Euro nikdy nepřijímejte, vyzývají Chorvaté Čechy. Jinak dopadnete jako my, je to katastrofa

Když nějaká evropská země změní měnu, respektive v dnešní době to znamená, že přejde na společnou měnu euro, obvykle to v České republice nevzbudí nějaký větší zájem. Když se tak ale počátkem letošního roku stalo v Chorvatsku, týká se to tak trochu i nás, protože přinejmenším v létě považujeme tuto zemi částečně za naši.

Místní si stěžují

Teoreticky by nová měna neměla znamenat nic jiného než to, že si namísto kun vyberete z bankomatu eura a budete do korun přepočítávat jiným kurzem. Prakticky to ale mění úplně všechno, protože nastalo přesně to, co pozorovali i občané dalších zemí, kde bylo přijato euro. Všechno výrazně podražilo. Například v Německu mu po jeho přijetí dali přezdívku “teuro” s odkazem na slovo teuer, tedy drahý.

Když jsme Chorvatsko navštívili, abychom zjistili, jaké zde panují podmínky pro úspěšnou turistickou sezónu, dali jsme se pochopitelně do řeči i s místními. Nepodařilo se nám však najít nikoho, kdo by si přechod na euro pochvaloval. Naopak, stačilo téma lehce naťuknout a už se z úst Chorvatů linulo hořekování nad tím, co to všechno způsobilo.

V žádném případě euro nepřijímejte. My tu chybu udělali a vidíte, jak to dopadlo. Už teď hlásí, že turistická sezóna bude horší než ta předchozí. Zdražilo se tolik, že sem lidé už nechtějí jezdit,” hořekuje Katica, která pronajímá dva apartmány na ostrově Krk. Sama ceny nezvedala a hostů má přitom stejně méně. “Ale pozor, správně bych zdražit měla, protože nám s eurem pochopitelně vzrostly náklady.

Foto: Shutterstock

Co to způsobilo?

Pravdou je, že už pár dní po zavedení eura se v Chorvatsku objevily velké protesty vůči tomu, jak to obchodníci a podnikatelé pojali. Ceny totiž vzrostly výrazně více, než by odpovídalo pouze přepočtu do nové měny. Situaci musel řešit dokonce ministr s neurčitým příslibem, že budou probíhat kontroly, avšak nic nevyřešil. Ceny už zůstaly vysoké a vše vyšumělo do ztracena.

Čtěte také: Kávu si v Chorvatsku nedávejte. V kavárně mu přinesli účet, Čech neměl na zaplacení

Tentokrát má však vliv eura možnost sledovat doslova celá Evropa, která se na léto do Chorvatska sjíždí. Na druhou stranu, někteří ekonomové poukazují na skutečnost, že nelze opomíjet ani faktor vysoké inflace, která by k významnému zdražení možná vedla sama o sobě. Je však pravděpodobné, že se oba efekty spojily a vzájemně podpořily, přičemž výsledek není dobrý pro místní ani pro turisty.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments