Důchody příští rok porostou o šest procent, poprvé překonají hranici 15 tisíc korun

Senioři se mohou těšit na další zvyšování důchodů. Od ledna 2021 budou pobírat o 5,8 % vyšší důchod než dosud. V průměru to dělá částku 840 Kč. Průměrný důchod tak poprvé v historii překročí hranici 15 tisíc korun. Právě tu si současná vládní koalice vytyčila, že ji chce dosáhnout v tomto volebním období. Tento slib tedy splní.

Důchodci nemají přežívat

O navýšení důchodů informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD na svém Facebooku. “Nový týden, nové dobré zprávy! Od ledna konečně průměrný důchod překoná hranici 15 000 korun. Zvýší se o 5,8 %, v průměru tedy o 839 korun měsíčně,” uvedla Maláčová. “Protože senioři a seniorky celý život poctivě pracovali a státu odváděli, musí být o ně na stáří postaráno. I podzim života si lidé mají užít a ne ho přežívat.

Mluvčí ministerstva práce Jan Brodský pak dodal technikálie: “Vychází to ze zákona o důchodovém pojištění. Dané valorizační číslo vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.

Přídavek jen jednorázově

Maláčová tak potvrdila, že v příštím roce se budou důchody zvyšovat “pouze” o zákonnou valorizaci, která však pro tento rok vychází velmi výhodně. Původně se přitom vládní strany přetahovaly o to, která z nich přidá důchodcům více nad tuto hranici. Nakonec tento spor vyřešili určitým trikem na důchodce, kdy jim přislíbili jednorázové rouškovné, jež obdrží ještě tento rok. Těchto 5000 Kč pro každého penzistu bude možné vyplatit ještě z letošního státního rozpočtu, ve kterém je díky rekordnímu schodku pravděpodobně skryta velká rezerva. Nebude to ale znamenat zátěž pro rozpočty příštích let.

Průměrný důchod by měl v příštím roce činit 15 336 Kč.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments