Většina lidí se shodne na tom, že minulých několik let bylo krizových, a to z různých důvodů. Jeden je však spojoval, a to byly finanční problémy, jež se v různé míře dotkly prakticky všech domácností. Avšak s výjimkou jedné poměrně početné skupiny obyvatel, a to nějakých tří milionů důchodců v České republice.
Vývoj není příznivý
Ti totiž nejprve těžili z toho, že si je státní představitelé v podstatě “kupovali” a navyšovali jim důchody neúměrným tempem. Když už bylo potřeba brzdit, vstoupila do hry inflace a spolu s ní mimořádná valorizace. Stát už sice v ten moment takový růst důchodů nechtěl, ale nic jiného mu nezbylo. Jen v minulém roce musel penzistům přidávat třikrát a letos dvakrát. A to ještě v případě poslední mimořádné valorizace zatáhl za záchrannou brzdu a namísto 1700 Kč přidal jen 760 korun.
To vše mělo za následek, že ekonomické trable posledních let se důchodců prakticky vůbec nedotknuly. To se nelíbí předsedovi Národní ekonomické rady vlády (NERV) Mojmíru Hamplovi, který se v tomto ohledu vyjádřil pro server Seznam Zprávy. “Když dnes zaměstnancům reálné mzdy klesají, a letos klesly nejvíc od vzniku republiky, tak se to do valorizace nepropíše, důchody neklesají. Důchodci v nejhorším zůstanou na nule,” uvedl ekonom.
Dle Hampla je potřeba tento systém změnit, jelikož vede k nerovnoměrnému nárůstu důchodů i v dobách, kdy celá ekonomika stagnuje nebo se propadá a spolu s ní se nepříznivě vyvíjejí také reálné příjmy. Přesně to jsme přitom viděli v posledních letech.

Je třeba sáhnout na důchody
Touto logikou by dávalo smysl, kdyby se důchody mohly nejen navyšovat, ale také se snižovat, pokud by došlo k poklesu reálných mezd. Tak daleko by však ekonom přeci jen nezacházel, jelikož ví, že by to bylo mimořádně nepopulární.
Určité řešení však přeci jen nabídl. V dobách poklesu reálných platů by se měla odstranit příslušná složka z valorizačních schématu, a to do dobu, než by se vše vykompenzovalo. Penze by tak mohly fakticky zamrznout, případně růst jen velmi pozvolně.
Čtěte také: Důchodci slaví. Za teplou vodu už nemusí platit ani korunu. Stačí si požádat
Pochopitelně by to znamenalo, že by se důchodci měli hůře, jelikož by nedostávali přidáváno v takových balících. Ve skutečnosti by to ale také způsobilo jejich větší spojení s reálnou ekonomikou a problémy ostatních skupin obyvatelstva, což by bylo více než záhodno. Jednoduše nelze jednu skupinu obyvatel vydělit z vývoje ekonomiky, zatímco všichni ostatní se musí uskromnit. A je to o to palčivější v případě důchodců, jejichž penze se platí z průběžného systému, do kterého dnes nepřispívá nikdo jiný než strádající zaměstnanci.
Foto: Shutterstock