Experti upozornili na nový vážný vedlejší účinek vakcíny Pfizer. Objevuje se u mladších lidí

Vakcíny od společností Moderna a Pfizer/BioNTech se vyznačují přibližně stejnou účinností a mají také obdobné vedlejší účinky. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) a Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) však nedávno specifikovali další vedlejší účinky, které se objevily u očkovaných osob.

Rostoucí počet naočkovaných lidí přináší také stále větší soubor informací o tom, jaké je možné po vakcinaci očekávat komplikace. Vakcíny typu mRNA jsou v současnosti považovány za nejbezpečnější, ale i u nich se objevují nové vedlejší příznaky. Jeden z nich je navíc poměrně vážný.

Podle údajů CDC v poslední době narůstá počet osob, kterým byla po očkování diagnostikováno zánětlivé onemocnění srdečního svalu (myokarditida) a obalu srdečního svalu (perikarditida). Obě diagnózy jsou vyvolané reakcí imunitního systému na infekci, poranění nebo podanou vakcínu. Lékaři upozorňují, že tyto stavy mohou způsobit poškození srdce, vést k nepravidelnému srdečnímu rytmu nebo dokonce k úmrtí. CDC uvádí, že případy se vyskytli především u mladých dospělých, v průměru kolem 30 let po jedné dávce a 24 let po druhé dávce. Zánět se obvykle objevit do dvou až tří dnů od podání vakcíny Pfizer.

Tento vedlejší účinek se objevil také u očkovaných vakcínou Moderna, nicméně v menší míře. V případě vakcíny Pfizer bylo zaznamenáno 488 těchto případů, zatímco u Moderny jen 301. Častěji se projevil po druhé dávce.

Přestože myokarditida a perikarditida patří k nejvážnějším vedlejším efektům vakcín, podle CDC se většina pacientů, u nichž onemocnění vznikla v důsledku podání vakcíny, rychle vyléčila. Po odeznění symptomů se drtivá většina pacientů mohla vrátit k normálnímu životu, a to včetně sportu.

Experti vedlejší účinky vakcín dále monitorují, aby lépe porozuměli tomu, jak vakcíny v lidském těle fungují a zda nezpůsobují další komplikace.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments