Důchodci v Česku musí zchudnout jako všichni ostatní. Národní ekonom má jasno, jinak to nepůjde

Většina lidí se shodne na tom, že minulých několik let bylo krizových, a to z různých důvodů. Jeden je však spojoval, a to byly finanční problémy, jež se v různé míře dotkly prakticky všech domácností. Avšak s výjimkou jedné poměrně početné skupiny obyvatel, a to nějakých tří milionů důchodců v České republice.

Vývoj není příznivý

Ti totiž nejprve těžili z toho, že si je státní představitelé v podstatě “kupovali” a navyšovali jim důchody neúměrným tempem. Když už bylo potřeba brzdit, vstoupila do hry inflace a spolu s ní mimořádná valorizace. Stát už sice v ten moment takový růst důchodů nechtěl, ale nic jiného mu nezbylo. Jen v minulém roce musel penzistům přidávat třikrát a letos dvakrát. A to ještě v případě poslední mimořádné valorizace zatáhl za záchrannou brzdu a namísto 1700 Kč přidal jen 760 korun.

To vše mělo za následek, že ekonomické trable posledních let se důchodců prakticky vůbec nedotknuly. To se nelíbí předsedovi Národní ekonomické rady vlády (NERV) Mojmíru Hamplovi, který se v tomto ohledu vyjádřil pro server Seznam Zprávy. “Když dnes zaměstnancům reálné mzdy klesají, a letos klesly nejvíc od vzniku republiky, tak se to do valorizace nepropíše, důchody neklesají. Důchodci v nejhorším zůstanou na nule,” uvedl ekonom.

Dle Hampla je potřeba tento systém změnit, jelikož vede k nerovnoměrnému nárůstu důchodů i v dobách, kdy celá ekonomika stagnuje nebo se propadá a spolu s ní se nepříznivě vyvíjejí také reálné příjmy. Přesně to jsme přitom viděli v posledních letech.

Foto: Shutterstock

Je třeba sáhnout na důchody

Touto logikou by dávalo smysl, kdyby se důchody mohly nejen navyšovat, ale také se snižovat, pokud by došlo k poklesu reálných mezd. Tak daleko by však ekonom přeci jen nezacházel, jelikož ví, že by to bylo mimořádně nepopulární.

Určité řešení však přeci jen nabídl. V dobách poklesu reálných platů by se měla odstranit příslušná složka z valorizačních schématu, a to do dobu, než by se vše vykompenzovalo. Penze by tak mohly fakticky zamrznout, případně růst jen velmi pozvolně.

Čtěte také: Důchodci slaví. Za teplou vodu už nemusí platit ani korunu. Stačí si požádat

Pochopitelně by to znamenalo, že by se důchodci měli hůře, jelikož by nedostávali přidáváno v takových balících. Ve skutečnosti by to ale také způsobilo jejich větší spojení s reálnou ekonomikou a problémy ostatních skupin obyvatelstva, což by bylo více než záhodno. Jednoduše nelze jednu skupinu obyvatel vydělit z vývoje ekonomiky, zatímco všichni ostatní se musí uskromnit. A je to o to palčivější v případě důchodců, jejichž penze se platí z průběžného systému, do kterého dnes nepřispívá nikdo jiný než strádající zaměstnanci.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

24 názorů k článku “Důchodci v Česku musí zchudnout jako všichni ostatní. Národní ekonom má jasno, jinak to nepůjde

 1. Celý život nás okrádali komunisti a nyní nás okrádá vláda Fialy a připravuje záměrně o celoživotní úspory.
  Vláda Fialy je vláda hyen a STb.
  Důvod je prostý chce kontrolovat osobní bankovní účty!!!
  Jaká je to demokracie, když sama vláda Fialy porušuje lidská práva a svobodu.
  S vládou Fialy je svoboda v prdeli!!!!

 2. A co kdyby napřed schudla vláda. To by bylo lepší. Za to co předvádí by běžný zaměstnanec v práci okamžitě skončil.

 3. Zajímalo by mě jestli si pan ekonom Humpl taky zmrazí svůj jistě větší plat než jsou důchody?

 4. Zajímavé je, že nikdo jaksi nevolá po zchudnutí přebujelého lidskoprávního neziskového sektoru ani po nutnosti omezení sociálních dávek nepřizpůsobivým. A proč nemají zchudnout nenažrané církve a politici, to ani nemluvím. Ti si určitě v brzké době zase přidají. Všem jaksi vadí jen a jen důchodci, jako by byli pro režim nepřátelé státu, se kterými je třeba zatočit po bolševicku.

  1. Se vším co jste napsal souhlasím. Už vidím jak si naši mocipáni po novém roce zase chudáci zvednou platy!!!!!!!!!!!!!!!

 5. Je třeba se podívat zcela jiným směrem,kudy peníze utíkají.Poukazovat stále jen na seniory je hodně,hodně ubohé.

 6. Taková závist je neuvěřitelná. Co kdyby si i poradce vlády snížil prijmy? Jinak od roku 2014 dle statistiky se výdaje na veškeré státem fungování všeho staniho provozu zvýšilo o jeden bilión. To opravdu nikomu nevadi.

 7. Že Vám není hanba. Brát si důchodce do úst. Záměrte na ty co nechtějí dělat a radši jsou na. dávkách. Sámi máte nahrabano a celá vláda a spol. Ten kdo dělal celý život rukama, na směny.Ten si to zaslouží.

 8. Ať si vláda sníží plat ať žije z českého průměru ,Stále šáha na nejslavnější důchodce

 9. Pane Hampl skus žit za 20.000kč když vy máte 100000kč nejméně takový chytráky by měli izolovat dělají ve společnosti špatnou náladu.

  1. Ten debil Hampl je mimo realitu. Za jeho názory že nemáme spojení z reálnou ekonomikou. Kdy byl naposledy v potravinách? Zajímalo by mě jesli ví kolik stojí chleba, máslo, mléko, maso. Měli bychom ho vyválet v hovnech a vyhnat z Nerv.

 10. Všem vadí jenom důchodci😥😥😥 ale nikomu nevadí že si ve vyšších místech jenom přidavají.

 11. Asi jste zapomněli na ty důchodce, kteří si musí platit ubytování a stravu v domovech důchodců,kde platí měsíčně někde i 20 až 30000 Kč a navíc léky, které potřebují.

 12. Tak ať si nejdřív sáhnou na peníze ve vládě. Každému stačí 50 000. A nemusí se stahovat důchody

 13. Je nutné aby všichni ve vládě měli snizen příjem na polovinu a veškeré nadstandardní náklady zamitnot, také jim odebrat placení kanceláře, telefon a všechny výlohy které zatěžují státní pokladnu,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *