ( a to napíši velmi slušně správně by tam patřilo určitě něco jiného) – udělal jste ze sebe naprostého hlupáka když nevíte jak se naši důchodci opravdu mají v naší zemi a píšete očividně o něčem o čem nemáte ani ánuk !!? 😡🙈🙈🙈🙈

 5. Proč nám neřeknete jak si stojí např fond pro sociální dávky a migraci. Jaký je rozpočet a jaká skutečnost. Teď čtu kolik je volných pracovních míst a kolik mladých lidí je na ÚP.
  To vás ale nezajímá . Raději se trefujete do těch kteří 40 a více let pracovali,odváděli daně a spořili. Není něco špatně?

 6. No nevím ale proč se nikde nepíše o invalidních důchodcích? Proč nenapíšou jak to opravdu je. Já mám třeba necelých 9k. Mám práci v chráněné dílně za 4k měsíčně. A ještě jsem samoživitelka. Na dovolené jsem v životě nebyla a drahé věci nemůžu ani koupit. Ale furt se řeší jak máme hodně. Přes měsíc si vyřizuji doplatek na bydlení nikoho nic nezajímá peníze nikde. Hlavně že na Ukrajinu prachy jsou. A pak za ty dávky jen chlastají a fetují. Není to jedna paní povídala vidím tady kde bydlím.

 7. Důchodce se evidentně pro současný zločinecký Fialův režim stal třídním nepřítelem, kterého je třeba zničit. Vypadá to, že redakce od Fialova režimu dostala zakázku štvát jednotlivé vrstvy obyvatel proti sobě, hlavně proti důchodcům, kteří jaksi nejsou voliči současné vládnoucí chátry. Jde tu o klasické “rozděl a panuj”. Když se lidi mezi sebou hašteří, zločinecký režim má klid na práci, korupci a zlodějiny. Už loni upozorňoval , myslím někdo z SPD, že Fialova vláda se chystá dotovat ze státního rozpočtu vybraná média aby psala co si Fialova vláda přeje. Kolik jste dostali od Fialova gangu peněz, zkorumpovaná redakce? Kápněte božskou.

  1. Nádherné napsane by si to přečíst všichni co nemohou žít aby nepomlouvali důchodce a Babiše

  2. Pravda. Důchodci se stali pro tuto vládu nebezpečím pro stát. Proto vláda změnila retroaktivně zákon a zneužila legislativní nouzi. Nebezpečím pro stát nejsou důchodci nýbrž tato neschopná, všeho schopná vláda. Jeji politika je rozděl a panuj. Najednou jim nevadí podpis Rakušana pod závazek platit 1/2 milionu každoročně za každého odmítnutého migranta? Že jsou to právě ty dva průměrné důchody nevadí? Je vidět jak jsou u nás vysoké důchody, když migrant bude brát dvojnásobek.

 8. Pan Kulhánek je pouze obyčejný podrývač, který mluví jen ze svých pocitů, nikoliv z pravdivé statistiky . Zřejmě se pohybuje v dobrých kruzích a má kolem sebe dobře zabezpečené důchodce. Zřejmě ho to taky čeká. Nic proti tomu. Ale držel bych se hesla, když nic nevím tak nic nepíšu. Za domácí úkol pane Kulhánek – dostudovat oblast důchody, renty, příspěvky apod.

  1. Kulhánek asi četl, že prodavačka v Lidlu bere 38 000,-Kč a dva důchodci 40 000. Tak proto důchodce bere více, ale nevšiml si, že to není jeden důchodce, ale dva. 😂😂😂💪 JINAK PANE KULHÁNEK, VĚNUJTE SE NĚČEMU UŽITNĚjŠÍMU, než psaní blbostí a nepravd.!!!!!

 9. Nejsem ještě v důchodu,ale kolem sebe mám hodně důchodců kteří celý život tvrdě pracovali a nikdo z nich nemá 25000,- dokonce moje tchýně které je 80 bere 16000,- tak kde jsou ty peníze je to hnus co neustále píšete to už nemáte z čeho brát?

   1. Ale může. U žen je důchod 16 000 Kč po 46 létech práce a výchovném na dvě děti běžný, řada jich má i méně.

 10. Když důchodce pracoval celý život tak proč by neměl dostávat důchod jak má dnešní mladí lidé by chtěli hodně peněz ale nic nedělat.Proč dostávají peníze ty co dělat nechtí protože mají víc než za pořádnou práci kterou by museli dělat každý den.

 11. Nevím,kdo Vám zaplatil,aby jste urážel důchodce,pracovala jsem od 18let,vychovala 3 děti,u moře jsem byla jednou,až byly děti dospělé a zaopatřené,nedosáhli jsme ani na dětské přídavky , jelikož jsme přesáhli 27kč,zamyslete se nad sebou ,určitě máte rodiče, kteří tvrdě pracovali a vychovali Vás, také jim vyčítate nebo budete vyčítat důchod

 12. A co odvody na sociálním pojištění procentem bez ohledu na výši příjmů, proč se tady nezohledňuje inflace, nezastropuje atd. jako u valorizací? Redukční hranice při výpočtu důchodu… Šancí s tím něco udělat snad budou volby.

 13. Zapiminate, ze se unas vytvorila horni vrstva, ne stredni a ta ma nadstandartni prijmy, vcele se statni spravou. Spolecnost dotuje podnikatele tim, ze jsou male mzdy. Odmeny jsou podhodnocene, a svadet to na duchodce je sproste. Podnikatele zvysuji zisky, ale zamestnancum nepridaji ani inflaci! Srovna to jen bankrot statu a nova struktura statu! To zrudne vedeni statu musi skoncit. Rozdeluj a panuj nepatri do moderni spolecnosti.

 14. V padesátých letech se rozmohlo odpudivé heslo: dědeček a babička, ujídají chlebíčka. Fuj. Zase se to vrací, tentokrát tzv. Demokratičtí novináři.

 15. Je to dobře volená propaganda na mladé lidi a mladí tomu budou věřit dokud tu bude vládnout tahle neumětelský vláda která podporuje nefachcenky

 16. Co to je ta nesmysl…..
  Jo, možná se to nelíbí mladým nemakačenkum…..co by nic nedělali za hodně peněz.
  Že vám není hanba, dejte už důchodcům pokoj, svoje si odpracovali, tak co jim závidíte…..

 17. Jako penzista mám 17 tisíc Kč čistého za měsíc, ale na vojně byl žold jen 500 Kč, které se poukazovali mazakum.

  1. My jsme měli na vojně vojín 70 Kčs, svobodník 75 Kčs, desátník 80 Kčs, četař 85 Kčs. Za II. třídu 120 Kčs. Za každou hodinu na radaru příplatek 1 Kčs.

 18. Pane umíte si představit že budete pracovat jako já 56 let a celou do u platit důchodové pojištění? Pak se nedivte, že má někdo dobrý důchod!! A mimochodem, stále pracuji ,platím daně a VZP. Co teď napíšete?

 19. Každý přiblblý zejména politik, který vyžírá naše peníze nebo novinář placený zase z našich peněz, které mu přisouvají politici dotacemi, by jsi měl nejdřív zkusit žít tři měsíce z průměrného důchodu 20000. Platit nájem, energie, jídlo,… atd. A teprve potom, jestli to přežije, se může otírat o lidi, kteří celý život pracovali, aby tito přiblblici mohli zadarmo vystudovat.

 20. Co kdyby si autor prohlédl data z ČSÚ? Průměrná mzda v roce 2023 činí ca. 41 tis., zato průměrný důchod vychází na něco málo přes 20 tis. CZK. Nerozumím tedy útoku na důchodce…. Jsem zvědavá, co pán udělá, až sám půjde do důchodu.

 21. Nechte důchodce na pokoji,většina pracovala celý život, odvadela daně, pojištění, sociální pojištění., že se nenavážíte do skupiny obyvatel kteří celý život nepracovali a stejně berou důchod,za co?není to diskriminace pracujících?

 22. Pořád jen důchodci,co jste do teď vybudovali,jak jste pomohli mladým rodinám,co jste zajistili do teď.Já mám důchod 8 tisíc pro dávky nechodím,mám dvě brigády.Koho budete šikanovat až naše generace umře.Teprve uvidíte co je opravdový život.Až příjdete o námi vybudované hodnoty.Styďte se.!!!

 23. Kulhánek, Kulhánek… asi máte nadstandardní plat s žijete si nad poměry,jinak by jste nemohl psát takové bláboly,nebojte co zadejte sklidíte, všeho dočasu,vás důchod taky čeká, doufám že se vám konečně splní sen-budete bohatý důchodce

 24. Pane Kulhánku, to jsou zase kecy. Ty dvě dovolené a elektrokola si kupuji všichni důchodci? Nebo ty důchody 25 000 Kč a více? To mají jen nynější důchodci s vysokých platů a mezd. Ti co šli do důchodů před 10-15 léty takové vysoké důchody nemají. Okradené Kalouskové a Drabkové valorizace je připravily o poctivé důchody. Vysoké průměrné důchody jsou právě zkreslené těmi nynějšími důchody a důchody papalášů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *