Dusno kolem Moravce v ČT. Nechce říct mzdu, na kterou se mu všichni skládají

Česká televize je opět na pranýři. Nechce totiž prozradit, kolik berou její zaměstnanci, zejména potom hlavní tváře pořadů. Už několik let se tato veřejnoprávní instituce zdráhá splnit svou povinnost, kterou jí ukládá zákon. V tomto smyslu ostatně již několikrát rozhodl také soud. ČT přesto odmítá sdělit, jaké jsou tam platové podmínky.

Podivné tajnosti

Podle kritiků je důvod poměrně jasný. Česká televize ve skutečnosti výrazně přeplácí, což je ostatně také důvodem, proč se z ní prakticky neodchází. Kdo tam dostane teplé místečko, ideálně flek v nějakém sledovaném pořadu, kde navíc může ještě ovlivňovat veřejné mínění, jen tak se ho nevzdá. Potom jsme svědky toho, že třeba po moderátorské stránce je televize doslova zabetonovaná. Některé tváře v ní působí desítky let a je otázkou, zda po nástupu nového generálního ředitele dojde konečně k jejich výměně.

Právník Zdeněk Koudelka teď informoval veřejnost o tom, jak už se roky snaží získat informace o tom, jaké náklady jsou vydávány na tvorbu pořadů Otázky Václava Moravce a Focus Václava Moravce. Podle něj ČT tuto informaci tajila celých pět let a teprve v květnu tohoto roku zodpověděla dotaz z roku 2017. Tehdy prý externí náklady na tvorbu pořadů vyšly na 8,9 milionu korun za rok.

Ukázalo se také, že Václav Moravec prý není externím spolupracovníkem televize, jak se spekulovalo, ale je prý jejím kmenovým zaměstnancem. Pak je ale otázkou, zda jsou prostředky vykazovány správně a zda tu náhodou nedochází k určitým formám švarcsystému. Jak jinak si vysvětlit, proč Česká televize tak moc tají podrobnosti o platech svých zaměstnanců a nákladech na klíčové pořady.

Foto: Česká televize

Pěkná trafika

Je svým způsobem nepochopitelné, že instituce, která stojí na koncesionářských poplatcích od občanů, sveřepě brání rozkrýt způsob, jakým s těmito prostředky nakládá. Lidé mají právo vědět, jakým způsobem jsou za jejich peníze pracovníci televize odměňováni a zda to náhodou nepřesahuje únosnou míru.

Není totiž úkolem České televize, aby si udržovala přeplácená jména, jen proto, že jsou známá. Naopak, kde jinde by se měla dávat šance mladým novinářům a moderátorům, než právě v České televizi? Ti potom budou vděčni za šanci, nebudou tak arogantní a odvedou skvělou práci za přiměřené peníze.

Foto: Česká televize

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments