Důvěryhodnost očkování proti covidu v ohrožení. Zástupce EMA doporučuje stáhnout vakcínu, kterou instituce předtím schválila

Když se objevily nepodložené obavy o tom, že narychlo vyvinuté vakcíny proti covidu nemusí být dostatečně bezpečné, odborníci se pravidelně odkazovali na Evropskou lékovou agenturu (EMA), která měla být garantem nejen účinnosti, ale právě i bezpečnosti každé schválené vakcíny. A to proto, že její experti si měli dát náležitou práci se studiem podkladů od každé ze schvalovaných látek.

Teď však důvěryhodnost tohoto úřadu a tím i očkování proti koronaviru jako celku dostává velkou ránu. Jeden z členů vedení Evropské lékové agentury totiž prohlásil, že vakcína AstraZeneca by neměla být používána ani k očkování lidí starších 60 let. Právě tuto věkovou skupinou touto vakcínou řada zemí očkuje proto, že u mladších pacientů se po aplikaci objevovaly krevní sraženiny.

Z vyjádření Marca Cavaleriho pro italský server La Stampa, který citovala agentura Reuters, vyplývá, že vakcínou AstraZeneca by neměl být očkován už nikdo. Například v České republice se přitom vakcínou očkovaly všechny věkové skupiny, teprve v posledních týdnech se lékaři řídí doporučením, aby látku aplikovali starším zájemcům o očkování.

Řada zemí jako Francie nebo Německo to zvažuje, protože mRNA vakcíny už jsou široce dostupné,” uvedl také Cavaleri. Toto vyjádření přišlo v době, kdy Itálie omezila použití AstraZenecy právě jen pro osoby starší 60 let, a to poté, co bylo prokázáno, že po očkování na krevní sraženinu zemřel teenager.

V Evropě se dominantně etablovaly mRNA vakcíny od společností Pfizer a Moderna. Řada expertů přitom doporučuje do budoucna vsadit pouze na ně. Bohužel i ony se ale mohou ocitnout ve světle nedůvěryhodnosti, když byly schváleny stejným způsobem jako dnes zpochybňovaná AstraZeneca.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments