Důležité informace o pivu, které ani Češi často neznají

Pivo je jednoznačně českým národním nápojem a nezdá se, že by se to mělo v blízké budoucnosti změnit, a to ani přesto, že zlatavý mok v hospodách a obchodech rok od roku zdražuje, takže už není onou “lidovkou”, která byla mnohde levnější než voda. Pivo je také častým tématem diskuzí, které jsou přitom až překvapivě často protkány nepravdivými informacemi a mýty. Proč se tak s pivem neseznámit blíže a neuvést vše na pravou míru?

Pivo vzniklo daleko od nás

První zmínky o pivu nebo pivní kultuře jako takové se datují do prehistorie. Už 6000 let před naším letopočtem popíjeli mok, který by se dal připodobnit k tomu, co si dnes představujeme pod pivem, staří Sumerové v Mezopotámii. Právě odtud se pivo pravděpodobně rozšířilo do celého světa. Pokud jste si tak mysleli, že vzhledem k inklinaci místních obyvatel k němu vzniklo kdesi ve střední Evropě, nebo snad rovnou v České republice, musíme vás bohužel vyvést z omylu. Dnes je každopádně pivo třetím nejkonzumovanějším nápojem na světě, což je obrovský výkon, když uvážíme, že jde o alkohol a že před ním už jsou jen voda a čaj.

Pivo není lék

Oblíbenou průpovídkou tuzemských pivařů, kteří si každý večer skočí do hospody na růzku “na jedno” a nakonec je z toho třeba pět nebo deset, je to, že pivo léčí. Inu, tento mýtus může nadělat více škody než užitku, přestože na něm zrnko pravdy přeci jenom je. Pokud máte problémy s ledvinami nebo ledvinovými kameny, může se vám stát, že vám lékař, obvykle ze staré školy, doporučí k pití plzeňské pivo. Někdy se doporučuje také na trávení nebo problémy se žlučníkem. V první řadě je třeba dodat, že nenahrazuje účinnou léčbu, ale může být jen doplňkem, který ulevuje od příznaků. Navíc se takové doporučení omezuje na jedno pivo denně. Pokud jich pijete více, škodíte naopak játrům a paradoxně také ledvinám. Pivaři totiž do těla dostávají značné množství tekutin, se kterými se ledviny musí vyrovnat a dříve či později s tím začnou mít potíže.

Pivo není příčinou nadváhy

Oblíbeným mýtem je z nějakého důvodu tloustnutí z piva. Pravdou je, že pivo nějaké ty kalorie má, ale je to méně, než drtivá většina alkoholických nápojů, nealkoholických sycených nápojů nebo třeba mléko. Pivo také neobsahuje žádné tuky ani cukry. Proč se tedy říká, že se po něm tloustne? Tady platí, že na pivo svádíme něco, co není jeho vinou, tedy že jím obvykle zapíjíme velmi tučná či smažená jídla, která si k němu v hospodě objednáme.

Čím studenější, tím lepší?

Zejména v létě si potrpíme na to, aby bylo pivo řádně vychlazené. Mnozí to bohužel přehánějí a dají si ho klidně na čas do mrazáku, odkud ho vyndají přechlazené a rovnou konzumují. Přitom platí, že každý druh piva potřebuje trochu jinou péči a také nachlazení. Oproti zažitým představám by pivo nemělo být zase tolik vychlazené, protože pak se ztrácí jeho specifická chuť a zůstává jen hořkost v ústech. Nesmí být pochopitelně ani teplé, protože pak moc nechutná. Ideální teplotou piva by se tak měla pohybovat mezi 7 až 10 ° C. Sklenice, do které se pivo stáčí, by však měla být vždy vychlazená, aby pivo rychle nezteplalo na stole.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 47SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *