Dva roky na výměnu kotle. Potom zakážou. Drsné kroky proti Čechům

Lidé nemají v současné době vůbec na růžích ustláno, zejména pokud jde o platby za energie. Ačkoliv by se mohlo zdát, že se situace uklidnila, ve skutečnosti teprve na mnohé domácnosti začala dopadat, protože jim v nedávné době přišla vyúčtování za elektřinu a plyn. A byly případy, kdy nedoplatky dosahovaly vysokých desítek tisíc korun, třeba i u důchodců, kteří si s tím neví rady.

Samé klacky pod nohy

Mnozí byli rádi, že se v tomto složitém období mohou spolehnout na svůj kotel na pevná paliva, obvykle na uhlí. Ovšem tato jistota poměrně brzy skončí. Pakliže máte například starší kotel, který by potřeboval výměnu, měli byste si pospíšit. Už poměrně záhy si ho totiž nekoupíte. Ministerstvo životního prostředí předložilo novelu zákona, která zakáže prodej nových kotlů na tuhá paliva do 300 kilowatt.

Podle všeho půjde v první fáze pouze o ty kotle, které spalují výhradně uhlí. Ty už se nějakou dobu nevyrábějí, avšak teoreticky je možné je koupit ještě z nějakých zásob. Aktuálně se stále ještě vyrábí kombinované kotle, ve kterých lze spalovat uhlí i dřevo. Ty však zřejmě budou na řadě záhy.

Ale pozor. Novela totiž počítá také s tím, že se zakáže prodej paliva do kotlů. Týkat by se to mělo hnědého a černého uhlí, koksu a antracitu. Ačkoliv si tak můžete koupit kotel do zásoby, pravděpodobně doplatíte na to, že do něj nebudete mít co dát. Je to poměrně tvrdé řešení, které v podstatě znefunkční stávající kotle na uhlí.

Foto: Shutterstock

Lidé tam budou házet všechno možné

Zajímavé ale je, že podle odborníků to zřejmě ovzduší nijak zvlášť nepomůže. Jistě, spalování uhlí není příjemnou záležitostí. Ale ve skutečnosti je mnohem větším problémem spalování materiálů, které do kotlů vůbec nepatří. Ať už jsou to nejrůznější plasty, chemické látky nebo třeba dřevo opatřené nátěry. To vše vypouští do vzduchu spoustu toxických látek, které jsou ještě horší než uhlí. A dá se očekávat, že tyto věci budou lidé spalovat ve chvíli, kdy si nebudou moci pořídit běžné palivo.

Zvažuje se přitom také zákaz dřeva pro topení, což by se netýkalo pouze kotlů, ale třeba také v Česku tolik oblíbených krbových kamen.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments