Expert na praní špinavých peněz v akci. Profesor sám vypral 3 miliony dolarů

Kariéra respektovaného profesora z univerzity v Miami, Bruce Bagleyho, je v troskách. Donedávna tento muž platil za jednoho z největších expertů na praní špinavých peněz a své služby poskytoval také federálním a místním úřadům, které finanční machinace rozkrývaly. Ale jaké bylo jejich překvapení, když v rámci jednoho případu narazili na samotného Bagleyho.

Pád až na dno

Mělo mi být jasné, že peníze, které byly předmětem těchto událostí, pocházely z nezákonných aktivit,” uvedl před federálním soudem na Manhattanu Bagley. K činu se tedy přiznal a nyní mu hrozí trest odnětí svobody ve výši pěti let a peněžitá pokuta dosahující až půl milionu dolarů.

Bruce Bagley měl mezi úřady i politiky skvělé jméno. Působil jako profesor mezinárodních vztahů na univerzitě v Miami. Na téma praní špinavých peněz pak sepsal několik publikací. V minulosti si ho opakovaně zvali kongresmani na svá slyšení, aby jim osvětlil podrobnosti některých událostí nebo zákonů, o kterých rozhodovali. Sloužil také jako expert pro média a tiskové agentury.

Respekt veřejnosti ale Bagleymu zjevně nestačil. Coby odborník na praní špinavých peněz asi ucítil příležitost, když ho oslovil podnikatel Alex Saab, oficiálně za účelem, aby mu pomohl zařídit studentské vízum pro syna a pomohl s investicemi v Latinské Americe.

Příjemný přivýdělek

Ze spolupráce ale nakonec zbyly především finanční transfery. Od roku 2017 přijímal profesor každý měsíc částku ve výši 200 000 korun od potravinářské společnosti ze Spojených arabských emirátů. Měl ji za to poskytovat konzultace. Jenže to byla klasická pračka peněz, kdy Bagley obratem převedl 90 % prostředků na jiné účty. Zbytek si ponechal jako provizi. Podle zjištění federální policie přitom peníze pocházely z úplatků a černých peněz z Venezuely.

Profesor u soudu vypověděl, že si byl vědom toho, že peníze pocházejí z nekalého jednání, ale neměl tušení o korupčním schématu. To mezi USA a Venezuelou rozjel právě podnikatel Alex Saab, který profitoval z programu na dovoz jídla do zuboženého státu a programu na výstavbu nových domů tamtéž.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments